Užijte si Švýcarsko v zimě
Švýcarsko je pohádková země pro milovníky zimních sportů, dobrého jídla, špičkových služeb a nádherných výhledů na vrcholy Alp. Má upravené sjezdovky, hory sněhu a bohatou nabídku zábavy po sportování.
Zimní sporty ve Švýcarsku
V této zemi, které se přezdívá kolébka zimních sportů, si užijete sjezdové, běžkové, freeride a skialpinistické lyžování, snowboardování i sáňkařské dráhy. Mezi nejznámější střediska ve Švýcarsku patří Zermatt, Andermatt, Arosa, Davos a luxusní sv. Mořic.
Pro lyžování s dětmi doporučujeme Jungfrau, Samnaun, Savognin, Saas-Fee a Leukerbad s největšími termálními lázněmi v Alpách. Švýcarsko nabízí také široké možnosti “après-ski” v podobě termálních lázní, bazénů, wellness center, muzeí a noční zábavy.
Výlety do hor bez lyží
Ve Švýcarsku se stále častěji vyráží na “Winterwandern” - procházky a túry, na které stačí zimní pohorky. Trasy jsou perfektně upravené, takže na túry se vydá až třetina návštěvníků horských středisek. Nejvíce upravených cest pro zimní procházky je ve střediscích Gstaad, Scuol, Davos Klosters a sv. Mořic. U každé trati najdete její délku, předpokládaný čas chůze a seznam restaurací, kde se můžete cestou občerstvit. Některé procházkové trasy jsou i osvětlené.
Doporučujeme navštívit také ozubnicovou trať Gornergratbahn, která vede z Zermattu na hřeben Gornergrat s výhledem na švýcarské vrcholy Alp. Ozubnicová trať je železnice, která používá k přenosu tažné síly ozubená kola zabírající do ozubeného hřebene upevněného v ose koleje. Nejkrásnější jízdu na vrchol si užijete při západu nebo východu slunce.
Výlety po významných místech
Ženevské jezero je dominantou Švýcarska a leží na hranici s Francií. Má 580 kilometrů čtverečních a panoramata, která stojí za to vidět naživo. U jezera leží pohádkový hrad Chillon ze středověku, muzeum Charlieho Chaplina nebo největší urychlovač částic na světě. Pokud vaše cesta povede přes Lucern, určitě se projděte po dřevěném mostě Kapellbrücke ze 14. století. Most zničil požár v 90. letech 20. století, ale Švýcaři postavili jeho přesnou repliku.
Švýcarská gastronomie
Švýcarsko nejsou jen čokoláda a sýry. Na tamních stolech se mísí německá, francouzská, italská a rétorománská kuchyně. Proto v každém regionu dostanete tip na jiné “typické” jídlo. Jaká základní jídla doporučujeme ochutnat? Raclette (roztavený sýr podávaný s bramborou vařenou ve slupce, kyselou okurkou a cibulkou), fondue (roztavenou směs sýrů, do které si namáčíte kousky chleba nebo pečiva), rösti (strouhané brambory opečené na pánvi se jedí nejčastěji se sýrem, slaninou, houbami, vejcem a rajčaty). Po hlavním jídle si dejte ořechový dort s karamelem zvaný Engadiner Nusstorte, kaštanové pyré Vermicel se šlehačkou a špičkou politou alkoholem nebo nadýchané cukroví Meringue podávané se šlehačkou.
Ať už se vydáte do Švýcarska na lyže, procházky, výhledy na vrcholky hor nebo za tamními dobrotami, přibalte si s sebou kvalitní cestovní pojištění. Speciální cestovní pojištění Na lyže je pro všechny druhy zimních sportů a pojištění Na maximum pokrývá navíc i rizikové sporty.
Vy cestujete. My se staráme.
Od 14. 12. 2020 se pro obyvatele České republiky ruší povinnost podstoupit desetidenní karanténu po příjezdu do Švýcarska.
Zdroje: mojesvycarsko.com, wikipedia.org