Než se budeme moct rozjet a rozletět naplno za hranice, můžeme prozkoumávat krásy České republiky ze sedla kola. V dnešním článku jsme pro vás vybrali cyklotrasy, na které s sebou můžete vzít malé děti i seniory. Cyklostezky, které potěší oko a přitom není nutné být v závodní kondici, zvládne je totiž úplně každý.

Okruh z Litoměřic podél Labe přes Terezín a zpět

Pohodová okružní trasa v rovinatém terénu je dlouhá 23 km a je vhodná i pro cyklovozíky. Vyjedete z Litoměřic po Labské stezce přes Křešice, Nučnice, pak přejedete přívozem do Nučniček a pokračujete přes Počaply, České Kopisty do Terezína a zpět do Litoměřic. Pokud máte rádi auta, můžete si během výletu udělat zastávku v Automuzeu Terezín. Jsou tam vystavené automobily a motocykly ze socialistické doby, především vozidla značek Trabant, Škoda, Wartburg, Moskvič, Tatra, Dacia a Lada, ale také pár vozů ze západu jako Fiat nebo Mercedes. Muzeum je vhodné pro děti od tří let. V Litoměřicích si užijete pohled na soutok Labe a Ohře.
Detaily trasy přikládáme.
 
Cyklotrasa Litoměřice, Labe

Okruh Lednicko-valtickým areálem

Tento moravský okruh je také rovinatý, měří 27 km a je vhodný i pro cyklovozíky a malé cyklisty. Výjimečný architektonický a přírodní areál se zámky Lednice a Valtice, parky, rybníky, zámečky, chrámy a kaplemi stojí za prozkoumání. Patří do světového dědictví UNESCO. Vyjedete z Lednice kolem Loveckého zámečku k Janovu hradu. Budete pokračovat přírodním parkem Niva Dyje, odbočíte do Břeclavi, pojedete kolem památek Svatý Hubert, Tři Grácie, Hraniční zámek a Rybniční zámeček. Je to příjemná trasa po asfaltových a lesních cestách s vyhlídkou na historické stavby postavené rodem Lichtenštejnů. Více o trase najdete tady.
 
Zámek Valtice - cyklotrasa Lednice
 

Okruh z Heřmanic v Podještědí přes Naději a Mařenice

Tato trasa je pro změnu lehce kopcovitá, takže je o něco náročnější než dvě předchozí. Vede po vedlejších silnicích a asfaltových stezkách, z části po lesních a polních cestách. Je dlouhá 22 km a v suchém počasí je vhodná i pro cyklovozíky. Vyrazíte z Heřmanic v Podještědí do Mařeniček. Dále podél Hamerského potoka ke kapli svatého Antoníčka. Odtamtud osadou Naděje k vodní nádrži Naděje, do Horní Světlé, do Dolní Světlé a do Mařenic. Cyklotrasou 21 se vrátíte zpět do Heřmanic. Chráněná krajinná oblast Lužické hory je ze sedla kola překrásná. Detaily k trase najdete tady.

 
Cyklotrasa Heřmanice
 

Cyklistická naučná stezka okolo Třeboně a rezervací Stará a Nová řeka

Tato naučná trasa vede rovinatým terénem 22 km po zpevněných lesních cestách, po štěrkových cestách a z malé části i po silnici. Hodí se pro děti, seniory i cyklovozíky. Vyjedete z Třeboně přes obce Nová Hlína a Stará Hlína k Stříbřeckému mostu a k pomníku Emy Destinové, vedle kterého stojí 350 let starý památný dub. Budete pokračovat přes Starou a Novou řeku a lesem zpátky do Třeboně. Cestou uvidíte kapli sv. Víta, rybník Zadní kouty v Třeboni i kamenný most přes řeku Lužnici z roku 1781. Detaily trasy jsou zde.
 
Cyklotrasa kolem Třeboně. Rybník

Slovácký okruh mezi vinicemi u Prušánek

Tento malebný okruh v nejjižnějším cípu vinařské oblasti na Moravě je dlouhý 26 km, rovinatý až mírně kopcovitý. Je proto vhodný pro všechny cyklisty i cyklovozíky. Trasu začněte v obci Prušánky, největší vinařské obci v Podluží. Cestou se zastavte ve vesnici Nechory s malovanými sklípky a úzkými malebnými uličkami. Každý rok se tam třetí sobotu v září koná krojované vinobraní. Na této cyklotrase uvidíte kromě přírody také rozhlednu Na Podluží, větrný mlýn Starý Poddvorov obklopený vinicemi a ovocnými stromy a ukázku tradičního bydlení ve Slovácké chalupě v Dolních Bojanovicích. Odtamtud se vrátíte do Prušánek po silnici přes Josefov. Celý popis trasy je tady.
 
Boží muka na vinici Slovácko. Cyklotrasa.

Až se vypravíte poznávat krásy České republiky na kole, mějte s sebou pro bezstarostnou jízdu kvalitní pojištění jízdních kol a elektrokol. Vy cestujete. My se staráme.

Sjednat cestovní pojištění

Zdroje:vyletnik.cz, vylety-zabava.cz