Kam v Česku na kole – pohodové trasy pro každého
Než se budeme moct rozjet a rozletět naplno za hranice, můžeme prozkoumávat krásy České republiky ze sedla kola. V dnešním článku jsme pro vás vybrali cyklotrasy, na které s sebou můžete vzít malé děti i seniory. Cyklostezky, které potěší oko a přitom není nutné být v závodní kondici, zvládne je totiž úplně každý.
Okruh z Litoměřic podél Labe přes Terezín a zpět
Pohodová okružní trasa v rovinatém terénu je dlouhá 23 km a je vhodná i pro cyklovozíky. Vyjedete z Litoměřic po Labské stezce přes Křešice, Nučnice, pak přejedete přívozem do Nučniček a pokračujete přes Počaply, České Kopisty do Terezína a zpět do Litoměřic. Pokud máte rádi auta, můžete si během výletu udělat zastávku v Automuzeu Terezín. Jsou tam vystavené automobily a motocykly ze socialistické doby, především vozidla značek Trabant, Škoda, Wartburg, Moskvič, Tatra, Dacia a Lada, ale také pár vozů ze západu jako Fiat nebo Mercedes. Muzeum je vhodné pro děti od tří let. V Litoměřicích si užijete pohled na soutok Labe a Ohře.
Detaily trasy přikládáme.
Okruh Lednicko-valtickým areálem
Tento moravský okruh je také rovinatý, měří 27 km a je vhodný i pro cyklovozíky a malé cyklisty. Výjimečný architektonický a přírodní areál se zámky Lednice a Valtice, parky, rybníky, zámečky, chrámy a kaplemi stojí za prozkoumání. Patří do světového dědictví UNESCO. Vyjedete z Lednice kolem Loveckého zámečku k Janovu hradu. Budete pokračovat přírodním parkem Niva Dyje, odbočíte do Břeclavi, pojedete kolem památek Svatý Hubert, Tři Grácie, Hraniční zámek a Rybniční zámeček. Je to příjemná trasa po asfaltových a lesních cestách s vyhlídkou na historické stavby postavené rodem Lichtenštejnů. Více o trase najdete tady.
Okruh z Heřmanic v Podještědí přes Naději a Mařenice
Tato trasa je pro změnu lehce kopcovitá, takže je o něco náročnější než dvě předchozí. Vede po vedlejších silnicích a asfaltových stezkách, z části po lesních a polních cestách. Je dlouhá 22 km a v suchém počasí je vhodná i pro cyklovozíky. Vyrazíte z Heřmanic v Podještědí do Mařeniček. Dále podél Hamerského potoka ke kapli svatého Antoníčka. Odtamtud osadou Naděje k vodní nádrži Naděje, do Horní Světlé, do Dolní Světlé a do Mařenic. Cyklotrasou 21 se vrátíte zpět do Heřmanic. Chráněná krajinná oblast Lužické hory je ze sedla kola překrásná. Detaily k trase najdete tady.
Cyklistická naučná stezka okolo Třeboně a rezervací Stará a Nová řeka
Tato naučná trasa vede rovinatým terénem 22 km po zpevněných lesních cestách, po štěrkových cestách a z malé části i po silnici. Hodí se pro děti, seniory i cyklovozíky. Vyjedete z Třeboně přes obce Nová Hlína a Stará Hlína k Stříbřeckému mostu a k pomníku Emy Destinové, vedle kterého stojí 350 let starý památný dub. Budete pokračovat přes Starou a Novou řeku a lesem zpátky do Třeboně. Cestou uvidíte kapli sv. Víta, rybník Zadní kouty v Třeboni i kamenný most přes řeku Lužnici z roku 1781. Detaily trasy jsou zde.
Slovácký okruh mezi vinicemi u Prušánek
Tento malebný okruh v nejjižnějším cípu vinařské oblasti na Moravě je dlouhý 26 km, rovinatý až mírně kopcovitý. Je proto vhodný pro všechny cyklisty i cyklovozíky. Trasu začněte v obci Prušánky, největší vinařské obci v Podluží. Cestou se zastavte ve vesnici Nechory s malovanými sklípky a úzkými malebnými uličkami. Každý rok se tam třetí sobotu v září koná krojované vinobraní. Na této cyklotrase uvidíte kromě přírody také rozhlednu Na Podluží, větrný mlýn Starý Poddvorov obklopený vinicemi a ovocnými stromy a ukázku tradičního bydlení ve Slovácké chalupě v Dolních Bojanovicích. Odtamtud se vrátíte do Prušánek po silnici přes Josefov. Celý popis trasy je tady.
Až se vypravíte poznávat krásy České republiky na kole, mějte s sebou pro bezstarostnou jízdu kvalitní pojištění jízdních kol a elektrokol. Vy cestujete. My se staráme.
Zdroje:vyletnik.cz, vylety-zabava.cz