Tušíte, jaké jsou nejčastější „nešvary“ půjčoven, které nabízejí zapůjčení dopravních prostředků na dovolené? Kde si nejlépe půjčit, co pojistit a jak platit? Vyzrajte na triky s palivem, nízké krytí na pojistkách i zbytečné poplatky. S našimi radami můžete ušetřit stovky až tisíce EUR. :)

Půjčování auta na dovolené

1. Vybírejte půjčovnu obezřetně

Vůz, motocykl nebo skútr si půjčujte od půjčovny, která má buď mezinárodní jméno, nebo s ní mají (tamní) lidé dobré zkušenosti. U větších půjčoven si můžete vozidlo rezervovat přes internet už před příjezdem za nižší ceny. Pokud cestujete s cestovní kanceláří, nejjednodušší možností je půjčit si auto přes jejího delegáta. Cestovky totiž většinou umí zařídit „all-inclusive“ servis - přistaví vozidlo před hotel a následně jej z hotelu vyzvednou a vyřídí i odevzdání.

Při delších pronájmech si ale porovnejte ceny s konkurencí, rozdíly v částkách jsou vysoké. Pozor, mnohé půjčovny odmítají zákazníky mladší 21 let. A do 25 let se někde platí přirážka, u levnějších tarifů to může být až 100 % navíc.

2. Pozor na nízké ceny

Nízké ceny často znamenají nízkou pojistnou ochranu, tedy pokud se vám něco přihodí, pojistka nestačí a budete doplácet. Půjčovny s tím počítají a rády vám nabídnou poměrně drahé dodatkové pojištění. Pečlivě tedy vybírejte, jakou cenovou relaci zvolíte.

Ideálně si půjčujte pouze tam, kde nabízejí kompletní pojištění s nulovou spoluúčastí. Pokud sjednáváte výpůjčku předem, doporučujeme vybírat nabídky s minimálními nebo žádnými stornopoplatky.

U levných tarifů si dejte pozor také na placení první nádrže zvlášť. U krátkodobých výpůjček se stává, že ji neprojedete, v součtu výdajů pak tarif není finančně výhodný.

3. Prostudujte smlouvu

Smlouvu si před podpisem důkladně přečtěte. Pokud některým bodům nerozumíte, ptejte se. Kopii smlouvy si vždy uchovejte spolu s dokladem o zaplacení. Dejte pozor na jakékoliv odkazy na další dokumenty, které by mohly obsah smlouvy upravovat.

Budete chtít při vašich cestách přejet hranice země, ve které jste? Ne všechny půjčovny to umožňují. V případě nedodržení smlouvy a přejetí hranic vám mohou hrozit vysoké sankce. Informujte se pro jistotu předem.

4. Placení záloh

Při půjčení auta vyžadují téměř všechny půjčovny zálohu. Při výběru vozidla se tak můžete řídit i podle výše zálohy. Většina půjčoven ji zablokuje na vašem účtu přes platební kartu.

Některé půjčovny v Evropě vyžadují nezvykle vysoké zálohy ve výši až 1 500 EUR. Počítejte s tím, že musíte mít tuto částku na svém účtu nebo mít po ruce kreditní kartu.

Pozor, v USA mnohé půjčovny nepřijímají elektronické karty (i když jste přes ně zaplatili výpůjčku předem) a musíte mít celou zálohu v hotovosti.

5. Platba za dalšího řidiče

Budete celou dobu řídit sami? Tuto otázku si položte před půjčením vozidla, více řidičů je mnohdy za příplatek. Dané osoby musíte uvést do smlouvy kvůli pojištění. Pokud by ve smlouvě neuvedený řidič způsobil nehodu, budete muset uhradit škodu v plné výši.

6. Vracejte vozidlo s plnou nádrží

Ideální variantou je půjčení a vrácení auta s plnou nádrží. Jen tak zaplatíte pouze to, co projedete. Vyhnete se tak dohadům o částkách za dotankování. Půjčovny vám jinak mohou naúčtovat mnohem vyšší cenu, než uvádí nejbližší benzínová pumpa. Tankujte proto nejlépe bezprostředně před vrácením vozidla.

7. Myslete na pojištění

Ověřte si, na co všechno je půjčovaný dopravní prostředek pojištěný. Pokud chcete být chráněni od nečekaných výdajů, sjednejte si kvalitní pojištění.

V každém případě byste měli mít pojištěné čelní sklo a pneumatiky. Doporučuje se komplexní pojištění včetně ochrany proti krádeži vozu i věcí v něm uložených.

Pozor, pojištění vozidla nebude platit při nehodě, pokud byste požili alkohol nebo jiné drogy.

Půjčené auto na dovolené

8. Ptejte se na limity km

Zjistěte si předem, jaký je celkový limit ujetých kilometrů, nebo jaký je limit denního nájezdu kilometrů, a kolik stojí případné překročení. Standardem mnoha půjčoven je neomezený limit.

9. Pozor na ceny doplňků

Při výběru půjčovny se informujte i na ceny za půjčení doplňků, jako jsou dětské autosedačky nebo nosiče jízdních kol. Například na Mallorce budou za týdenní zápůjčku dětské autosedačky chtít 50-80 eur. A nepůjčujte si navigaci, za týdenní zápůjčku navigace si účtují i desítky eur. Pro navigaci stačí na většině míst chytrý telefon.

10. Ověřte si typ auta a třídu

Auta vybírejte podle třídy nebo schopností. Ne každé SUV je opravdu čtyřkolka a kabriolet může být VW Beetle, ale také Ford Mustang.

Pokud vámi předem vybraný vůz není momentálně k dispozici, půjčovna vždy musí nabídnout vůz stejné, nebo vyšší kategorie. Na dodržení podmínky trvejte a neplaťte žádné příplatky za vůz vyšší kategorie.

Pokud budete cestovat déle, myslete také na pohodlí. Ověřte si velikost kufru. I tento údaj půjčovny obvykle uvádějí, opět se ale může stát, že v rámci kategorie můžete dostat auto, které bude mít kufr stísněnější než inzerovaný standard pro danou třídu.

Auto na dovolené z půjčovny

11. Auto před vypůjčením nafoťte

Při přebírání vozu si jeho stav důkladně nafoťte ze všech stran. Zkontrolujte také zapsaná poškození v protokolu a případně nahlaste další. Předejdete tak dohadům o způsobených škrábancích či jiných poškození během vaší zápůjčky a po ní.

12. Platba za mýtné

V mnoha zemích se platí na dálnicích, tunelech, mostech a jiných místech mýtné. To může uživatel platit vždy sám, ale nemusí to být vždy pohodlné.

Autopůjčovny často nabízí pronájem speciálních řešení, díky kterým se mýtné buď automaticky přičte k celkové platbě půjčovně, nebo umožňuje využívat placené cesty v rámci denního paušálu. To se může finančně vyplatit.

13. Střežte klíčky vozidla

Hlídejte klíčky od vozu jako oko v hlavě, protože výroba nových klíčů na dálkové ovládání může stát přes 100 EUR.

14. Doklady

Řidičský průkaz i podpis formulářů bude půjčovna vyžadovat od všech řidičů, kteří mají usedat za volant, nestačí tedy, když auto dojde vyzvednout jeden za všechny řidiče.

Mimo Evropskou unii je zapotřebí mít mezinárodní řidičský průkaz. Pozor, u něj existují dvě varianty, podle ženevské Úmluvy a vídeňské Úmluvy, každý platí v jiných zemích.

V USA často nemusí při půjčení auta stačit jen řidičský průkaz, půjčovna může vyžadovat i druhý doklad, nejčastěji pas nebo občanský průkaz.

15. Dodržujte předpisy

Při půjčení auta dodržujte silniční předpisy dané země. Protože pokuty, které nedostanete hned na místě, po vás bude půjčovna vymáhat později.

Někdy dokonce půjčovny strhávají pokuty rovnou z vaší platební karty použité při výpůjčce.

Teď už zbývá jen vybrat tu správnou destinaci, půjčovnu a samozřejmě pojišťovnu, která vám bude na vaší cestě krýt záda kvalitním cestovním pojištěním.

 


Zdroje:      autotrip.cz, tipcars.com, lidovky.cz, cestovani.idnes.cz, autorevue.cz, recko-pujcovna.cz