Cestování pro těhotné? S rozmyslem žádný problém
Obsah článku:
- Kam ano a kam naopak ne?
- Kdy cestovat v těhotenství?
- Myslete na zadní vrátka
- Na souši, ve vzduchu či po vodě?
- Hlavně v pohodě
Očekáváte narození potomka, a proto si odpíráte cestování? Nemusíte. Pokud se budete držet několika jednoduchých zásad, není cestování pro těhotné vůbec žádný problém.
Kam ano a kam naopak ne?
Těhotenství není nemoc, a tak se při volbě destinace nemusíte příliš omezovat. Pokud se bavíme o Evropě, tak pokud míříte do zemí Evropské unie, můžete si být jistá vysokou kvalitou poskytované zdravotní péče.
Rizikem však můžou být odlehlejší oblasti (například přímořské vesničky a městečka v Chorvatsku). Vždy si předem zjistěte, zda se poblíž vaší destinace nachází nějaká nemocnice, kam byste mohla v případě náhlých zdravotních komplikací zajít.
Další kapitolou jsou exotické země. V mnoha z nich se vám dostane kvalitní lékařské péče (například v Thajsku). Vyhněte se však odlehlým venkovským oblastem, kde není v blízkosti žádná nemocnice.
Dalším potenciálním rizikem, které byste měla vzít v potaz, jsou infekční nemoci. Vhodné je nejen vyhnout se místům, kde může dojít k nakažení, ale i oblastem, kam je třeba se předem očkovat živou vakcínou. K těm patří očkování proti spalničkám, zarděnkám, příušnicím, planým neštovicím, tuberkulóze nebo třeba žluté zimnici. Taková očkování se těhotným ženám skutečně nedoporučují.
Kdy cestovat v těhotenství?
Kdo těhotný nikdy nebyl, ten si to nedokáže představit. Těhotenství není setrvalý stav, těhotenství je dynamické. Pokud tedy v souvislosti s ním hovoříme o cestování, je dobré zmínit, že nejvhodnějším obdobím je druhý trimestr, tedy 14. až 26. týden těhotenství. Přestože většina aerolinek vás pustí na palubu až do 36. týdne těhotenství, nejkomfortněji se budete cítit právě mezi 14. a 16. týdnem. Jedná se o nejméně rizikovou fázi těhotenství a zároveň o období, kdy se ženy obvykle cítí nejlépe. První trimestr bývá často doprovázen únavou a někdy i nevolnostmi. O tom třetím pak netřeba se dlouze rozepisovat. Čím více se blíží porod, tím méně komfortně se nastávající maminka cítí. V každém případě lze jen doporučit cestu vždy konzultovat s ošetřujícím lékařem. Ten nejlépe odhadne, zda je těhotná žena ve stavu vhodném k cestování.
Myslete na zadní vrátka
Cestovní pojištění se stává evergreenem pro každého, kdo se vydává za hranice. Pojišťovny každoročně informují o tom, že zájem Čechů o tento produkt roste. Cestovní pojištění pro těhotné by pak mělo být úplnou samozřejmostí. Nepřetržitá asistenční služba v češtině, která vám v případě potřeby zajistí převoz do lékařského zařízení, je pro nastávající maminky něco neocenitelného. Další výhody, jako například zaplacení léčebných výloh tam, kde běžné zdravotní pojištění nestačí, služba Český lékař na telefonu, pojištění storna apod., jsou v porovnání s tím jen příjemnou třešničkou na dortu.
Na souši, ve vzduchu či po vodě?
Klíčovou otázkou ovšem není pouze to, kam a zda vůbec, ale i jak, resp. čím. Cestování letadlem v těhotenství nebývá problém až do 36. týdne gravidity. V případě pokročilého těhotenství je však vhodné se přímo v letecké společnosti zeptat na přepravní podmínky. Některé na palubu nepouštějí již od 32. týdne těhotenství. Podobně individuální jsou podmínky lodních přepravců.
Nejklasičtějším dopravním prostředkem je automobil, a to i v těhotenství. Ženám ve třetím trimestru radíme věnovat zvýšenou pozornost správnému upnutí bezpečnostních pásů. Velkým rizikem může být také nevolnost, kterou některé těhotné ženy při jízdě autem pociťují. V takovém případě doporučujeme vyzkoušet vlak. Některé ženy ale nesnesou ani jízdu v něm.
Ať už budete cestovat jakýmkoliv dopravním prostředkem, nezapomeňte na riziko vzniku hluboké žilní trombózy, které na těhotné číhá. Pijte proto dostatek tekutin a na delších cestách se pravidelně protahujte, případně procházejte.
Hlavně v pohodě
A to nejdůležitější na závěr: Buďte v pohodě. Cestování by nikdy nemělo být velkým stresem a v těhotenství to platí dvojnásob. Vyrážejte proto jen na takové cesty, které jsou vám příjemné. Cestu samotnou si také zpříjemňujte - hudbou, zastávkami na zajímavých místech nebo třeba nějakou sladkostí. K pohodě vám možná pomůže i příjemná společnost - partner nebo kamarádka. Klid a dobrá nálada jsou v tomto případě základními kameny úspěchu.
Je-li cestování vaším koníčkem, ani během devíti měsíců těhotenství si jej nemusíte odpírat. Udělejte si radost a vyrazte do světa. Jen buďte obezřetná a opatrná. Pamatujte na to, že dobré pojištění je pro těhotné ženy k nezaplacení, stejně jako na to, že se o sebe musíte opravdu dobře postarat. A hlavně buďte v pohodě!
Zdroje:
- https://www.emimino.cz/encyklopedie/cestovani-v-tehotenstvi/
- https://www.atodamedical.cz/news/tehotenstvi-a-cestovani-dle-trimestru/
- https://www.novinky.cz/clanek/zena-deti-cestovani-v-tehotenstvi-ma-sva-pravidla-40041422