Léky na dovolenou, aneb jak se zdravotně připravit na váš pobyt v cizině
Balíte zavazadlo na dovolenou? Možná se stresujete, zda jste na něco nezapomněli. Kromě oblečení, plavek, kosmetických přípravků a dalších nezbytností nezapomeňte přibalit i léky. I ta nejúžasnější dovolená se totiž může změnit v nepříjemnou zkušenost, pokud některý z členů vaší rodiny onemocní. Poradíme vám, jaké léky na dovolenou vzít s sebou.
Zažívací potíže, alergické reakce, nachlazení - to jsou nejčastější případy, se kterými se naši klienti na dovolených setkávají. Řešení těchto zdravotních potíží se přitom v cizině může pořádně zkomplikovat - zvlášť v některých destinacích nemusí být poblíž žádné zdravotnické zařízení. Například na mnohých ostrovech ve Středozemním nebo Jaderském moři není žádná nemocnice, a vy tak budete odkázáni na zásobu svých léků, nebo na návštěvu místní lékárny, kde však může hrát svou roli jazyková bariéra. Proto je dobré se na váš zahraniční pobyt předem připravit. Jak by měla vypadat vaše lékárnička na dovolenou?
Tip! Věděli jste, že součástí našeho cestovního pojištění je i český lékař na telefonu? V případě lehčích zdravotních potíží vás můžeme propojit s kvalifikovaným lékařským odborníkem. Doktor s vámi váš problém probere, a doporučí řešení. Může vám i vystavit e-recept na léky, které si můžete vyzvednout v místní lékárně.
Jaké léky na dovolenou k moři v Evropě?
Výhodou evropské dovolené je, že zde nehrozí exotické nemoci. Zároveň je zde vysoká kvalita pitné vody, takže riziko zažívacích potíží je minimální. Přesto doporučujeme vzít s sebou aspoň základní medicínské vybavení, abyste si dokázali poradit s nejběžnějšími zdravotními problémy.
Lékárnička na dovolenou v Evropě - obsah
- Vaše pravidelně užívané léky
- Dezinfekční přípravek pro případ poranění
- Náplasti pro případ poranění i puchýřů
- Léky proti průjmům a zažívacím potížím
- Léky na alergie (například Claritine uleví od příznaků senné rýmy, kýchání, i od kožních projevů alergie)
- Léky na bolest pomůžou v případě bolení hlavy, kloubů, svalů, menstruačních bolestí i začínajícího zánětu. Při rozhodování jaké léky proti bolesti vzít, sáhněte po těch s obsahem ibuprofenu. dikilofenaku, flurbiprofenu nebo naproxenu, které působí nejen proti bolesti, ale navíc mají protizánětlivý účinek. Například Paralen vám pomůže jen od bolesti, ale Ibalgin pomůže nejen s bolestí, ale i s počínajícím zánětem.
- Obvaz a obinadlo
- Léky na cestovní nevolnost
- Pinzeta na vytažení žihadla nebo třísky
- Léky na nachlazení (nosní kapky, sirup proti kašli)
- Teploměr
- Přípravky na ošetření spálenin od slunce
Před použitím si přečtěte příbalový leták. Věděli jste například, že lék Kinedryl (lék proti nevolnosti) nesmějí užívat děti mladší 2 let? Nebo že některé typy léků navíc nejsou vhodné pro pacienty trpící problémy s játry nebo srdcem. Přečtěte si o lécích informace, ať předejdete problémům.
Prevence je základ
Pamatujte, že hygiena je základem zdraví a řadě onemocnění (zažívací problémy, infekce) můžete předejít. Přibalte si sebou dezinfekční gel a vlhčené antibakteriální ubrousky, které používejte hlavně při cestách veřejnými prostředky (letadlo, autobus), kde hrozí nejvyšší riziko nákazy.
Léky do Egypta a Tuniska
Přestože se obě tyto populární destinace Evropě vyrovnají vysokou úrovní ubytovacích zařízení, přece jenom se jedná o africký kontinent, kde hrozí jiná zdravotní rizika, než u nás. Na vině jsou bakterie ve vodě, na které není evropský organismus zvyklý, což vede ke střevním problémům. Proto do lékárničky přibalte medikamenty na žaludeční a střevní potíže. Ne všechny české léky můžou na tento problém zabrat. Mnozí cestovatelé si pochvalují lék Antinal, který je sice na lékařský předpis, ale na zažívací problémy v severní Africe funguje skvěle.
Věděli jste, že zažívacím problémům lze předejít díky včasné přípravě? Řešení jsou dvě.
- Můžete se nechat očkovat proti choleře, které vás automaticky ochrání i před cestovatelskými průjmy.
- Posilte svou imunitu probiotiky, která lze v lékárně zakoupit ve formě tabletek nebo kapslí. Je však potřeba začít je užívat minimálně 2 týdny před odjezdem na dovolenou.
V Egyptě a Tunisku kvůli jejich jižní poloze rovněž hrozí vyšší riziko spálenin od slunce. Doporučujeme přibalit chladivý zklidňující krém Panthenol, nebo zklidňující přípravky s obsahem aloe vera či tea tree oleje. Prevencí je však mazat se opalovacím krémem s ochranným faktorem a omezit pobyt na přímém slunci mezi 11. a 15. hodinou.
V těchto destinacích se můžete setkat s žahnutím od medúzy. Není nebezpečné, ale může způsobit bolest a podráždění kůže, které se může zanítit. Věděli jste, že s hojením vám může pomoct tak obyčejná věc, jako je ocet? Po umytí podrážděného místa sladkou vodou jej potřete octem, což urychlí proces hojení.
Na co si dát pozor v Egyptě a Tunisku
Tyto země jsou bohužel nechvalně známé svou „lékařskou mafií.“ Pacient, který má zdravotní problém, přijde na zdravotní kliniku, kde mu však za naprosto banální úkony naúčtují vysoké finanční částky. Rizikem můžou být i různé hotelové kliniky, kde pacient nemá jistotu, zda jej ošetřuje kvalifikovaný lékař, a ne nedostudovaný medik. Proto doporučujeme v případě zdravotního problému hned zavolat na naši česky hovořící asistenční službu, která je vám k dispozici 24 hodin denně. Můžeme vás nasměrovat do některé z našich smluvních nemocnic, které pravidelně kontrolujeme a prověřujeme, abychom vám zajistili co nejvyšší úroveň zdravotní péče.