Autor Adéla Chmelová

Možná jste už slyšeli o souvislosti mezi cestováním letadlem a rizikem trombózy. Jak tomuto problému předcházet a jak se na váš let připravit tak, abyste si jej užili v plném zdraví a pohodlí?

Měla to být pohodová dovolená v Řecku. Namísto kýženého odpočinku se však naší klientce pobyt zkomplikoval, když krátce po příletu začala pociťovat křeče a tlak v noze. Obrátila se na místní kliniku, kde však na vyšetření neměli dostatečné vybavení. Protože u nás měla sjednané cestovní pojištění, zavolala na naši asistenční službu, která jí zařídila transport do jiné nemocnice.

Tam se díky ultrazvukovému vyšetření potvrdila její diagnóza: cestovní trombóza. Klientku ošetřili a dali jí léky, díky čemuž její obtíže ustoupily. Klientka za ošetření ani tranport nemusela nic platit: zdravotní výdaje ve výši cca 20 000 Kč jsme za ni uhradili my.

Jsme velmi rádi, že se klientce dostalo včasné pomoci, protože neléčená trombóza může člověka dokonce ohrozit na životě.

Co je trombóza? 

Trombóza je krevní sraženina, která se nejčastěji vyskytuje v oblasti dolních končetin, ovšem může se vyskytnou i na rukou, břiše či jiných částech těla. Důvodů, proč k této zdravotní komplikaci může dojít, je spousta, my se však zaměříme na cestovní trombózu, která vzniká při cestě letadlem, kdy člověk nemá dostatek pohybu.

Trombóza v letadle – rizikové faktory

Přestože příčin tohoto zdravotního problémů může být mnoho, existují prokázané faktory, které jeho pravděpodobnost zvyšují.

  • Delší doba strávená v jedné poloze, kdy v důsledku snížené svalové aktivity dochází ke zpomalení průtoku krve.
  • Vyšší nadmořská výška, do které se běžně letadlo dostane, má rovněž vliv na lidské tělo, především na krevní oběh. Ve vyšších polohách mají cévy tendenci se rozšiřovat, kvůli čemuž dochází ke zpomalení průtoku krve.
  • Nedostatek tekutin může být dalším faktorem.
  • Delší lety. Studie ukazují, že pravděpodobnost tohoto rizika je vyšší u letů, trvajících déle než 4 hodiny. Ovšem může se vyskytnout i u kratších cest, jak ukazuje výše popsaný případ naší klientky v Řecku.
  • Užívání hormonální antikoncepce
  • Kouření

Jak se cestovní trombóza projevuje?

Některé typy trombóz proběhnou bez příznaků, jiné se můžou projevovat jedním či více příznaky:

  • Bolest v postiženém místě, která se nemění v závislosti na tom, zda je končetina v klidu či v pohybu
  • Pocit napětí
  • Pocit tepla v noze
  • Křeče
  • Viditelný otok
  • Viditelné zvětšení žil

Přestože spouštěčem může být právě letecké cestování, ne vždy se trombóza v letadle musí projevit. Někdy dochází k prvním příznakům až po příletu. Někteří pacienti uvádí, že se jim příznaky objevily až několik hodin či dokonce dní po příletu. 

Tip! Co dělat v případě, když si nejste jistí, zda se jedná o trombózu? Tento zdravotní problém se nevyplatí podcenit. Zatímco některé typy trombóz můžou odejít samy od sebe a nezpůsobit žádné potíže, někdy může dojít až k život ohrožujícím stavům (například plicní embolii). Proto při podezření na trombózu vždy raději vyhledejte lékaře.

Výhodou našeho cestovního pojištění je služba Český lékař na telefonu. Ve 40 zemích světa vás můžeme propojit s kvalifikovaným doktorem, který s vámi váš zdravotní problém může probrat, doporučit vhodné řešení a popřípadě i poslat e-recept na léky, které si můžete vyzvednout v místní lékárně. V případě nutnosti ošetření vás nasměrujeme do některé z našich smluvních nemocnic, které pravidelně kontrolujeme a prověřujeme, abychom vám zaručili tu nejkvalitnější zdravotní péči. 
 

Celý článek

Lékárnička na dovolenou aneb jaké léky vzít s sebou 

Jak tomuto riziku předcházet?

Nejlepší ochranou je samozřejmě prevence. Poradíme vám, co dělat, aby se vám trombóza v letadle vyhnula velkým obloukem!

1. Snažte se být v pohybu

Víme, že letadlový prostor pohybu příliš nepřeje, ale i maličkosti můžou vašemu zdraví pomoct. 

  • Minimálně jednou za hodinu se projděte v uličce, nebo v ní aspoň postůjte. Změna polohy pomůže předejít svalovému napětí. 
  • Za letu provádějte cviky. Při sezení občas propněte špičky, zakružte kotníky, nebo zvedejte lýtka.

2. Buďte hydratovaní

Nedostatečná hydaratace může být jednou z příčin vzniku trombózy, proto před letem i v jeho průběhu dostatečně pijte. V den letu se vyhněte nadbytečné konzumaci kávy, která naopak vodu z těla odvádí. I když je před bezpečnostní kontrolu na letišti zakázané přenášet tekutiny, jednoduše si pití kupte v duty free zóně, nebo s sebou vezměte prázdnou láhev, kterou si poté doplníte. Na většině letišť jsou speciální fontánky s pitnou vodou, určené přímo pro tento účel.

3. Kupte si kompresní punčochy

Užitečným pomocníkem můžou být kompresní punčochy či podkolenky, které pomáhají zlepšit průtok krve a snížit tak riziko trombózy.

4. Zarezervujte si sedadlo s větším prostorem pro nohy

Ne nadarmo se trombóze přezdívá syndrom ekonomické třídy. K rizikovým faktorům totiž patří cestování v malém prostoru s omezenou možností pohybu. Mnoho aerolinek umožňuje připlatit si za sedadlo s větším prostorem pro nohy, kde si budete moct za letu nohy protáhnout a procvičit, aniž byste tím obtěžovali spolupasažéry. 

5. Váš zdravotní stav proberte s lékařem

Pokud máte vyšší riziko trombózy (například máte křečové žíly či trpíte nějakým kardiovaskulárním onemocněním), navštivte před cestou svého lékaře. Ten vám může předepsat léky na ředění krve.

Doufáme, že vám tyto naše tipy pomůžou předejít zdravotním rizikům a vaše cesta tak proběhne hladce. 

Zdroje: Dr Max.cz, Mayoclinic.org, Medlineplus.gov

Služba Lékař na telefonu