Luang Prabang – královské město Laosu
Asie je vaše srdcovka, ale Thajsko máte procestované, ve Vietnamu a Malajsii jste už také byli, venku zima, tak kam jet? Pokud se obejdete bez moře, může být pro vás skvělou volbou Laos s bývalým královským městem Luang Prabang.
Na místo se dostanete ideálně s AirAsia přes Bangkok (z ČR počítejte s vízem). Vyřídit se dá před cestou online nebo přímo na letišti, poplatek je 40 dolarů a potřebujete s sebou dvě pasové fotografie.
Luang Prabang leží u soutoku řek Mekong a Nam Khan kousek od letiště a ubytování je záležitostí pár kliků na internetu. Nečekejte žádné hotelové komplexy, ale řada rodinných hostelů nabízí slušné ubytování včetně snídaně či bazénu. Pro výměnu peněz se stavte nejlépe v klenotnictví, dostanete zde nejlepší kurz a v momentě výměny se díky laoské měně stanete milionářem. 😊
Buddha sem, Buddha tam
Jako v každém městě Asie je i Luang Prabang hlavně o chrámech a sochách Buddhů v různých velikostech. Každý má nějakou legendu, ale nejznámější je 83 centimetrů vysoká soška Buddhy Phra Bang, nyní umístěná v areálu královského paláce, která byla dvakrát ukradena a dvakrát dobrovolně vrácena Thajci, protože jim dle legendy krádež Buddhy přinesla neštěstí.
Nejznámější chrámy
Wat Xieng Thong je nejuctívanějším chrámem ve městě přezdívaným Zlatý chrám ve zlatém městě nebo také Chrám zlatého města. Za zmínku určitě stojí jeho mozaika, která znázorňuje strom života. V Rudé kapli Ho Tai Pha Sai Nyaat, jejíž fasáda je touto mozaikou pokrytá, je uchováván vzácný ležící Buddha.
Wat Mai je pověstný svojí pětivrstvou střechou a nachází se blízko Královského paláce. Na vrcholu střechy je působivá dekorace zvaná Dok so faa skládající se ze tří slunečníků. Fasáda chrámu je zdobena zlatými basreliéfy znázorňujícími výjevy z laoské verze Ramájany, indického národního eposu, dále z Džataky, sbírky textů o Buddhově životě, nebo výjevy z každodenního života v Luang Prabangu.
Wat Wisunarat je nejstarším chrámem ve městě pocházejícím z roku 1513, nicméně návštěvníci vidí jeho rekonstrukci z roku 1898. Hlavní atrakcí je zde Lotosová „stúpa“ (charakteristická náboženská stavba) zvaná také Stúpa vodního melounu z 16. století, která jako jediná přežila řádění hawských nájezdníků Černé vlajky.
V Královském paláci jsou k vidění exponáty ze života královské rodiny včetně historického vozového parku. Také přijímací sál, inaugurační předměty, koruny, ložnice a dary, které královská rodina obdržela od návštěvníků ze spřátelených zemí. V expozicích není možné fotit. Fotky nepořídíte ani v chrámu Haw Pha Ban, kde je od roku 2013 umístěna již zmíněná soška Buddhy Phra Bang.
Co dalšího můžete navštívit?
Město rozděluje posvátný kopec Phou Si, na jehož vrcholu se tyčí zlatá stúpa. Cestou minete několik svatyň a modlitebních míst, z vrcholu lze pořídit fotky do všech světových stran. Cestou do kopce vystoupáte 328 schodů, nicméně lze jít i z druhé strany od řeky Nam Khan, kde je stoupání pozvolnější.
Každý den probíhá budhistický obřad Tak Bat. Za ranního rozbřesku vycházejí z chrámů zástupy mnichů do ulic, aby obdrželi almužnu od místních, kteří na ně čekají na ulicích. Věřící, kteří klečí na kraji chodníků, obdarovávají mnichy rýží a v nynější moderní době i čokoládovými tyčinkami a občas penězi.
Návštěvnické centrum UXO Lao se vymyká ostatním památkám a výletním místům Luang Prabangu. Zdejší expozice se věnuje období vietnamské války, kdy se Laos, i když nebyl účastník konfliktu, stal nejvíce bombardovanou zemí světa. Následky jsou v zemi patrné dodnes a toto centrum seznamuje návštěvníky s činnostmi různých organizací, které pomáhají např. odstraňovat nevybuchlé bomby v postižených oblastech Laosu.
Mimo město jsou vyhledávaným návštěvním místem vodopády Kuang Si. Po zaplacení vstupenky v návštěvnickém centru lze projít přes záchrannou stanici horských medvědů a když budete mít štěstí, budou se povalovat ve výběhu. Lehkou půlhodinovou procházkou se dostanete k nejvyššímu vodopádu, kde si můžete udělat piknik, nebo se jen kochat zvláštně zbarvenou hučící vodou. V několika lagunách je možné se i vykoupat, jenom pozor po deštích, kdy je proud opravdu silný.
Cestou na vodopády Kuang Si se můžete zastavit ve sloním kempu Luang Prabang elephant camp.
Dále za městem, a pokud máte opravdu rádi slony, můžete ještě zavítat ke sloní svatyni MandaLao Elephant Conservation, která je vyhlášená příkladnou péčí o tamní zvířecí obyvatele.
Navštívit můžete i jeskyni Pak Ou. Jedná se o poutní místo, kam se dá nejjednodušeji dostat lodí po Mekongu. Cesta tam trvá dvě hodiny a velmi rychle uteče. V samotných jeskyních Tham Ting a Tham Theung je tisíce soch a sošek Buddhů různého stáří a velikosti. Jezdila se sem modlit královská rodina, která s sebou pravidelně přivážela nové sošky.
Ve městě se každý den konají ranní a večerní trhy. Ranní trh začíná po skončení ceremoniálu mnichů a dají se zde sehnat veškeré suroviny na přípravu jídel. Přes ovoce, ryby, maso, zeleninu, nudle, různě pálivé papričky tady také seženete například cvrčky, žáby, medové plástve. Večerní trh je určen k nákupům místních látek, oblečení, šátků, lampiček, turistických suvenýrů a mnoha dalšího. Cestou lze ochutnat čerstvé ovocné šejky nejen z manga, ale i třeba z mangostanu nebo dračího ovoce. Zakončit putování je nejlepší dobrou večeří, která se dá za pár tisíc pořídit na jídelním trhu. V množství různých stánků jsou k mání palačinky, polévky, nudle atd. Někde si musíte vystát frontu a jinde dostanete cedulku s číslem a prodejce si vás s připraveným jídlem sám najde u stolu. Nikdy se nesplete, protože čísla mají různou barvu a také nádobí je od každého stánku jiné.
Věřte, že návštěvou starobylého Luang Prabangu se dá strávit několik dní a pořád je co objevovat. A kdyby vám bylo město přesto malé, můžete si ještě v blízkém okolí střihnout trek v horách. Po něm může ještě následovat kvalitní laoská masáž na zotavenou.
Laos je nádherná a bezpečná země, nicméně jet sem bez pojištění by se nemuselo vyplatit. Sjednejte si proto kvalitní cestovní pojištění, ideálně jednorázový SingleTrip Premium, jehož vysoké limity bohatě pokryjí léčebné výlohy na případný úraz na motorce, nevolnost z přemíry dobrých jídel atd.
PS. Známý bambusový most nehledejte. V období dešťů ho odplavila voda a neví se, jestli bude vůbec obnoven.
Ⓒ 2024 Lenka Frolíková