souostrovi-samoa-tichomori-01

Teplota v lednu kolem 27°C, v červenci kolem 25°C, šnorchlování u korálových útesů s mořskými želvami, dlouhé procházky v deštných pralesích, túry po horách a spaní na pláži. Vítejte na souostroví Samoa, kde vás budou Samojci a Samojčanky vítat s upřímným úsměvem od ucha k uchu pozdravem: „Talofa!“ (Ahoj).

Užijte si vodní radovánky

Samou tvoří dva hlavní ostrovy Upolu a Savai´i a dalších sedm ostrůvků, z nichž jsou obydlené jen dva. Pobřeží obou hlavních ostrovů je celé lemované korálovým útesem, který se táhne těsně pod hladinou oceánu. Chrání tak ostrovy před vlnobitím a vytváří mělké a klidné laguny, ve kterých se můžete koupat a šnorchlovat. Milovníci ponorů do hloubek se mohou potápět za útesem ve volném oceánu. Korálový útes chrání také před žraloky, což je dobrá zpráva pro všechny surfaře, kteří si tam chtějí užít vlny. Pokud byste se chtěli tomuto sportu na souostroví věnovat, tak je to skvělý nápad, pokud nejste začátečníci. Samojské vlny jsou totiž vhodné pro zkušenější surfaře. Také si můžete půjčit kajak a doplout k nejbližšímu ostrovu. Zašnorchlujte si v lagunách a zaplavte ve sladkovodních horských jezírkách.

Souostroví Samoa v Tichomoří 02

Prozkoumejte pevninu

Vnitrozemí ostrovů je hornaté, nejvyšší hora souostroví, Mauga Silisili (1858 m) se tyčí na ostrově Savai´i. Na Savai´i jsou výborné podmínky pro trekking. Projděte si lávová pole a vystoupejte na některý z vulkánů. Když se budete po ostrově přesouvat vozidlem, tak myslete na to, že se tam od roku 2008 jezdí vlevo. Proč to vláda změnila? Aby se na souostroví mohla dovážet levnější auta z Nového Zélandu a z Austrálie. Až budete mít v nohách dost kilometrů, zahrajte si kirikiti, tamní formu kriketu. A jestli vás budou bolet nohy moc, tak sledujte národní sport Samoy – rugby. Je zajímavé, že z této země pochází nejvíce wrestlerů na počet obyvatel dané země na světě. Možná vám něco říkají jména Eddie Fatu, Rikishi nebo Dwayne Johnson.

Vydejte se na druhý ostrov

Na ostrov Upolu se můžete dopravit letadlem, trajektem nebo malým vodním taxi. Přátelští domácí vás rádi svezou i na rybářské lodi. Na ní si můžete vychutnat nejen čerstvé ryby, ale také výhled na korály v tyrkysových lagunách. Na ostrově Upolu stojí za návštěvu O Le Pupu-pu´e National Park. V něm můžete projít deštný prales, hebké pláže i lávová pole. Vydat se můžete také do mořské rezervace Palolo nebo do původních vesniček. Tam uvidíte dřevěná díla tamních šikovných řezbářů. Kdybyste během vašeho pobytu chtěli vidět, jak vypadá zkouška dospělosti místních obyvatel, tak se vydejte na blízký ostrov Pentecost. Skáče se tam s liánou obmotanou kolem nohou podobně jako při bunjee jumpingu. Na takový zážitek se nedá zapomenout.

Souostroví Samoa v Tichomoří 03

Vychutnejte si klid

I když se před přibližně dvěma tisíci lety na tomto souostroví provozoval kanibalismus, dnes se opravdu nemáte čeho bát. Mírumilovnější obyvatele byste hledali jen těžko. Křesťanství je na těchto ostrovech silně zakořeněné a prožívají ho nejen dospělí, ale také děti a dospívající. Evropští misionáři byli na Samoe tak aktivní, že v současnosti je tam asi největší koncentrace kostelů na jednoho obyvatele na světě. Každý obyvatel platí své faře vysoké týdenní poplatky. Překvapit vás může všudypřítomné zvonění v šest hodin večer. To je doba, kdy se na ostrovech zanechává jakékoli aktivity a na patnáct minut jsou všichni ve svých domovech. Pro tamní obyvatele je to vážná věc a doporučujeme vám ji během pobytu respektovat.

Samojské tradice

Tradičně se bydlelo ve fale, altánu z kůlů a listů kokosových palem. I když už na ostrovech vyrostlo pár hotelů a plážových resortů v tradičním samojském stylu, přespat můžete také u běžných lidí, kteří na svých pozemcích poskytují ubytování ve fale s výhledem na oceán a s možností stravování. Ráno vás probudí příjemný zvuk vln, šumění palem a snídani si můžete dát přímo na pláži. Většina obyvatel mluví dobře anglicky, takže si pobyt můžete zpestřit příjemným rozhovorem. Určitě ochutnejte tradiční jídlo Lap-lap z tropické hlízy, která se podobá bramborům. Plní se zeleninovou, masovou nebo kokosovou náplní a připravuje se na rozžhavených lávových kamenech v zemi. Další tradicí je samojské tetování. Provádí se od pasu až ke kolenům, takže po dokončení vypadá z dálky jako kraťasy. Jako tetovací jehla slouží žraločí nebo prasečí zub a jako inkoust barva z rozpuštěných sazí. Tento obřad trvá mnoho dnů až několik týdnů, takže si ho z dovolené jako památku zřejmě neodvezete.

Až si budete chtít užít pobyt v tomto ráji na zemi, s čerstvými banány, papájami, bohatou přírodou a srdečnými lidmi, tak si kromě letenek zařiďte také kvalitní cestovní pojištění. U cest, které jsou na opačné straně zeměkoule, se prověřená zdravotnická střediska a asistenční služba v češtině hodí dvojnásob.

Zdroje: wikipedia.org, samoa.travel, hedvabnastezka.cz, magazin2000.cz, novinky.cz/cestovani