Bratislava - 20+ tipů, jak si užít hlavní město Slovenska
Hlavní město našich slovenských sousedů je doslova „za humny,“ proto jej určitě neváhejte navštívit. Máme pro vás průvodce Bratislavou, krásným malým městem na Dunaji. Připravili jsme pro vás množství tipů na pozoruhodná místa se zajímavou atmosférou, která můžete v Bratislavě navštívit. A také kde se během toho dobře najíst, či kde ochutnat vína z moderních slovenských vinařství.
Obsah článku - co vidět v Bratislavě:
- Bratislavské korzo a Michalská věž
- Památník a vyhlídka Slavín
- Bratislavský hrad
- Nový most a UFO
- Slovenský rozhlas - pyramida
- Hrad Děvín
- Katedrála svatého Martina a podhradí
- Národní divadlo a filharmonie
- Stará tržnice
- Starý most
- Bratislavské parky
- Modrý kostelík
- Gotický altánek - kostelní věž
- Výlety v okolí Bratislavy
- Tipy na vinárny a mladou kulturu
- Kavárny
- Kde se v Bratislavě rychle najíst? Restaurace i fastfood
- Galerie a koncerty
Je potřeba cestovní pojištění na Slovensko? Přestože zde máte jako občan EU nárok na zdravotní péči, můžete se zde setkat s řadou doplatků (například za návštěvu pohotovosti). A třeba transport sanitkou do ČR vás může vyjít i na 50 tis. Kč. Neriskujte a pojistěte se.
Bratislava - základní informace a doprava
Bratislava je hlavní město Slovenska, z kterého je to jen na skok do Vídně či do Brna. U soutoku řek Moravy a Dunaje vede dokonce rakouská státní hranice - to bylo ale zajímavé hlavně za totalitního komunistického režimu. Dnes je Bratislava největším městem Slovenska a součástí Evropy. Žije zde 476 tis. obyvatel. Doprava sem trvá z Prahy přibližně 4 hodiny vlakem i autobusem, anebo 320 km autem po dálnici. Po příjezdu do Bratislavy budete příjemně překvapeni optimální velikostí tohoto města - všude totiž pohodlně dojdete pěšky. Je tu však i kvalitní MHD, zejména síť tramvají, kterými jste za pár minut kdekoliv si vzpomenete.
1. Michalská věž a korzo v Michalské ulici
Tuto věž nemůžete minout a určitě pod ní nejednou budete procházet. Ale zkuste jít také nahoru, a užít si pohled na město z výšky Michalské věže v centru Bratislavy. Z této tradiční dominanty ze 14. století s měděnou střechou je krásný výhled na uličky směřující podél bývalých hradeb, i celou délku Bratislavského korza, kam se dávní Bratislavané v Rakousko-Uhersku chodívali procházet.
Bratislavské korzo tvoří zejména tři ulice. Začíná pod Michalskou věží a končí na Hviezdoslavě náměstí s národní operou a filharmonií. Vrací se zpět k věži kolem Hlavního náměstí s radničními hodinami. Centrum tu není nijak mimořádně velké.
2. Památník a vyhlídka Slavín
Oblíbeným vyhlídkovým a vycházkovým místem je památník Slavín, upomínající na osvobození od nacismu. V šedém mramoru vyvedený monument leží nad Bratislavským hradem a na stejném kopci, stejně jako televizní věž Kamzík.
Štíhlá věž zakončená postavou alegorické Svobody připomíná hořící plamínek svíčky. Jsou tu pohřbeni převážně ruští vojáci, a památník působí v socialistickém duchu velmi heroicky.
Výstupem na Slavín máte šanci si obhlídnout i zákoutí uliček podhradí, které bývají mimo hledáček většiny turistů. Projít se tak můžete například kalvárií Hlboká cesta nebo vilovou čtvrtí pod Slavínem se sítí důmyslných schodů, které pěším propojují serpentiny dlouhých uliček.
Ze Slavínu je výhled na celé město, kde si všimnete obrácené pyramidy budovy Rozhlasu.
3. Bratislavský hrad - parky a vyhlídky
Hezkou procházku si uděláte, když vystoupíte na kopec k Bratislavskému hradu. Je obehnán stupňovitými parky, které lze procházet kolem dokola. Sestoupit z něj lze druhou stranou, ulicí Palisád (odkud dál směrem nahoru vede cesta na Slavín). Také tam lze najít propojovací cestu do města - v místech nad tunelem tramvajových tratí, který byl kdysi proražen pod hradním kopcem.
Bratislavský hrad stojí na místě významné obchodní křižovatky, pamatující Římany i Kelty a 10. století. Těžko se dnes věří, že nyní mohutný Dunaj byl v těchto místech jediným brodem v okolí. Od 16. století tu sídlil panovník, konala se zasedání Uherského sněmu.
V blízké katedrále svatého Martina probíhaly korunovace, včetně první ženské korunované panovnice, slavné Marie Terezie. Ta na hradě vychovala svých 16 dětí.
Hrad měl nešťastný osud, v roce 1811 po přepychové přestavbě úplně vyhořel. Až do 50. let 20. století byl v ruinách, rozhodnutí jej zrenovovat z něj udělalo dnešní dominantu. Uvnitř sídlí historické muzeum, které dokumentuje dějiny slovenské společnosti od středověku po současnost. Otevřeno má každý den kromě úterý od 10 do 18 hodin.
V létě se na nádvoří konají různé kulturní akce - řemeslné trhy, varhanní koncerty nebo hrají divadlelní hry.
4. Nový most a restaurace UFO
Přes Dunaj vede ikonický Nový most s vyhlídkou UFO. Futuristická vyhlídková věž UFO je kosmický talíř se zabudovaným výtahem a výškou bezmála 100 metrů. Nahoře čeká vyhlídka na město, adrenalinový skywalk, bar a luxusní restaurace s panoramatickým výhledem na celou Bratislavu.
Původně se most jmenoval Most SNP, tedy most Slovenského Národního Povstání. Pro jeho výstavbu byla v 60. letech komunistickým režimem asanována celá jedna čtvrť města, a to čtvrť židovská, i s její nádhernou synagogou. Tomuto činu, i dalšímu násilí spáchanému na židovských obyvatelích během nacistického státu, je dnes věnován památník u paty mostu pod schody, které vedou ke katedrále sv. Martina.
Po mostě se nad kalnými vodami Dunaje dostanete do parku, sadu Janka Kráľa. Ten je oblíbeným místem procházek.
Zajímavosti bratislavského panorama, které z vyhlídky UFO uvidíte:
- • 3 mrakodrapy z dílny architektonické dílny Zahy Hadid
- • Kulturní a coworkingové centrum, cihlová stavba Jurkovičova teplárna
- • Cihlové i prosklené novostavby kolem autobusové stanice Mlýnské Nivy
- • Samozřejmě - petržalské sídliště
- • Jako na dlani Bratislavský hrad, katedrálu sv. Martina a historické centrum
- • Přístav nákladních lodí i okolní lužní lesy
5. Obrácená pyramida Slovenského Rozhlasu
Unikátní památka, jejíž výstavba trvala 13 let. Budova - pyramida Slovenského rozhlasu. Tento projekt obrácené pyramidy vznikl v období politického uvolnění kolem „pražského jara“, v roce 1967. Potýkal se s mnoha konstrukčními problémy, protože s ocelovou konstrukcí budovy a progresivními technologiemi se tehdy ještě neumělo dobře pracovat.
V budově dodnes sídlí rozhlas, nahrávací studia a unikátní Velké koncertní studio, což je sál visící v prostoru na ocelové konstrukci s pružinami umístěnými seshora.
Pyramida i její okolí jsou v současné době velmi zanedbané. Některé místnosti jsou prý dodnes ve stavu „připomínajícím stáj“, protože smělé vize architektů o prosvětlených kancelářských prostorech plných zeleně se nikdy nepovedlo realizovat.
A tak si na toto místo udělejte výlet zejména, pokud v rozpadu starých monumentů shledáváte nostalgickou krásu - jinými slovy, je to trochu "urbex".
K pyramidě dojdete z bývalého Gottwaldova náměstí, nyní náměstí Slobody, se stupňovitou fontánou a lavičkami z ocelových prutů. Barokní Úřad vlády stojí na okraji náměstí, ukrytý za stromy.
Tip! Věděli jste, že jsme skuteční specialisté na cestovní pojištění? Máme hustou síť smluvních zdravotních zařízení po celém světě. Naše smluvní nemocnice pravidelně kontrolujeme a navštěvujeme, abychom vám zaručili tu nejkvalitnější lékařskou péči.
6. Hrad Děvín na soutoku řek Moravy a Dunaje
Hrad Děvín je prastarým slovanským hradem na soutoku řek Moravy a Dunaje, jejichž vody, kalnou a světlou, uvidíte se mísit z hradního kopce.
Procházka k Děvínu je zajímavá kvůli okolí, kde se nachází, protože právě tu zažijete důvěrnější kontakt s řekou Dunaj a lužními lesy kolem něj.
Hrad je od města poněkud vzdálen, a v okolí se tak vyplatí nějakou chvíli zůstat. Doporučujeme navštívit chráněnou přírodní rezervaci Sandberg, kde v písku navždy spí lastury z pravěkého moře.
Hrad je spíš sadou zachovalých půdorysů ruin a hradeb, se zajímavými expozicemi vykopávek starých Slovanů a Keltů. Má bezbariérový přístup, který je ideální pro rodiny s dětmi. Dojedete sem autem, bratislavskou MHD nebo po udržované cyklostezce.
7. Katedrála svatého Martina
Zlatem vykládaná střecha katedrály a zlatá koruna na polštáři jsou symbolem královských korunovací. Právě zde proběhla korunovace Marie Terezie na uherskou královnu. Kromě ní zde korunovali i další uherské krále a jejich manželky.
Posaďte se do lavice a prohlédněte si propracované vitráže a výzdobu kostela. Pak se jděte podívat do klenotnice, do krypty a do sboru – tam uvidíte vyřezávané sochy zvířat, jako třeba medvěda hrajícího na violoncello, lišku nebo opici.
Katedrála se nachází u městských hradeb, takže se pak vydejte k odsvěcenému kostelu Klarisek Kapitulskou ulicí.
Tip! Chystáte se na Slovensko autem? K cestovnímu pojištění si můžete sjednat připojištění cesty autem. Pomůže vám v případě, když se váš vůz stane nepojízdným. Zajistíme vám servis, odtah, ubytování a náhradní dopravu.
8. Filharmonie Reduta a opera Národního divadla
Barokní filharmonie Reduta z roku 1773 na Hviezdoslavově náměstí skrývá překrásnou koncertní síň se štukovou výzdobou a křišťálovými lustry. A to nejdůležitější je samozřejmě to, že má skvělou akustiku. Takže pokud máte rádi hudbu, určitě si zajděte na koncert. Při přestávce si můžete se skleničkou sektu prohlédnout bohatě zdobené interiéry.
Druhou významnou budovou na Hviezdoslavově náměstí je stará Opera Národního divadla, před níž si v Ganymedově fontáně dodnes hrají kamenné děti a chytají ryby.
Novou, moderně monumentální budovu opery Slovenského národního divadla, pak najdete v blízké pěší vzdálenosti, na nábřeží za Starým mostem.
Chcete si příjemně posedět u řeky? Obchodní centrum Eurovea se nachází přímov vedle budovy nové opery, a nabízí mnohá posezení.
Tip! Věděli jste, že můžete získat slevy na vstupné a na veřejnou dopravu díky Bratislava CARD? Tuto kartu získáte již od 10 eur v turistickém centru. Díky ní budete mít přístup k bohatému slevovému programu do mnoha muzeí, galerií, na kulturní a akce a do restaurací.
9. Stará tržnice
Stará tržnice z dob první průmyslové výstavby je technickou památkou s velkými ocelovými nosníky uvnitř. Postavena před více než sto lety, byla otevřena v roce 1910. Procházely se v ní proto dámy v nabíraných sukních a se slunečníky zhruba ve stejné době, kdy byla dostavována první část Pařížského metra.
Od 60. let 20. století pod vládou komunistického režimu přestala být tržnicí, ale v 90. letech byla opět uvedena do původního provozu. Dnes si sem můžete zajít na kafíčko, street food, nebo v zadním traktu do vinotéky Viecha, která má širokou nabídku kvalitního slovenského vína, které zde podávají z tanků i z lahví. Bývá tu opravdu plno, někdy se sedí i na schodech, takže si raději předem rezervujte stůl.
10. Modrý kostelík
Romantická stavba, která je klenotem evropské architektury - Modrý kostelík sv. Alžběty. Unikátní secesní dílo navržené maďarským architektem těsně před začátkem 1. světové války. Kromě jeho fasády a bohatě zdobeného vnitřku si prohlédněte také zahradu. V kostele se slouží katolické mše.
11. Bratislavské zahrady
Pokud se rádi procházíte po parcích a zahradách, máme pro vás tři tipy. Medická zahrada s bílými lavičkami, velký park Grassalkovičova zahrada u Prezidentského paláce a Botanická zahrada Univerzity Komenského uspokojí vaše touhy po romantické procházce v přírodě. Medická zahrada a Grassalkovičova zahrada jsou honosné parky s nádhernými záhony a fontánami. Dopřejte si osvěžující procházku, nebo se usaďte na lavičce a kochejte se výhledem.
Milovníci exotiky ocení návštěvu botanické zahrady Univerzity Komenského. Na ploše 7 hektarů najdete unikátní sbírku rostlin z celého světa. Zahrada nabízí vnitřní i venkovní expozice.
12. Nový Starý most a tramvaj alternativní kultury
Projděte se ze Šafárikova náměstí od Klubu umělců po Starém mostě, který je nejstarším mostem přes Dunaj v Bratislavě.
- Do povětří ho vyhodila ustupující německá armáda.
- Byl znovu postaven ruskými ženisty a německými zajatci.
- V roce 1981 se skokem z něj utopil rockový zpěvák Jiří Schelinger.
- Kvůli financím byl až do 70 let jediným Bratislavským mostem, kdy byl slavnostně otevřen Nový most
Jeho poslední moderní verze s širokým chodníkem pro noční korzování byla postavena v roce 2016.
Za mostem narazíte na zajímavost, klub v tramvaji – T3 Kultúrny prostriedok. Konají se tu koncerty elektronické hudby a dalších žánrů.
13. Gotická kostelní věž v Sadu Janka Krále
Vydejte se po cestičkách Sadu Janka Krále na petržalské straně Dunaje. Mezi vzrostlými kaštany za Starým mostem narazíte na podivuhodný „altánek“. Jde o gotickou věž Františkánského kostela původem z 15. století. Byla sem přenesena po svém poškození zemětřesením v roce 1897.
Od té doby je ozdobou a oblíbeným místem romantických setkání v parku, který je nejstarším veřejným parkem ve Střední Evropě.
14. Kam do přírody v Bratislavě a okolí?
Máte dost času? Udělejte si procházku do lesa jako pravý Bratislavčan. Malé Karpaty s listnatými lesy začínají blíž, než je konečná mnoha tramvajových linek.
Kam všude vás odveze městská hromadná doprava:
- • Vinohrady a Rača – vystoupíte a dáte se vzhůru k zeleným kopcům Malých Karpat na místa zvaná Pekná cesta, Horáreň Biely Kříž
- • Zlaté piesky – jen tak na procházku, nebo si vezměte deku a opalovací krém a můžete se koupat na jezeře
- • Vodní nádrž Gabčíkovo - obdivovat můžete technickou propracovanost vodního díla, kde můžete vidět vystoupat loď v plavební komoře.
- • Dúbravka – Pri Kríži – vyrazte do lesů na Devínsku kobylu a vrch Sandberg, který je pozůstatkem pravěkého moře
- • Vysílač Kamzík s bobovou dráhou pro děti, lesopark Kačín
- • Procházka kolem rybníků na Železné studničce – můžete spojit s výletem na Kamzík
- • Více tipů kam na procházku do přírody v Bratislavě
Na závěr vaší návštěvy se zamyslete, jestli byste se nechtěli odvézt po Dunaji lodí do rakouského Hainburgu, anebo pravidelnou linkou až do Vídně.
Tipy na kulturní vyžití v Bratislavě
- Galerie Danubiana u vodního díla Čunovo
- KC Dunaj – diskotéky, koncerty, stand-upy
- A4 – prostor pro současnou kulturu
- T3 Kultúrny prostriedok
Tipy na vinárny a bary
- Viecha Malokarpatských vinárov - ochutnejte prvotřídní slovenská vína. Viecha má několik provozoven, kde si posedíte s kvalitním vínem. To je k dispozici jak levnější, z nerezových tanků, nebo rozlévané z lahví.
- U Čerta – pěkná hospůdka v bratislavském podhradí
- Vinárna Marína u Hlavní železniční stanice – luxusní posezení u vína
- Vinárna Vínečko v centru v Obchodní ulici – tradiční posezení ve vinném sklípku
- Pivovar Damián s nabídkou vlastních piv, i mnoha dalších minipivovarů
- Cafe Verne - Hviezdoslavovo náměstí, slavný bar, který má večer často plno
Dobrý Trh - není to vinárna, ale ulice plná vinařských stánků klasických i naturálních vinařů. Samozřejmě i lokální producenti a sousedské stánky, mnoho rukodělných výrobků a dalších lákadel. Koná se v sobotu, jednou za čas - více na webu dobrytrh.sk.
Kavárny
Kavárenský život v Bratislavě - a to nemyslíme Vídeň evokující nevkus, ale útulné kavárničky.
- Grão - kavárna s brutalistickým interiérem
- Vták - výběrová káva, originální keramika, minimalistický interiér
- kavárna Štúr - Rannô Ptáča - originální podnik s vtipnou tematikou národního buditelství
- Matsu - podnik Slovenky a Japonce nabízí kávu, čaj matcha a snídaně
- Le Miam - výběrová francouzská cukrárna s otevřenou kuchyní, kde vidíte cukráry při pečení croissantů a dortíků
Kdo má rád kavárny, musí mít rád i knihkupectví - Artforum je výběrové knihkupectví s kavárnou a music shopem ve vintage stylu.
Kam na zmrzlinu?
- Marinela - to pravé gelato, domácí zmrzlinárna, křupavé nanuky.
- Mondieu - výběrová zmrzlina, které dostanete plnou špachtlí
- KOUN - opravdová, od základu namíchaná domácí zmrzlina, na ktorou jsou lidi ochotní stát v řadě i 20 minut. Nejlepší ve městě.
Kde se v Bratislavě rychle najíst?
Na luxusní večeři vás nepozveme, ale nabízíme tipy, kde se dobře najíte během dne i večer.
- Svatby a kari - polévky a denní obědová meníčka na kari způsob. Nabízí jedno vege a jedno masové obědové menu, zavírají v 15 hod. Mají několik provozoven v centru a okolí.
- Soupa Bistro - obědové bistro a neodolatelné domácí koláčky
- Punjabi Dhaba - síť indických restaurací, cenově dostupné a vaří i večer.
- ŠMAK - veganské sushi v Klariské ulici. Odlehčete si po hodování, a zapijte to domácími rumovými elixíry z ovoce.
- FOODSTOCK - gyoza knedlíčky, hummus, miso polévka. Oblíbený večerní fastfood v centru.
Galerie
- Nová Slovenská národná galéria (SND)
- Aukční síň SOGA
- Soukromá galerie Zahorian & Van Espen
- Danubiana
Ve dvoře VŠMU (Vysoké školy múzických umění) se pořádají koncerty, někdy bývá vstup zdarma.