Krampuslauf. Vyrazte vstříc svým nejděsivějším nočním můrám!

cert-1-683

V Čechách máme ve zvyku zvát Mikuláše s čertem a andělem. V Rakousku podobná tradice funguje také, ale rozhodně není určená k neškodnému postrašení malých dětí. Z tamních Krampusů si totiž občas trauma odnese i nejeden dospělák. No, přesvědčte se sami.

Rakouské průvody čertů jsou známé po celém světě. Každoročně je navštěvují tisíce diváků. A není divu, zažít pekelný rej těch nejstrašidelnějších démonů pekla na vlastní oči je zážitek, na který budete vzpomínat nadosmrti.

Kde se vzal, tu se vzal…

Postava čerta pochází ještě z předkřesťanských dob a byla vždy nedílnou součástí pohanské mytologie. Čerti údajně chránili před zlými duchy a symbolizovali vyhánění zimy. Krampusové jsou naproti tomu strašlivé příšery - napůl kozy, napůl démoni - jejichž údělem je bít zlé děti tak dlouho, dokud se nepolepší. Naši čeští čerti jsou tedy ve své podstatě Krampusové - jen o něco milejší (místo bití trestají děti uhlím a bramborami) a méně hrůzostrašní.

Trocha historie

S příchodem křesťanství se z postavy čerta stal záporný protipól světců a začal představovat zosobnění vládce pekel. Tedy až do dob inkvizice, za které bylo jakékoli vyvolávání představy ďábla trestáno na hranici. V odlehlých částech Rakouska však zvyk údajně přetrval a byl praktikován i nadále. Někdy v 17. století se z prostředí klášterních škol zvyk rozšířil i do domácností. O století později se od čertů opět upustilo, tehdejší osvícenci totiž čerty považovali za zastaralý přežitek podrývající morálku a veřejný pořádek. Svojí renesanci čerti zažili až s úderem roku 1900, kdy se začalo s čertími průvody - tzv. Krampuslaufy, které přetrvávají dodnes.

Krampus a Mikuláš

Tradice, že Krampusové nebo čerti doprovází na svých obchůzkách mezi dětmi Mikuláše, pochází ze starého německého křesťanského zvyku. Podle něj byl Krampus stvořen jako zlý protipól k hodnému Mikulášovi. Od té doby obchází tito dva společníci rodiny s dětmi a odměňují ty hodné sladkostmi, ty zlobivé výpraskem. U nás jsme zvyk převzali téměř beze změny. Akorát naši čerti už zlobivé děti nebijí.

Krampuslaufy dnes

Český čert je v porovnání s Krampusem takový roztomilý pekelník. Jeho hrůzostrašní bratři z Rakouska jsou naproti tomu doslova démoni z horoucích pekel. Čertovské řemeslo se v Rakousku už po generace dědí z otce na syna a takový kostým pamatuje i celá desetiletí. Ručně vyřezávané dřevěné masky, zvířecí rohy kroutící se různými směry až do délky jednoho metru, kožešinové hávy, řinčící řetězy a tu a tam i nějaká pyrotechnika dělají z pořádného kostýmu Krampusa docela drahou zábavu. Taková fungl nová maska vyjde i na více než 2 000 eur.

Kam na čerty vyrazit?

Krampuslaufy probíhají už od konce listopadu snad v každém větším městě v Německu a v Rakousku. Největší čertí průvody se ale konají v okolí Salzburgu, Innsbrucku a Grazu. Kompletní přehled plánovaných Krampuslaufů v přehledném kalendáři najdete zde. A pokud letošní průvody nestihnete, pak můžete navštívit jedinečné čertovské muzeum v Korutanech ve Feistritzu. V zásobách tam mají více než 70 hrozivých čertovských masek a kostýmů.

Pokud se na čerty do Rakouska vydáte, dejte si pozor. Oficiálně se mají Krampusové vyhýbat alkoholu a neohrožovat přihlížející, ale jeden nikdy neví. Pro všechny případy si raději sjednejte cestovní pojištění, nonstop asistenční služba by si měla poradit i s pekelníky.