Jak na spropitné? Informace z celého světa
Také vám na dovolené v cizině nejsou příjemné situace, kdy řešíte při placení v restauraci nebo při odchodu z hotelu kolik by asi bylo vhodné nechat na spropitném, aby byl personál spokojený a zároveň abyste přehnaně neodlehčili vaši peněžence? Zapeklitý problém. Zatímco v jedné zemi akceptuje pokojská v hotelu i třeba malý dárek, v jiné zemi v obdobné situaci vzbudíte rozpaky nebo dokonce pohoršení. Jak z toho ven? Přinášíme několik postřehů z vybraných zemí světa.
V našich luzích a hájích spropitné poněkud zdegenerovalo. Češi dávají spropitné často, a to i když si ho obsluha restaurace mnohdy ani nezaslouží. Občas se stává, že spropitné obsluha nepřímo vyžaduje. Většinou zaokrouhlujeme ceny nahoru. Přitom se řídíme nepsaným pravidlem: odměna je závislá na naší spokojenosti, tedy kvalitě servisu a jídla. Spokojení zákazníci dávají v lepších restauracích většinou 10 %. Jak je tomu tedy v zahraničí?
Holandsko a Belgie
Pokud při placení v těchto zemích dáte spropitné, s určitostí na sebe prozradíte, že jste cizinec. V obou zemích má personál dostatečně vysoké platy a spropitné je tak oficiálně „zahrnuto v ceně“. Zákaznické všimné zde zavedli hlavně Američané, ale místní lidé si na něj skutečně příliš nepotrpí. Jsou pouze tři situace v Holandsku, kdy je spropitné nebo cenové zaokrouhlení bez rozpaků akceptováno. V taxíku, kde se cena zaokrouhluje na celá eura, dále u řidičů autobusů a průvodců na výletech či na vyhlídkových lodích, kde se dává symbolické všimné do připravené čepice, a do třetice v restauracích, kde můžete cenu navýšit o 1, 2, max. 3 eura podle výšky útraty, nikdy však nedosáhne 10 % běžných v jiných zemích.
Německo a Rakousko
V těchto našich sousedských zemích se většinou očekává spropitné ve výši 5 – 10 %. V hotelu je vhodné pokojské a portýrovi nabídnout euro na den/kufr.
Malta
Na tomto ostrově se obvyklá výše spropitného také pohybuje okolo 10 % z ceny. Pokud je zákazník velmi spokojený, může dát i více, nikdo si o něm nic špatného myslet nebude. :)
Velká Británie
Zde je třeba rozlišovat, kam jdete. Když se vydáte do hospody, můžete drobné klidně nechat doma. Pokud zavítáte do baru, číšník již počítá s tím, že mince, které vám vrátí, tam automaticky necháte. Zajdete-li na večeři do restaurace, bývá dýško zahrnuto přímo v ceně, nebo se počítá 10-15 % z celkové útraty. Zde je asi vhodné řídit se výší útraty.
Skandinávie
V zemích jako Finsko, Norsko a Dánsko není spropitné zvykem, neboť je většinou již zahrnuto v ceně. Jinak je tomu ve Švédsku, kde podobně jako v Německu nebo jiných západoevropských zemích běžně necháme obsluze 10 % z ceny.
Itálie
V některých italských podnicích je tendence nečekat na to, jak se zachová zákazník. Spropitné vám rovnou naúčtují. Proto si při placení prohlédněte účtenku, jestli už bylo dýško (benandata, coperto či couvert) započítáno. Pokud ne, dává se okolo 10 %.
Tunisko
V této severoafrické zemi se dává v restauraci spropitné mezi 5 - 10 % útraty. Pokud dýško nenecháte, neurazíte. Opět se zde řídí podle spokojenosti s ochotou personálu. Zda jste spokojeni s úklidem hotelového pokoje a necháte drobný dárek pokojské, například ve formě zapalovače, je opět jen na vás.
Balkánský poloostrov
Spropitné nabírá úplně jiných obrátek na Balkánském poloostrově, kde je zcela běžné nechat 10 a více procent z vaší útraty, přičemž výše spropitného zde otvírá nejen dveře, ale i místní srdce!<br/>
USA a Kanada
Ve Spojených státech amerických a Kanadě se spropitné silně kulturně zakořeněno a pohybuje poměrně vysoko, běžně okolo 15 až 20 % z ceny. Pokud nejste se službami spokojeni, můžete svůj příspěvek snížit. V těchto případech je však vhodné před uhrazením účtu informovat vedoucího či majitele restaurace o vašich výhradách. Pokud kdekoliv v restauraci uvidíte nápis autograt, tak je poplatek pro obsluhu již započítán v konečné ceně, většinou se jedná o 18 %, minimem o 10 % ceny. V hotelu je vhodné nabídnout pokojské nebo nosiči kufrů jeden až dva dolary.
Arabské země
Zde je zvykem platit „bakšiš“ prakticky za všechny služby. Za pomoc s kufrem v Egyptě, Tunisku a Turecku se dává obvykle jedno euro nebo libra. V restauracích se platí 10 % z celkové částky. Nevěšte ale hlavu z přehnaných výdajů, při nakupování v obchodech lze naopak usmlouvat zboží za přijatelné ceny. Rituál smlouvání je zde očekáván stejně automaticky jako bakšiš a to bez výjimky ve všech obchodech. Pokud zákazník nesmlouvá, je to známkou nezájmu o dané zboží a výrazem neúcty k prodávajícímu. Proto je smlouvání vaší zdvořilou povinností.
Spojené arabské emiráty
Pokud při registraci v hotelu vložíte do cestovního pasu libru či euro, zvýší to vaše šance na pokoj s výhledem na moře. V této bohaté zemi počítejte také s bohatším bakšišem, v Dubaji se pohybuje okolo deseti eur či deseti liber.
Asie
V asijských zemích často jako výraz díků a uznání za kvalitní službu postačí přátelský úsměv. Nabídka peněz by mohla obsluhu i urazit. Výjimku z pravidla tvoří personál thajských hotelů a restaurací, který má již tendenci se přizpůsobovat západním zvyklostem a proto zde spropitným ve výši 10 % rozhodně neurazíte.
Keňa
V Keni se rozmáhá osvěta, která představuje opačný vývoj, než je tomu v již zmíněném Thajsku. Mezi zdejšími hoteliéry a pracovníky bylo dříve běžné za pomoc s kufrem přijímat všimné ve výši jednoho dolaru. Dnes se setkáte s tím, že liftboy nebo portýr vaše peníze zdvořile odmítne. V restauracích je zvykem platit 10 % spropitné. Speciální skupinu tvoří průvodci v afrických parcích, kteří jsou zároveň stopaři. Umění najít místa výskytu lvů, slonů i žiraf se zde odměňuje všimným. Průvodci dostávají po 10 dolarech od každého člena skupiny, kterou doprovázejí. Další neobvyklé všimné se platí v Keni na golfu. Mnohé ostřílené golfisty zde překvapí povinnost najmout si nosiče holí – „caddyho“. Neexistuje, aby si někdo nosil hole sám. Hole tam často nosí i dívky, které samy hrají golf a znají výborně zdejší terén, a proto mohou dobře poradit.
<br/><br/>Zkušenosti s placením a vnímáním dýška jsou velmi individuální a zdroje se často různí. V zásadě ale lze říci, že spolehlivý návod, jak zhruba na to, jsme vám v tomto článku určitě poskytli. :)
Přejeme příjemné letní cestování a nezapomeňte, že cestovat bez důkladné přípravy se nevyplácí. Stejně jako je dobré znát všechny užitečné informace, je potřeba i kvalitní cestovní pojištění. Mrkněte na naše balíčky Sbaleno k moři nebo Sbaleno za poznáním. Jsou pro léto šité přímo na míru! <br/><br/>Vaše ERV Evropská
<br/>Autor: LFI/ERV Evropská<br/>Zdroj: novinky.cz, chovani.eu