Jižní Korea – co v ní zažít a na co se připravit?
Každému se při vyslovení země Jižní Korea vybaví něco jiného. Někomu kultura, jinému jídlo, dalšímu chrámy nebo počítačové hry. Co v této asijské zemi stojí za vidění a na co si dát pozor? To vám řekneme v dnešním článku.
Korejské buddhistické chrámy
Jižní Korea má dlouhou buddhistickou tradici, proto se můžete na své cestě pokochat mnoha chrámy. V některých se platí vstupné, v jiných je vstup zdarma. V Soulu je mnoho slavných chrámů (Bongeunsa, Myogaksa,...), další najdete rozmístěné po celé zemi. Oblíbeným zážitkem je pobyt v chrámu na den nebo více, při kterých zažijete buddhistický způsob života na vlastní kůži včetně ranního vstávání, meditací, relaxací a procházek. V zemi platí svoboda vyznání. Díky tomu je dnes nejsilnější víra v Jižní Koreji křesťanská. Po setmění vás tak možná překvapí svítící neonové kříže na tamních kostelích.
Tradiční vesnice, paláce i moderna
Přímo v Soulu můžete vidět tradiční korejské domy hanok ve vesnici Bukchon Hanok. Kromě procházky mezi domy tam zajděte také do typických čajoven. Dalšími historickými vesnicemi jsou Andong Hahoe a Gyeongju Yangdong založené mezi 14. a 15. stoletím. Ukazují, jak se žilo v takzvaných klanových vesnicích.
Jižní Korea je plná paláců, takže si po celé zemi můžete vybrat, do kterého zavítáte. Doporučujeme palác Gyeongbokgung ze 14. století, který je nejznámější a největší, Národní palác plný historických artefaktů a Changdeokgung a Huwon, kde jsou pochováni korejští králové a kde se tyčí tři sta let staré stromy. Místem plným moderní kultury je Busan Gamcheon, kde uvidíte terasovité barevné domy i pestré sochy. Jestli milujete muzea, navštivte muzeum čaje, lásky, bonsají nebo Samsungu. V Seoul arts center a v palácích po celé zemi se pořádají koncerty a balety.
Korejská kuchyně
Když se řekne Jižní Korea, tak se většině lidem vybaví kimchi, nakládané čínské zelí v pálivé omáčce. Jihokorejská kuchyně je ale výjimečně pestrá. Základní surovinou je chilli omáčka, proto je většina jídel pálivých a červených. Pro milovníky masa je tato země ideální destinací – užijí si maso na všechny způsoby, ryby a mořské plody. V restauracích a bistrech můžete dostat čerstvé maso a sami si ho připravit jako „korejské barbecue“ na stolních grilech. Vegetariáni to mají v Koreji o něco těžší, zachrání je tofu a zelenina. Hotová jídla jsou v zemi levná, takže zapomeňte na nákupy a vlastní vaření a užijte si tradiční jídla od tamních kuchařů. V restauracích se podává pitná voda zdarma. Všude na veřejnosti najdete automaty na horkou vodu. Pozor! Kohoutková voda není pitná.
Čajové plantáže a národní parky
Co by to bylo za výlet do Jižní Korey bez návštěvy čajových plantáží. Doporučujeme plantáž Hadong v Gyeongsangnam s bohatou historií a Boseong v Jeollanam-do s krásnými výhledy do kraje a všelijakými dobrotami ze zeleného čaje. Národních parků je v Koreji mnoho. Můžete vyrazit do parků Bukhansan, Seoraksan, Hallasan, Gyeongju, Mudeungsan, Jirisan nebo třeba Naejangsan. Do některých je vstup zdarma, v jiných se platí vstupné. V parcích je možné se ubytovat v hotelu nebo v chrámech, v noci není možné se po parcích procházet.
Na co dát v Jižní Koreji pozor
Mějte na paměti, že jako chodci nemáte na přechodech přednost, buďte proto vždy opatrní. Nikdy na veřejnosti nesmrkejte, je to vnímáno jako faux pas. Věci podávejte a přijímejte vždy oběma rukama. V MHD si hlídejte, ať omylem nezasednete místo vyhrazené pro důchodce. I kdyby v dopravním prostředku nikdo nebyl, nechte tato místa prázdná. Nikdy nezapichujte hůlky do rýže, nedolévejte si sami nápoj - Korejci si nalévají pití vždy navzájem a nepijí čelem k jinému člověku. Nenechávejte spropitné, působí to jako urážka. Cestovatelky mohou nosit krátké sukně, ale jako urážlivá působí odhalená ramena, tílka proto nechte doma. Málo lidí mluví v Jižní Koreji anglicky, proto se naučte základní slova v korejštině a mějte po ruce překladač. Korejská abeceda má na rozdíl od japonštiny nebo čínštiny jen 40 znaků, takže si s Google Translate a jeho překladem přes kameru mobilního telefonu vystačíte při luštění cedulí a nápisů ve městech.
Závěrem
Korejci jsou přátelští, rádi nabízí turistům pomoc. Podělí se s vámi o radu, úsměv i o žvýkačky nebo jiné drobné dobroty. Československo, Českou republiku nebo Prahu Korejci znají, prosluli jsme tam díky seriálu Milenci v Praze. Do Korey můžete vyrazit kdykoli od jara do podzimu, kdy jsou tam příjemné teploty. Pokud jste romantici, tak cestujte na jaře, abyste se mohli koupat nejen v lásce, ale také v květech rozkvetlých sakur ozdobných.
Ať už do této kulturně i historicky bohaté země vyrazíte kdykoli, zajistěte si před odletem kvalitní cestovní pojištění, ať se při poznávání můžete soustředit jen na to příjemné a důležité.
Vy cestujete. My se staráme.
Zdroje:english.visitkorea.or.kr, royalpalace.go.kr, cdg.go.kr, czechtheworld.com, hedvabnastezka.cz