Nezapomenutelná cesta na sever - objevte severní pól
Chtěli byste vyrazit na cestu vašeho života? Kochat se krásnou a liduprázdnou krajinou, zdolávat kry, prodírat se sněhem a pozorovat lední medvědy?
Přečtěte si, jak můžete cestovat na severní pól, a co všechno jde na takové cestě zažít.
Na severní pól na běžkách
Jestli chcete zdolat severní pól vlastními silami, tak musíte vyrazit na přelomu března a dubna. Dopravíte se na souostroví Špicberky, tam se za několik dní aklimatizujete, otestujete vaši výstroj a speciální letadlo vás s ostatními dobrodruhy přepraví na unikátní polární stanici Barneo. Ta je na přelomu března a dubna dočasně vybudovaná na ledu za pomocí padáků. Právě díky ní si může mnoho cestovatelů z celého světa splnit svůj sen - dobytí severního pólu. Z Barnea pak vyrážíte vlastními silami na běžkách s tuleními pásy na skluznicích. Abyste mohli prohlásit, že jste to zvládli, musíte překonat přibližně 120 km. Výbavu táhnete na saních, nebo vám ji vrtulníkem převáží zástupci cestovní kanceláře na další stanoviště. Složení skupiny je vždycky mezinárodní.
Na severní pól ledoborcem
V červenci je na severním pólu nejtenčí led v celém roce a díky tomu můžete doplout až na místo pohodlně obrovským ledoborcem. Nejvýkonnější a nejmodernější světový ledoborec se do těchto vod pouští od roku 2007 a drží světový rekord v rychlosti plavby na severní pól, zvládne tam být už za 4 dny. Během cesty vás čeká každý den program v podobě vyloďování na člunech. Jedno vylodění trvá přibližně 2 – 4 hodiny, nejčastěji je jedno dopoledne a druhé odpoledne. Místo vylodění můžete také pozorovat cestu a zvířata na krách i v otevřeném moři. Večery můžete trávit na různých místech na lodi – v knihovně, baru nebo sledováním krajiny díky polárnímu dni.
Kempování na severním pólu
Od roku 2020 nabídne specializovaná cestovní kancelář zaměřená na exkluzivní cesty po Arktidě vyhřívané kempování na severním pólu. V dubnu dopraví vrtulníkem na místo deset luxusních North Pole Igloos hotelů s prosklenou střechou, koupelnou a záchodem. Do nich pak vrtulníkem dopraví turisty ze Špicberků po dvoudenní aklimatizaci. Dočasné hotely budou v provozu pouze v dubnu, kdy je na severním pólu nejlepší počasí. Cestovní kancelář zdůrazňuje, že toto kempování bude bezpečné, pohodlné a vůbec nezatíží životní prostředí, protože domky po měsíci zase zmizí.
Co na severním pólu zažijete?
Uvidíte nádherné scenérie plné ledu, sněhu a vody. Na rozlehlých arktických pláních zahlédnete při troše štěstí tuleně, lední medvědy, mrože, polární lišky a ptáky. Pokud se dostanete až na vytoužený severní pól, tak oslavíte dosažení cíle. Jestli tam dorazíte ledoborcem, tak se v brázdě za ním můžete na chvíli ponořit do otevřené mořské hladiny. Jako na dlani můžete pozorovat velryby a arktickou krajinu. A můžete se na vlastní oči přesvědčit, jestli Santa Claus žije na severním pólu nebo v Laponsku.
Má cesta na severní pól nějaká rizika?
Ať už se tam vydáte na jaře nebo v létě, vždy existuje možnost, že se na nejsevernější bod planety nedostanete kvůli počasí. V případě cesty ledoborcem může být po tuhé zimě ještě v červenci tak tlustý led, že jím plavidlo nepropluje. Cestovatelům, kteří vyráží z Barnea, ztěžuje cestu stále přítomný pohyb ker (drift), který je veze až 25 kilometrovou rychlostí za den. Může se stát, že to je proti směru plánované cesty. Další nebezpečí je proboření se do ledové hlubiny, které může být velice nebezpečné. Na ledu se neustále tvoří trhliny, které zpomalují váš postup vpřed. Posledním rizikem na cestě je útok ledního medvěda, proto si dejte na noc kolem stanu nějaký zabezpečovací systém, například natažené lanko a něco hlučícícho, třeba dělobuchy.
Ať se vydáte na nejsevernější místo na Zemi jakkoli, připravte si přes půl milionu korun a kvalitní cestovní pojištění. Cesta vašeho života je před vámi. Vy cestujete. My se staráme.
Zdroje: lidovky.cz, ego.ihned.cz, echo24.cz, hedvabnastezka.cz, livingstone.cz