Skialpy – kam na túru na lyžích od začátečníků až po pokročilé?
Kopce plné sněhu a kolem dokola nikdo jiný - jen vy sami a pár kamarádů v zimních horách. A nepotřebujete vleky! Už se nemůžete dočkat, až se na svahu zaklikatí vaše stopa v panenském sněhu?
Jedno je jisté. Buď již jste blázni do skialpů, anebo se jimi brzo stanete. My vám k tomu přinášíme informace o místech, kde si svobodnou jízdu zasněženou krajinou zaručeně užijete. Na závěr máme i pár tipů, jaké si k tomu pořídit pojištění.
Pro zkušené jezdce jsme před rokem psali tento článek
Zimní lyžařské regiony s jistotou sněhu. Kde si užít freeride, skialpy nebo heliskiing?, ve kterém najdou tipy skialpinisté i freerideři.
Dnes tento přehled hodláme rozšířit o pár zajímavých míst pro začátečníky. Míst, kde vás bude zajisté očekávat tato skialpinistická dvojkombinace: romantický horský výstup a nádherný měkký sjezd.
Ski touring a skialpinismus pro začátečníky
Jak název napovídá, pod pojmem ski touring, nebo taky anglicky „backcountry skiing“, se rozumí turistika na lyžích. Může jít o nenáročné výlety s připnutými tuleními pásy proti skluzu, bez závěrečných adrenalinových sjezdů. Na začátek a pro seznámení se s požitkem volného pohybu na horách je tato turistika jako dělaná. Jen jak s ní začít?
Vybavení si nejprve asi půjčíte v půjčovně: lehké skialpové lyže, vázání s volnou patou, boty, hole, a pak tzv. tulení pásy, které se nasazují při stoupání do kopce, při němž je vázání přepnuté na chůzi. Nezbytnou položkou je dál lavinová výbava a batoh, ve kterém ji ponesete – lopata, lavinová sonda a lavinový vyhledávač „pípák“, případně lavinový airbag.
Učení se práci s lavinovým vyhledávačem je volná zábava na večery u chaty, ale pevné základy práce s ním je dobré se naučit od instruktora. Můžou na tom záviset životy. Ten vysvětlí i základy bezpečného pohybu ve sněhovém terénu a naučí nejlepší způsob, jak neshodit lavinu: nevstupovat na lavinový svah. Jak ho rozpoznat je součástí výkladu.
Na skialpy nenáročně v Čechách a okolí
České hory jsou pro začátek úplně skvělé a nemusíte se v nich bát nedostatku vzruchů. Jak vám potvrdí mnozí ostřílení horští vůdci, i v Krkonoších to může být sněhově nebezpečné. Lavinové závaly se dějí každým rokem. Proto si v Čechách perfektně natrénujete nejenom pohyb a svobodu, ale i plánování túry a povinné „lavinové opáčko“.
Se skialpy se můžete seznámit například v Krkonoších s místními průvodci, kteří často pořádají různé kurzy a společné túry. Nutno ještě podotknout, že lehké skialpové túry je často možné absolvovat bez lavinového setu – ale vždy si raději přečtěte celý popis vybraného výletu.
Slušné skialpové lokality jsou pak například Skialp nad Hrobem v severních Čechách, vyšlápnete a sjezdíte i okolí Kralického Sněžníku.
Zajímavá bude pro mnohé začátečníky Pec pod Sněžkou, kde vznikly oficiální značené skialpové trasy. Není kam se ztratit!
Krkonošská “haute route” je českou skialpovou jedničkou a vede oddané Krakonošovy turisty po celé 4 dny hlavními hřebeny jeho výsostných hor.
Dětská “haute route” v Jeseníkách potěší hlavně drobotinu, jejíž sjezdové lyže můžete pomocí adaptéru Startup proměnit v dostačující “touringovou” výstroj hned zítra.
Na lyže vás možná konečně vyláká i Lysá v Beskydech – kdo na ní nebyl, není tu horalem!
A co skialpy na Slovensku? Zajisté tam mají svou hlubokou tradici, stejně tak jako mnohem vyšší hory. Pokud vám místní neporadí jinak, tak se klidně zaměřte na Malou Fatru (zkušení odborníci z Kejda ski teamu radí dát si na jaře pozor na laviny kvůli travnatému podkladu).
A pak ovšem Vysoké Tatry se svahy různé obtížnosti, které nikdy nezklamou.
V sousedním Rakousku je skvělá nejvýchodnější alpská dvoutisícovka, Schneeberg.
Nejlépe si však túru vyberete sami, a proto neváhejte navštívit početné weby se skialpovou tématikou. Seznam túr podle obtížnosti se vždycky hodí.
Skialpová dobrodružství pro zkušené
Přespávačky na horské chatě, několikadenní přechody hor na lyžích. Je třeba mít dostatečnou fyzičku a schopnosti dobře plánovat trasu. A jak si pak užijete hory! Kam vyrazit?
Pro ambicióznější lyžaře vřele doporučujeme rakouské třítisícovky. Na západ od Salzburgu jsou krásné kopce jeden za druhým - Zillertal, Stubai, Vysoké Taury, Ötztal, Silvretta. Jsou to vysoké hory s variabilní obtížností, od lehkých normálních cest až po extrémní firnové sjezdy.
Jeden příklad za všechny, Silvretta je známé lyžařské středisko, údolí na hranicích Rakouska a Švýcarska. Dole ve vesnici Ischgl začínají lanovky, nad nimi od 2 000 m začíná vyhledávaná okružní trasa po hřebenech třítisícových hor. Silvretta je vhodná pro jednoduché i náročnější túry na lyžích. Můžete chvíli okounět po sjezdovkách a pak rychle zamířit stranou, k horské chatě Heidelberger hütte. K ní vede od posledních lanovek mírná, ale dlouhá (10 km) cesta. V podvečer jezdí směrem nahoru sněžný skútr a za poplatek sbírá zimou a námahou zmožené opozdilce.
Italské Dolomity jsou pak spíše obtížnější, tamní žlaby už vyžadují slušnou dávku technické a fyzické zdatnosti.
Ve Francii jeďte své síly prověřit do skiextrémního Chamonix. I Walliské Alpy jsou lahůdkou víc pro ty, co to mají rádi s hvězdičkou.
Pro skvělé zahraniční výstupy a sjezdy se můžete obrátit například do Norska nebo Gruzie.
Norské Lofoty se nachází za polárním kruhem, ale díky teplému golfskému proudu tam není mráz jako v Rusku. Zasněžené kopečky nedosahují závratných výšek alpských třítisícovek, ale i tak se jezdí dlouhé trasy, prakticky až k úrovni moře. Sněhové podmínky dělají tuto oblast ideálním cílem, i když trocha vzdáleným, a převoz vybavení letadlem může být někdy lehce složitý.
Do Gruzie se můžete vydat za sněhem, ať jste kdokoliv. Pohoří Kavkaz má v Gruzii nejdelší sjezdovky, levné permice a skvělé možnosti pro skialpové túry. Města Gudauri, Mestia či oblast Tetnuldi ve Svanetii jsou vyhledávanými zimními centry.
Bezpečnost a pojištění na skialpy
Freeridové a skialpové aktivity vyžadují kromě lavinové výbavy i kvalitní cestovní pojištění. Pořiďte si od nás pojištění adrenalinových sportů Sbaleno Na Maximum nebo celoroční pojištění MultiTrip Premium s rizikovými sporty. Tato pojištění vám kryjí aktivity do 5 000 m n. m.
Zdroje: svetoutdooru.cz, skitourguru.com