Jedna z nejstarších tradic, která se zachovala až do moderních dnů. Přechodový rituál zimy. Samhain, den, kdy se hranice mezi světem živých a mrtvých otevírají. Příšeří, twilight, ve kterém jsou vidět různé přízraky a bytosti, a pokud chcete, tak i dušičky a všichni svatí. Anebo Den mrtvých, Dia de los Muertos, svátek tetičky Smrti.

Co stojí za zvyky kolem svátku keltského Samhainu, Halloweenu či Dušiček, a co mají společného ve svých tradicích?
 
Samhain, Halloween zvyky

Jedna věc je jasná už od pradávna. V tyto dny jsou hranice světů prostupné. Proto k sobě můžete přivolat své předky, zatímco poletují za oknem. Ale nepouštějte se za tmy ven bez ochrany, jinak tam podle legend můžete spatřit i jiné duchy než ty svoje, například upálené čarodějnice (vztekem rozpálené doběla) či mršinami se živící ghouly a jiné potvory. 
 
Halloweenská dýně a čarodějnice

Setkání s mrtvými i nemrtvými

Samhain je původně keltský svátek, a proto jeho nejstarší tradice lokalizujme do Irska. Irové se s životem nemažou a život s nimi taky ne. Jejich legendy o strašidlech mají drsné kouzlo, démoni se běžně na křížných cestách potulují nocí, mrtví vstávají z hrobů a zvláštní národ malých mužíčků krade děti z kolébek matek.

Když se řád světa převrací naruby, teplé léto se mění ve studenou zimu, tak mají lidi trávit čas pospolu. Zapálit svíčku a posvítit duším na cestu, převléct se do kostýmu jiné bytosti, aby vás zlí duchové nepoznali. Nejenom v Irsku a Skotsku proto uvidíte průvody strašidel dospělých, malé koledníky v maskách a strašidelné cukroví. Smích a společnost, jak je známo, zahání ďábla a jeho podřízené.

V horších případech, když smích zamrzá na rtech za temné noci, pomáhá svěcená voda, magické artefakty a nálož hororových povídek.

O artefaktech něco ví například komiksová postava vyvržence pekla Hellboye, paranormálního vyšetřovatele s upilovanými rohy. Chcete-li se ponořit do irských mýtů a děsivých legend o mrtvých hledajících svůj hrob nebo bludičkách a dalších bytostech, sežeňte si knihu Spoutaná rakev komiksového tvůrce Mikea Mignoly, která obsahuje několik irských legend ve svižném komiksovém zpracování.
 
Dýně na irském hřbitově, Halloween

Posvítit si na cestu

Venku se začalo rychle stmívat, a proto při výstupu ze tmy svítíme duším zemřelých, aby k nám našly cestu. Tedy nejen bloudícímu nafoukanému opilci Jackovi, kterého ani peklo nepřijalo a podle kterého prý začala tradice rozsvěcování vydlabaných tykví. Vydlabejte si dýni a nechte jí strážit váš klidný spánek.

Předkové k nám prý lépe najdou cestu, když jim upečeme oblíbené jídlo, prostřeme pro ně u stolu, zapálíme vonnou tyčinku – alespoň to vám budou tvrdit v Mexiku na pověstném veselém svátku Dia de Los Muertos.

U nás zapalujeme svíčky doma i na hřbitově a pak si z čerstvé dýně můžeme upéct koláč. Vyzdobte si dům květinami nebo zkuste děsivé umělé pavučiny.

Pro dokreslení pověsti o Jackovi se pak podívejte na pohádku Nightmare before Christmas Tima Burtona, ve které postavička hrozivého Jacka Skellingtona hledá na tom světě nějakou větší výzvu než jen děsit lidi.

Dýně po pár dnech svícení shnije, tak počítejte s jejím pohřbením a opevněte se do přicházející zimy kruhem přátel. Možná k tomu pomůžou i mexické tradice.
 
Mexické tradice na Dia de los Muertos

Mexický způsob sladké kmotřičky Smrti

Mexičani se smrti nebojí, slaví koloběh života – vždyť jak by to na světě vypadalo, kdyby nic nemohlo odejít. V těchto dnech oslavují příchod svých milých zesnulých do světa živých, zdobí rodinné oltáře „ofrendas“, kde jsou vystaveny fotky příbuzných, ozdobené lebkami a květy aksamitníku, „flor de Muertos”.

Je zvykem na hroby nosit jídlo a pití, takže se pietní návštěva mění spíš ve veselou událost, tím spíš, že se pije na zdraví oblíbeným pitím každého zemřelého. Venku pořádají maškarní průvody a radují se, že si můžou společně zavzpomínat na staré dobré časy. 
 
Mexická Smrtka

I zde malé děti koledují, promenáduje se tu elegantní Smrtka „La Calavera Catrina”. Pokud si chcete zpestřit přechod do zimy a mít se vesele, tak smrt pomalujte mexickými vzory a poděkujte jí, že vám na návštěvu přivedla dušičky.

Vyzkoušejte si nadělat cukrové lebky „calaveras“, pusťte si mexickou mariachi kapelu a poohlédněte se po nějaké místní mexické restauraci, jestli nebude mít speciální „dušičkové“ menu.

Zajímá vás, jak vznikl a Jak se slaví Halloween ve světě?

Nebo si můžete přečíst článek o tom, jak den mrtvých, dušičky, slaví asijské země – Japonsko, Čína, Nepál.

 

Příjemně mrazivou atmosféru a teplé oranžové světlo rozsvícené dýně vám přejeme na cestách nejen do minulosti.
Vy cestujete. My se staráme.