Camino je Svatojakubská pouť (celým názvem Camino de Santiago). Vydávají se na ni poutníci z celého světa, a nemusí na to mít ani náboženské důvody. Mnozí tu cestu absolvují i několikrát. Pokud vás láká putování Portugalskem, Francií nebo Španělskem, čtěte dál.

Co je to pouť do Santiaga de Compostela?

Camino de Santiago se postupně vyvinula v celou síť poutních cest, směřujících do španělského města Santiago de Compostela na západním pobřeží Pyrenejského poloostrova. Díky tomu si můžete vybrat nejenom z různých cest, ale i jak dlouho – na kolik etap vám stačí síly, chuť anebo časové možnosti.
Na konci cesty se nachází katedrála v Santiagu a v ní hrob svatého Jakuba. Santiago de Compostela 02

Santiago de Compostela – trasy. 7 poutních cest, které vedou do Santiaga

Na výběr máte jednu z 9 cest, které se liší podle kilometrů, terénu a počasí. Každá má vlastní specifika – vedou horskými terény nebo podél pobřeží, narazíte na nich na historické městské čtvrti i na venkovské krajiny. Na některých málokdy opustíte civilizaci, jindy zas mezi městečky procházíte divokou přírodou.

Camino Santiago Frances

1.    Camino Francés – To je ta nejužívanější trasa do Santiaga. Začíná ve francouzském městě Saint-Jean-Pied-de-Port a po celé délce měří přibližně 800 km. Mnoho poutníků jde pouze posledních 100 km. To stačí na získání osvědčení o pouti na konci.

2.    Camino Portugués - Portugalská cesta. Tato trasa začíná v Lisabonu nebo Portu v Portugalsku a je dlouhá cca 600 km z Lisabonu nebo 240 km z Porta.
Camino Portugese


3.    Camino del Norte - Pobřežní trasa, která sleduje severní pobřeží Španělska od města Irún a je dlouhá přibližně 825 km.

4.    Camino Primitivo - Nejstarší cesta do Santiago de Compostela, která začíná v Oviedu a měří přibližně 320 km.

5.    Camino Inglés - Cesta, která byla tradičně využívána poutníky připlouvajícími z Anglie, začíná ve Ferrol nebo A Coruña a měří 110 km z Ferrolu nebo 75 km z A Coruña. Pro získání certifikátu z cesty je třeba ujít alespoň 100 km, proto je cesta z Ferrol více využívaná.
TIP: pokud chcete jít z A Coruña, a absolvovali jste předtím keltskou cestu v Irsku, máte na certifikát taky nárok.  

Camino Ingles, kamenný most v Galícii

6.    Via de la Plata - Trasa, která začíná v Seville na jihu Španělska je dlouhá přibližně 1000 km.

7.    Camino de Finisterre y Muxía - Jedná se o prodloužení Camino Francés, které pokračuje ze Santiago de Compostela do Finisterre a Muxía na západním pobřeží Španělska. Trasa měří přibližně 90 km do Finisterre a 87 km do Muxía.

Poutníky potkáte v Portugalsku také na jihu pod Lisabonem. Ale už se oficiálně nesnaží dojít do Santiaga. 

Fishermen's Trail (Rota Vicentina) je populární turistická a pěší trasa v Portugalsku, která vede podél skalnatého pobřeží Alentejo a Algarve. Tato trasa je součástí větší sítě cest Rota Vicentina, ale není považována za tradiční poutní cestu do Santiago de Compostela a tedy se neřadí mezi tradiční Camino cesty.
Fishermen's Trail je známý svou neodolatelnou krásou. Umožňuje procházet nejdivočejšími oblastmi pobřeží jihozápadního Portugalska. Společnost vám bude dělat neustále šumící Atlantský oceán, malebné rybářské vesnice a budete mít příležitost prozkoumat ještě nedotčenou přírodu. I když není určen pro poutníky směřující do Santiago de Compostela, na jeho trasu navazuje v Lisabonu.

Algarve - Fishermens trail

Historie poutě do Santiaga

První pouť do Santiaga de Compostela se šla v roce 951 za ostatky svatého Jakuba Staršího. Ten byl pohřben v Santiagu roku 800. Pak ale město padlo do rukou Maurů a hrob byl ztracen. Legenda praví, že cestu k hrobu ukázaly hvězdy. Na jeho místě byl postaven jednoduchý kostel.

Ve středověku se Svatojakubská pouť těšila velké oblibě, ročně ji šlo kolem 500 tisíc lidí z celé Evropy. Podél cesty se stavěly orientační kameny, boží muka, kamenné kříže a studánky. Postupem času vzniklo dvanáct poutních cest vedoucích do Santiaga z Francie, Itálie a Portugalska. Spolu s Jeruzalémem a Římem patřilo město mezi nejoblíbenější poutní místa.

Ve 20. století zájem o tuto cestu opadl, oživil ho papež Jan Pavel II. a také zařazení pouti do světového dědictví UNESCO. V 90. letech se během jediného roku počet poutníků z 9 tisíc lidí ročně vyhoupl na 99 tisíc. V současnosti chodí pouť přibližně 300 tisíc lidí za rok.

Od roku 1150 stojí místo kostela katedrála, kde poutníci zakončují svou cestu objetím sochy svatého Jakuba a loučí se spolu poutním pozdravem: „Ultreia!“

camino symbol

Proč se chodí do Santiaga de Compostela?

Část poutníků se na cestu vydává pro to, aby si oddychla od ruchu měst, odpočinula si od moderních přehlcenosti a spojila se v přírodě sama se sebou. Ať už vyrazíte sami, se psem, s přáteli, s partnerem, pěšky, na kole nebo na koni (i to je povolené), tak si dokonale vyčistíte hlavu a získáte nadhled. 

Další část poutníků se na cestu ubírá pro to, aby do svého života přivolala zázrak. Pokud si přejete uzdravení, změnu práce nebo splnění tajného přání, tak vám to pouť může splnit. 

Pro poslední část lidí, „superperegrinos”, je to sportovní výzva. Jsou vybavení trekovými holemi a po cestě se s nikým nevybavují. Jestli to není váš případ, tak vám cesta může přinést spoustu milých setkání, rozhovorů s lidmi z různých zemí i dlouhodobá přátelství. Putování „po Caminu“ totiž lidi spojuje.

Santiago de Compostela 03

Kdy a jak jít do Santiago de Compostela?

Praktické informace pro cestu do Santiaga

Doporučujeme vám jít pouť v dubnu, květnu, září nebo říjnu. Tak se vyhnete horku, dešťům, sněhu i davům lidí. Vyrazit ale můžete po celý rok. 

Připravte si pohodlné boty, lehký batoh a sbalte si jen to nejnutnější. Slovníky, knihy, vařič a zásoby jídla nechte doma. Vaše nohy i záda vám za to poděkují. Navíc během cesty najdete všechno, co potřebujete v kavárnách a obchodech městeček, kterými camino vede. Ideální váha batohu je 10% vaší hmotnosti. 

Na začátku cesty požádejte o vystavení poutnického průkazu (credencial), do kterého budete po cestě dostávat razítka. Díky průkazu jste pod zvláštní ochranou a máte nárok na ubytování pro poutníky. Říká se jim „albergue“ nebo „refugio“ a jsou každých 15 nebo 20 km na trase. 

Camino Norte

Ve Španělsku zaplatíte za „albergue“ vždy stejnou částku – 6 euro, v Portugalsku je „refugio“ za dobrovolný příspěvek. Nebo můžete spát kdekoli jinde – v kempu ve stanu (spaní na divoko není povoleno), v klášterech, v penzionech i v pětihvězdičkových hotelech. Je to na vás. 
Na některých trasách dostanete na začátku seznamy ubytoven, telefonní čísla, orientační ceny, tipy na občerstvení a mapu, kde si během cesty natočit vodu. Tyto informace najdete také online. 

  • Můžete vyrazit i bez mapy - na trase vás bude provázet mušle hřebenatka na značkách. Ta se už od středověku stará o to, aby všichni poutníci trefili do cíle. Když dorazíte do Santiaga a prokážete se orazítkovaným credencialem, dostanete potvrzení o absolvování pouti. Abyste ho získali, musíte ujít 100 km pěšky, nebo ujet 200 km v sedle kola nebo koně. 

Pokud si netroufáte absolvovat poutní cestu celou po svých, můžete využít nabídky některé z cestovních kanceláří. Ty vás na jedno ze startovních míst vypraví letecky a pak vám dají možnost absolvovat nejzajímavější části cesty pěšky spolu s ostatními poutníky a jiné úseky zase vidět z povzdálí ze sedadla autobusu. Inspirujte se třeba u CK EMMA, která organizuje poutní zájezdy do Santiaga již několik let.

Camino Primitivo

Než vyrazíte, zařiďte si kvalitní cestovní pojištění. Péče o zdraví je totiž základem každé úspěšné poutní cesty.

Zdroje: ultreia.cz, caminodesantiago.cz, caminoways.com, caminodesantiago.me/community/, luckycesta.cz