Německé Alpy a nejvyšší hora Německa – bavorský Zugspitze

Autor Tým ERV

S výškou 2962 m je Zugspitze nejvyšší horou Německa. Její vrchol je součástí vápencového masivu Wetterstein a zároveň leží na hranici s Rakouskem. Patří do spolkové země Bavorska. V pohoří Severních vápencových Alp je jedním z pěti nejvyšších vrcholů.

Cesta z Prahy do střediska Garmisch-Partenkirchen, brány německých Alp, vám zabere zhruba 5 hodin a pak už si můžete užívat letní nebo zimní dovolenou v nejvýše položeném ski areálu v Německu.

Zugspitze - vrchol

Letní dovolená u Zugspitze

Na vrchol hory Zugspitze, pojmenované podle úctyhodných severních srázů, které odedávna sváděly do údolí velké laviny, vede několik turistických cest, ferrat (zajištěných cest, které poskytují příležitost pro bezpečné lezení a pohyb ve vertikálním terénu) a také je tu možnost vyvézt se nahoru lanovkou nebo vláčkem.

Nejoblíbenější cesta na Zugspitze vede krásnou soutěskou Höllental, kde na vás ve výšce kolem 2000 m n. m. čeká zajištěná cesta v podobě traverzu skalní stěnou.

Výlet kolem jezera Eibsee

Jezero Eibsee s výhledem na Zugspitze

Ledovcové jezero Eibsee s průzračně čistou tyrkysovou vodou přímo vybízí k procházce. Procházka kolem jezera je vhodná i pro rodiny s dětmi, trasa měří 7 km a vede po široké písčité cestě, kde s kočárkem nebudete mít problém. Pokud se oddělíte od hlavní stezky, narazíte na kouzelné malé pláže a otevřou se vám výhledy na ostrůvky. A pokud vám počasí bude přát, můžete se vykoupat.

Zámek Neuschwanstein

Nedaleko jezera Eibsee se nachází pohádkový hrad Neuschwanstein. Byl postaven v novoromantickém stylu bláznivým bavorským panovníkem Ludvíkem II., který si v zde vybudoval úkryt před světem. Pravděpodobně proto hrad Neuschwastein patří k nejnavštěvovanějším památkam Německa. Určitě si na něj rezervujte lístek předem. Více o hradu se dočtete zde.

Městečko Füssen

Füssen je poslední zastávkou na známé německé Romantické silnici ("Romantische Straße"), která vede přes několik malebných historických měst. Je domovem několika muzeí, včetně Muzea hradu Füssen, které ukazuje historii regionu, a Muzea hudebních nástrojů, které se zaměřuje na bohatou tradici výroby houslí ve městě.

Füssen má krásně zachovalé historické centrum s úzkými křivolakými uličkami, malebnými domy a několika kostely, jako je kostel sv. Mang. Pozdně gotický hrad Hohes Schloss je jednou z hlavních městských památek.

V okolí stojí za návštěvu krásný vodopád Lechfall a jezero Alpsee, které je oblíbeným místem pro procházky a pikniky.

Visutý most Highline 179

Ehrenber lávka Highline 179

Nenechte si ujít lávku v oblacích. Hightline 179 se klene nad údolím ve výšce 100 metrů nad zemí a spojuje bývalou římskou pevnost Claudia se zříceninu hradu Ehrenberg.

Lyžování a freeriding na Zugspitze

Zugspitze v zimě

Lyžování na Plateau Zugspitze, jediném ledovci, který náleží k Německu, to je pohled pro bohy - uprostřed sněhu a ledu, mezi vysokými horami a skalisky, leží Zugspitze v nadmořské výšce téměř 3 000 metrů nad mořem.

I když je údolí ponořeno do zimní mlhy, na nejvýše položených sjezdovkách v Německu svítí slunce. Na vrcholu Zugspitze si můžete vychutnat 360° panorama s výhledem na 400 vrcholů čtyřech různých zemí, kterými se můžete kochat z paluby sluneční terasy.

Nadmořská výška sjezdovek je mezi 2.000 - 2.720m. a užívat si můžete 7 km modrých a 13 km červených.

Na vrchol Zugspitze vedou 3 lanovky, ski-areál v městečku Garmisch-Partenkirchen však propojuje celou německou část údolí. Areálem tak vede celkem 60 km tratí. Jedna z nich, závodní trať Kandahar, má dokonce na jednom místě skok, tj. maximální sklon sjezdovky, 100 %!

Historie alpských výstupů na Zugspitze

Pohled na Zugspitze z Grainau

První turisté se v Alpách začali objevovat v 19. století, a to zejména vlivem rozvoje vlakové dopravy a zájmu o cestování a zdraví obecně. Dobrodružné výstupy přitahovaly převážně městské intelektuály, kteří ve spolupráci s místními horaly a pastevci zdolávali alpské štíty a zakládali první turistické spolky.

Stará mapa cesty na vrchol z roku 1770, objevená až v roce 2006, překonala do té doby uznávaný prvovýstup poručíka Josefa Nause. Zakreslovala cestu údolím Reintal až k vrcholu Zugspitze, a doložila, že horu lidé znali už v 18. století. Autor mapy je neznámý.

Než se taky vyberete na vrchol hory, nezapomeňte na kvalitní cestovní pojištění.
Vy cestujete. My se staráme. 

Zdrojesnow.czbergfex.comautovylet.czzugspitze.de