První máj – svátek lásky a jara. Jak se slaví v zemích kolem nás?

1. máj byl u nás dlouho známý jako svátek práce, dokonce mezinárodní, který se slaví od roku 1890. Avšak jarní prvomájové oslavy zasypané květinami jsou mnohem staršího data. Známe je už z těch nejstarších dob lidstva, a dál jako starořímské Florálie, keltský Beltaine, germánský Walpurgisnacht.

Kvetoucí třešně první máj

Oslava jara je oficiálním dnem, kdy smíme přivítat jaro s rozkošnickou radostí a otevřenou náručí. Všechno kvete, tráva vyrostla a je šťavnatě zelená, příroda se probudila. Dubnové zimy jsou za námi, a co chvíle začnou kvést šeříky.

Vydejte se do parku se svojí láskou a zulíbejte ji u kmenu rozkvetlého stromu. My vám k tomu řekneme, jaké jsou tradice oslav příchodu jara v Evropě.
 
Májka - Německo

První máj v Británii

Tradiční májové rituály a jarní oslavy v Anglii zahrnují korunovaci májové královny, “May Queen”, která jde oblečena v bílém v čele májového průvodu. Její povinností je zahájit májové oslavy. Vše se zdobí květinovými věnci a řetězy, zpívá se a hoduje.

Tančí se kolem májky, která je prastarým symbolem známým po celé Evropě, z níž v anglické verzi vedou stuhy kolem dokola držené dětmi. Tančí se také středověký Morrisův tanec, který proti sobě s podupáváním inscenují barevně odění tanečníci s holemi, meči, zvonečky a šátky. 
 
Tance kolem májky

Skotsko, Irsko a První máj

Pozůstatky keltského jarního svátku Beltaine nelze přehlédnout ve Skotsku a v Irsku. Zde se volí královna Beltainu, zpívá se Beltainová píseň, a hlavně se zapalují ohně.

Například v hlavním městě Skotska, v Edinburghu, hoří ohně každoročně po celou noc, pořádají se průvody a ohňové žonglérské show. Nad ránem této čarovné noci šplhají děvčata na blízký vrcholek Artušova sedla, aby se umyla v ranní rose. Ta beltainská má totiž zajistit krásu a zdraví na celý život.
 
Ohně Beltaine

Starý svátek Beltaine

Beltaine je původně gaelským svátkem, který se v minulosti slavil v přesné polovině mezi jarní rovnodenností a letním slunovratem. Byl oslavou plodnosti, kdy poté, co se na jaře budila plodnost země a bohyně Ostara, nastal nyní čas květu.

V tento den se dobytek vyháněl na pastvu, prováděly se rituály na jeho ochranu, ale i ochranu lidí a úrody. Dobytek se prováděl mezi ohněm a každá domácnost hasila v krbu svůj oheň, aby pak zapálila nový přímo z magického beltainského ohniště. Hodování a zdobení dobytka žlutým kvítím provázelo tyto tradice odedávna. 
 
Děvčata tančí s květy kolem májky

Německo a Walpuržina noc

Německé oslavy jara se jmenují Walpuržina noc (Walpurgisnacht), ale spíše než s bohyní, souvisejí oslavy se svatou Walpurgou, která původně přišla do Německa z Anglie jako misionářka.

I zde se tančí kolem májek a zapalují se ohně, které hoří až do rána. Z germánských zemí jsme tento zvyk přijali pravděpodobně i my, v Česku.

Májku mohou němečtí a rakouští chlapci, stejně tak i u nás a na sousedním Slovensku, postavit v noci před dům hezké dívky, o kterou usiluje jeden z nich. Tím jí dá najevo svou náklonnost, a chlapci pokračují ve stavění májek o dům dál.

Dívky zase před dům své lásky kladou růže s rýží do tvaru srdce. Když je však přestupný rok, musí stavět májky před dům chlapcům ony.

 

Ve Francii si lidé dávají konvalinky, s touto tradicí začal král Karel IX. Italové slaví Calendimaggio, prastarý svátek oslavy jara a nového života pomocí průvodů, jídla, pití a darů. Finové den slaví karnevalem. Prvomájové průvody najdeme i v mnoha dalších zemích.

První máj jako Svátek práce

A nakonec, jak je to s tím Svátkem práce? Mnozí se domnívají, že je to oslava práce, jakou známe z dob komunismu. Původ svátku je však ve Spojených státech.

Slaví se na paměť stávky amerických dělníků v Chicagu 1. května 1886, kteří požadovali 8 hodinový pracovní den místo vyčerpávajícího 16 hodinového dne. Událost vyústila v Haymarketský masakr. K následujícím protestům se přidalo více pracujících a až v roce 1916 začaly USA uznávat načasování osmihodinové pracovní doby.

Proto bychom neměli na První máj – Svátek práce nahlížet jako na úplně pohodové volno pro všechny, kteří pracují v kancelářích, ale upomínka na dělníky, kteří dřeli v továrnách za nelidských podmínek 16 hodin denně.
Mnohé politické strany a socialistické spolky po celém světě proto využívají Prvního máje pro své setkávání. V Čechách se svátek práce poprvé slavil v roce 1890 na Střeleckém ostrově v Praze.

Užívejte si Prvního máje, ohňů a pálení čarodějnic.

 

Zdroje:en.wikipedia.org, bankbazaar.com