Co byste měli vidět ve Slovinsku? Není to jenom jezero Bled!

julky

Dnes se podíváme do malé země na jižním okraji Alp s kouskem moře, vysokými horami a krásnými jezery. Slovinsko bylo dlouho nenápadnou destinací, kterou v posledních letech objevuje čím dál více turistů a cestovatelů. Co tam vidět a zažít? 

Obsah článku:

  1. Julské alpy
  2. Triglav
  3. Kamnišsko-savinjské alpy
  4. Karavanky
  5. Pohorje
  6. Slovinské jeskyně
  7. Kdy jet do Slovinska
  8. Slovinské moře a letoviska
  9. Lublaň
  10. Vinařské oblasti - Vipava, Goriška brda, Kras

Slovinské  hory - vysoká převýšení, nádherné výhledy

Julské alpy

„Julky“ jsou jednoznačně nejnavštěvovanější slovinské hory. Tahákem je jejich nejvyšší hora Triglav (2864 m n. m.), která se nachází přímo v srdci Triglavského národního parku, a je zároveň nevyšší horou Slovinska. Ale pokud vás namáhavé výstupy nelákají, najdete si kolem jezera Bohinj i nenáročné hezké túry.  

Pokud netrpíte závratí, z místních ferrat budete unešení. Jsou tu pak i trasy pro ty, kdo ferratám neholdují. Převýšení však často bývá značné. 

Před cestou určitě nezapomeňte na cestovní pojištění. Věděli jste, že svým klientům nabízíme službu lékaře na telefonu, nonstop asistenci a hustou síť smluvních zdravotních zařízení?

Pojistit online

 

Triglav

Výstup dolinou Triglavských jezer patří k těm krásným túrám, na kterých si užijete magické výhledy. Začněte u vodopádu Savica, který padá z veliké výšky a výstup k němu trvá asi 15 minut. Pak se ale vraťte, a čeká vás výšlap nad okraj skalnaté stěny. V dolině triglavských jezer vás pak čeká několik horských ok a mírnější stoupání.

Vrchol Triglavu je přístupný z více stran. Lze jej zdolat v rámci jednodenní túry, ale můžete si rozložit výstup na vrchol do dvou dnů s přespáním v některé z horských chat. 

Určitě si rezervujte nocleh předem (především v nabité letní sezóně nebo v období slovinských státních svátků). Můžete přijít „nalehko“, v ceně noclehu jsou i deky s povlečením.
Hodit se vám bude kvalitní mapa a zásoba vody. Julské Alpy ve vyšších polohách vodními zdroji rozhodně neoplývají a v létě zde žádné pramínky a potůčky ke svlažení hrdla nepotkáte. 

I v letním období počítejte s různými teplotami během dne. Vycházet na túru můžete v tričku, nahoře se vám ale můžou hodit dlouhé kalhoty i bunda s čepicí. Počasí se v horách může prudce změnit.

Co dalšího zažít v Julských Alpách:

  • Procházku údolím Trenty podél vody až k prameni tyrkysové řeky Soči.
  • Koupání u jezer Bohinj nebo Bled. Koho zláká hrad tyčící se nad Bledem, může k němu vystoupat a pokochat se nádherným pohledem na jezero a okolní kopce.
  • Vodní sporty na Soči - rafting, hydrospeeding, canyoning nebo canoeing na řece Soči. Provozuje sportovní centrum v městečku Bovec (i s kempem),
  • Speleologickou výpravu, při které se pokocháte krasovými poklady. Věděli jste, že slovo „kras“ dalo světu právě Slovinsko?

Kamnišsko-Savinjské Alpy

Druhé nejnavštěvovanější hory se rozkládají mezi Karavankami a Pohorje. Jméno dostaly podle města Kamnik a řeky Savinje. Stejně jako v Julkách a Karavankách i tady si užijete adrenalin na jištěných ferratových úsecích s výhledy do údolí. 

Velika planina je pastevecká náhorní plošina s množstvím salašů a čerstvých sýrů. 

Navštivte i nádhernou Logarskou dolinu, v jejím údolí jsou k vidění staré zemědělské usedlosti s přilehlými výběhy a pastvinami. Na konci údolí pramení řeky Savinja, jejíž ledová voda tvoří vodopád Rinka (Slap rinka).

Místní vrcholy dosahují výšky okolo 2 500 m, kterou přesahují Skuta, Kočna a nejvyšší zdejší hora Grintovec (2558 m. n. m.). Ze směru od Kamniške Bistrice na něj lze vyšplhat bez jakéhokoli jištění. Začínáte lesem, pokračujete suťovým polem a končíte šplháním po kamenech. Dvoukilometrové převýšení cestou dolů dá určitě zabrat vašim kolenům. 

Karavanky

Více klidu a samoty i v hlavní turistické sezóně si můžete užít v pohoří Karavanky. Tyto méně známé sestry Julek a Kamnišek také nabízejí několik dvoutisícovek, z jejichž vrcholů uvidíte úchvatná horská panoramata. A to nejen ta slovinská. Za jasného počasí jsou na dohled rakouské kopce nad Villachem a Klagenfurtem, dohlédnete však i na Schladmingské Alpy a Ankogel. Šťastnější z vás i na masiv Glockneru a do Dolomit.

Pohorje

Jedná se o zajímavou kopcovitou oblast s nejvyšší nadmořskou výškou cca 1500 m. Převažuje zde jehličnatý a bukový porost a člověk se neubrání myšlence na naše Beskydy. Převládá vulkanické podloží, které zamezuje vsakování dešťové vody, takže je zde spousta potoků, jezer, vodopádů a rašelinišť. Roste tu bujná, místy až prales připomínající vegetace. 

Čekají na vás kilometry pěších stezek, cyklotras a také možnosti noclehu v horských chatách. Kapacitně odpovídají zimní lyžařské sezóně, takže o místo se v létě bát nemusíte. Kromě krás vytvořených přírodou jsou zde k vidění zachovalé venkovské stavby.

Výchozími body pro vaše výlety jsou na severu horní stanice kabinové lanovky a Ruška koča (Ruská chata) na Arehu, na jihozápadě pak vrchol Rogla a na jihu kostel Tří králů.

Slovinská horská transverzála

Tak se říká 700 km dlouhému pásu pohoří, který můžete ve Slovinsku projít. Abyste absolvovali vše, co je zde k vidění, šlapání, šplhání či lezení, potřebovali byste hned několik dovolených. 

Transverzála zahrnuje přechod Pohorje, Kamnišsko-savinjských Alp zvaných Kamnišky, Karavanek a Julských Alp, stáčí se k moři, směrem ke krasové plošině prošpikované jeskyněmi a končí až u Jadranu.

Slovinské jeskyně

Jeskyně Škocjan jsou jedním z největších krasových systémů v celé Evropě.

Postojnské jeskyně s Predjamským hradem také stojí za to. 

Značení ve slovinských horách

Český turista je rozmazlený turista. Alespoň co se týče značení, doma je o něj totiž velmi dobře postaráno. Skvělá zpráva je, že totéž platí i ve Slovinsku. Všechny trasy jsou kvalitně a přehledně značené a skvěle jištěné, což obstarávají nadšení dobrovolníci, slovinští horalové, kteří jsou opravdovými patrioty.

Kdy je nejlepší jet do Slovinska?

Letní podnebí je ve Slovinsku o trochu teplejší než u nás. Alespoň donedávna bývalo. K moři můžete vyrazit od konce května do konce září. Není těžké tu zažít i tropická vedra - tak jako u nás.

Na hory je vhodnější období od poloviny června do konce srpna. Slovinec by poradil „v červenci k moři, v srpnu do hor.“ Počasí se na Triglavu často mění k horšímu - nejvyšší hora přitahuje mračna z celého okolí.

Horské doliny jsou mimo letní měsíce chladné, počítejte i se sněhem, což je zásadní hlavně pro turisty, kteří chtějí kempovat. Například rok 2022 byl však ve Slovinsku extrémně horký, a to i na vrcholcích hor. Bylo i extrémně málo vody, katastrofa zejména na řece Soči, která je jinak rájem vodních sportů. 

Pokud z časových důvodů vyrazíte do hor mimo sezónu, mějte na paměti 2 věci:

  • Téměř všechny horské chaty budou zavřené, navíc pobyt v horách může být pro vás v mnoha ohledech záludnější. 
  • Pamatujte na to, že smutnou pověstí Čechů ve Slovinsku je zbytečně vysoký počet našich horalů se závažnými úrazy.

Kam k moři na Slovinsko?

Až se dostatečně nabažíte horského dobrodružství a sestoupíte na úroveň moře, stačí jen ujet doslova pár kilometrů a vybrat si z hrstky letovisek ležících na malém kousku jaderského pobřeží. 

Slovinské pobřeží je součástí istrijského poloostrova a je dlouhé pouze 47 km. Najdete tu několik letovisek – největší jsou Portorož a Koper, menší a komornější městečka Piran, Izola a Ankaran.

Blízkost Itálie v této části Slovinska poznáte podle typické architektury a dřevěných okenic.

Jezdí Slovinci ke svému moři?

Letoviska ve Slovinsku nemusí být nutně přeplněné místními. Oni totiž často jezdí do blízkého Chorvatska, které má mnohem víc a hezčích pláží k nerušenému koupání uprostřed zátok Jadranu. Proto se tu směrem k chorvatským hranicím často tvoří dlouhé fronty aut. Pokud máte na výlet k moři jenom pár dní při návratu z hor, zkuste raději některé slovinské letovisko. 

Portorož

Zláká-li vás Portorož, užijete si skvělou zábavu. Je to takové slovinské Monte Carlo s restauracemi, butiky, kasiny, diskotékami a letními festivaly. Určitě si zde i pohodlně zalenošíte u moře. K dispozici je prostorná pláž vybavená slunečníky, na které vždy najdete místečko. U sklenky dobrého vína zde zavzpomínejte, jak vás bolely nohy při sestupu z Triglavu.

Pokud hledáte trochu klidu, tak si zajeďte raději do Piranu nebo Izoly. Písečná pláž v Portoroži stejně není přírodní, ale každoročně obnovována uměle (i proto je koupání zde za poplatek).

Přímořské město Piran, Slovinsko

Piran

Co byste si ale neměli nechat ujít, je romantické přímořské městečko Piran. Na koupání v moři ne příliš pohodlné letovisko, ale zato tu na vládne pravá středomořská atmosféra. V tradičních hospůdkách jsou k mání čerstvé a skvěle upravené ryby. S výhledem na moře chutnají ještě lépe. 

Jde asi o nejzachovalejší historické městečko Slovinska, benátská architektura v historickém centru vás o tom přesvědčí. Městské pláže jsou hezké, ale obklopené lidmi, kteří se promenují kolem. Preseren je oblázková pláž, ležící pod hradbami, a Tartini betonové molo přímo na promenádě.

Izola – nejhezčí slovinské pláže

Klidné malé istrijské městečko je ideální pro relax. Nejkrásnější pláže se nacházejí právě tu: městská oblázkovo-travnatá pláž Svetilnik, Simonov zaliv, Belveder beach, a záliv Moon Bay jsou skalnaté či oblázkové, jak se na Istrii patří a ideální pro nerušený den u moře. 

Měsíční zátoka je dostupná pouze pěšky z pláže Belveder.  Je na půl cesty mezi městy Izola a Strunjan, uprostřed národního parku.

Koper

Je to největší přístav Slovinska, takže spíš tu vládne spíš městská atmosféra. Městská pláž má výhled na přístaviště. Také je zajímavá soukromá pláž u hotelu Žusterna s bazény a aquaparkem.

Pokud tu budete, udělejte si výlet na kopec nad městem. Marezige je místo s výhledem, zvané „vinná fontána“. Vybudováno je místním vinařským závodem Koper můžete tu ochutnat vynikající slovinské víno. Doveze vás sem červený vinný autobus. 

Ankaran

Město blízko italských hranic, kde končí slovinská trans-alpská cesta. Je tu velký kemp pro camper vany a v okolí příroda. Místní pláž je pískově-oblázková a je nejdelší ve Slovinsku. 
 

Lublaň, hlavní město Slovinska

Je nejzelenějším evropským městem a má také největší pěší centrum. Proto je ideální pro návštěvu a objevování parků, kaváren, památek a mostů přes řeku Lublaňku. 

Lublaň Slovinsko

  • Dlouhé nábřeží je plné kaváren s výhledy na město. Můžete si v nich posedět a odpočinout po procházkách městem. 
  • Nad městem se tyčí Lublaňský hrad z 12. století. Kromě prohlídek se tam pořádají také velké kulturní akce a svatby. Do hradu můžete dojet lanovou dráhou z centra města. 
  • Za vidění stojí Lublaňská katedrála, dále replika Robbovy kašny a jeho barokní sochy rozmístěné po městě. 
  • Na nákupy tamních dobrot vyrazte do Ústřední tržnice
  • Odpočinout si můžete v parku Tivoli z roku 1813, který má kolem 5 km čtverečních. V roce 1939 ho zrenovoval slavný slovinský architekt Jožo Plečnik. V parku je kromě stromů a květinových zahrad mnoho soch a kašen. 

  • Dalším nádherným místem je botanická zahrada z roku 1810. Můžete v ní obdivovat přes 4 500 druhů rostlin.

Vinobraní ve Slovinsku

Na půli cesty mezi Jaderským mořem a Julskými Alpami leží 3 vinařské oblasti slovinského regionu Přímoří (Primorska). 

Mnohé odrůdy zde rostou původně, u těch ostatních si vychutnáte jejich unikátní charakter podpořený přímořským teplem a občasnými poryvy studeného větru Bora (slovinsky Burja). Ten čas od času zafouká z alpské pevniny směrem k moři, a pomáhá tak vinicím zesílit a stát se odolnými.

Připravte se na slovinské vinobraní se skvělými víny, užijte si tu výlety, cyklistiku i lezení v kopcích. A navštivte malá vinařství v rámci slovinské mapy „vinných úponků“, kterou vám ochotně dají v každém turistickém centru. Pokroucené „úponky“ vás zavedou za třemi vinařskými regiony, s jejichž charakterem se nejlépe seznámíte ve skleničce plné místního vína.

Goriška Brda - nejhornatější vinařský region

Krásný pohled na kopečky s vesnicemi a kostelíky, kam jen dohlédnete, taková je Goriška Brda, nazývaná slovinským Toskánskem. V tomto kraji se koncentrují hlavně mladí vinaři, kteří nejen navazují na tradice, ale rádi zkoušejí i nové neotřelé postupy. Proto zde najdete nejvíce přírodních a biodynamických vinařů, vína z amfor kvevri nebo oranžová vína s prodlouženou macerací.

Vyzkoušejte víno prastaré odrůdy Rebula, v jehož buketu lze cítit zralé fíky, jablka i hrušky. V květnu je mu zde dokonce věnován festival – Slavnosti Rebuly a olivového oleje.

K brdským zajímavostem patří:

  • středověká vesnička Šmartno
  • renesanční hrad Dobrovo s výstavou umění,
  • vyhlídka z vrchu Korada,
  • v blízkém městě Nova Gorica u hranic s Itálií se nachází nejdelší (220 metrů) kamenný viadukt na světě – bílý most Solkan. Zastavte se u něj na dolním toku ikonické řeky Soči a pozorujte, jak se nad ní vznáší ve výšce 36 metrů.  

Vipava - nejzelenější vinařský region

Z už tak zeleného Slovinska si můžete přivézt ještě více zelených fotek, pokud navštívíte nejznámější vinařskou oblast Vipava. 300 slunečných dní v roce slibuje neustálou pohodu - kromě ochutnávání místních nejlepších vín můžete jezdit na kole nebo lézt po skalách.

Vipava je kouzelné údolí se stejnojmennou říčkou. Navštivte 7 jejích pramenů a vychutnejte si magickou atmosféru. A samozřejmě tradiční Vipavské vinobraní, ale vinnou degustaci si lze domluvit, kdykoliv přijedete. Vinařů je totiž ve Vipavě kolem stovky.

Ochutnejte Zelen – výraznější bílé víno původní odrůdy, která se vyskytuje pouze ve Vipavské dolině. Zkuste také Pinelu, výrazné bílé víno silné chuti, které je nejlepší párovat s jídlem. Nenechte si ujít ani Malvazii, Vlašský Ryzlink a šumivá vína.

Slovinský kras - jeskyně Skočjan

Kras - nejskalnatější vinařský region Slovinska

Přímořské krasové podloží Krasu (Karst) je domovem hlavně červeného vína a jeho speciálních odrůd, které dobře prosperují na železitých půdách. Kras je nejmenší vinařský region. Velmi suchý, bičovaný větrem Bora, s relativně chudou půdou a chladnější zimou dává vzniknout vínům se speciálním charakterem. Díky železité půdě „terra rosa“ mají plnost, ovocnost a vysokou extraktivnost.

Typicky tu najdete Refošk, který po zrání v sudech dostává jméno Teran či Teranton. Skvělý je i Merlot, Cabernet Sauvignon a další odrůdy.

Kromě ochutnávání vína navštivte:

  • jeskyně Škocjan, protože jsou jedním z největších krasových systémů v celé Evropě,
  • festival Prosciutta,
  • festival Teranu. 

 

Na cesty po Slovinsku vyrazte s kvalitním cestovním pojištěním, abyste si mohli užívat všechny aktivity v klidu a pohodě. Vy cestujete. My se staráme.

 

 

Zdroje:     cestovaní.idnes.cz, hedvabnastezka.cz,specialistanaslovinsko.cz, timetofit.com, slovenia-tourism.si, specialistanaslovinsko.cz, slovenia.info