Jaká je cesta na Tchaj-wan
Pro turisty a cestovatele méně známá destinace ja plná pokladů, historie, památek, tradic a panenské přírody. Pojďte s námi objevit, co tam vidět na vlastní oči.
Tchaj-pej - hlavní město Tchaj-wanu
Taiwanská metropole je dechberoucí. Nečekejte hory betonových mrakodrapů, ale zelené město s jediným mrakodrapem Taipei 101. Ten byl se svými 508 metry do roku 2010 nejvyšší budovou světa. Můžete tam objevovat krásy města a zároveň vyrážet na kratší treky do městské zeleně nebo do sousedního národního parku Jang-ming-šan. Na Náměstí svobody uvidíte řadu budov a památníků, například National Chiang Kai-shek Memorial Hall, oblouk Liberty Square Arch, brány DaXiao a Dazhong Gate nebo národní koncertní halu National Concert Hall a národní divadelní hala National Theater Hall.
Na náměstí můžete každé ráno od východu slunce pozorovat tamní obyvatele cvičit. Ve čtvrti Wanhua stojí buddhistický chrám Lungshan se spoustou buddhistických, taoistických a konfuciánských soch. Odpočinout si můžete v městském lesním parku Daan Park, kterému se říká plíce Tchaj-peje. Yangmingshan je ze všech národních parků nejblíže městskému centru, ukrývá krásnou přírodu, rozmanitý terén a vzácné druhy ptáků.
Tchaj-wan zajímavosti
Tchaj-wan je neprávem na okraji zájmu turistů. V jeho střední a východní části jsou hory přesahující 3.950 m n. m. Kromě nádherné přírody, vynikající kuchyně, zeleného čaje a památek tam potkáte jedny z nejpřátelštějších lidí na světě.
Zajímavostmi k navštívení jsou například útes Ching Shui s výhledem na širé moře a vlny rozbíjející se o skály. Dále pak do národní park Taroko, který je jako stvořený pro hiking, procházky a kochání se řekami, údolími a výhledy. A romantické jezero Sun Moon s výhledem na hory, přírodu a hladinu.
Počasí na Tchaj-wanu
Počasí je velmi stabilní a dá se tak spoléhat na předpovědi počasí pro daná období.
Letní období (květen – září) je tropické, s vysokou vlhkostí vzduchu a teplotami až 40 ºC. Mírnější teploty panují na jaře a na podzim. V zimě je okolo 10 ºC. Nejlepším obdobím pro pobyt na Tchaj-wanu je podle cestovatelů listopad až duben, tehdy jsou příjemné teploty a vyhnete se používání klimatizace. Na Tchaj-wanu se objevují každý rok tajfuny od června do září.
Cesta na Tchaj-wan
Celková doba letu včetně mezipřistání trvá od 15 do 20 hodin dle zvoleného letu. Je možné letět z Prahy, Vídně nebo Mnichova.
Tchaj-wan historie
První osídlení ostrova proběhlo před více než 40 000 lety. Po prohrané válce s Japonskem musela Čína v roce 1895 postoupit Tchaj-wan Japonsku i přes pokusy místních obyvatel o založení vlastního státu. Japonská nadvláda trvala až do roku 40. let. 20. století. Po vítězství komunistů v pevninské Číně se v roce 1949 zbytky armády uchýlily na ostrov Tchaj-wan. Na pevnině byla vyhlášena Čínská lidová republika a pojem Čínská republika se zúžil na ostrovy udržené kuomintangskou armádou.
Až do konce 80. let vládl na Tchaj-wanu autoritativně Národní strana (Kuomintang) a trval výjimečný stav. Během 40 let “bílého teroru” bylo uvězněno a popraveno 140 000 lidí. V roce 1991 začala postupná demokratizace, která ukončila vládu jedné strany Kuomintangu. Následovala přímá volba prezidenta.
Během vlády demokraticky zvoleného prezidenta se propagovaly tchajwanské kulturní hodnoty a jazyk. V roce 2008 byl prezidentem zvolený kandidát Kuomitangu a vztahy s pevninskou Čínou se výrazně vylepšily. Čínská lidová republika považuje ostrov za autonomní provincii.
Ať už se vydáte na Tchaj-Wan kdykoliv. Mějte s sebou kvalitní cestovní pojištění s asistenční službou v mateřštině. Vy cestujete. My se staráme.
Zdroje:cestujlevne.com, cs.wikipedia.org