Hanami: japonský svátek oslavy jara
Období, ve kterém se do svěžího vzduchu pomalu vkrádá esence rozkvétajících japonských třešní, se blíží. Na přelomu března a dubna se země každoročně převleče do tónů růžové barvy, vzduch ztěžkne nasládlou vůní červených plodů a tamní obyvatelé se v početných skupinách sejdou pod urostlými sakurami. Jaro je konečně tady! Přivítejte ho společně s námi v zemi vycházejícího slunce.
Japonská kultura
Japonsko není jen zemí levné elektroniky a místem poblázněným populární kulturou. Mísí se v ní tradice s modernitou. Silně v ní rezonuje láska a úcta k přírodě, která se promítá jak do svátku Hanami, tak i do vytváření japonských zahrad, umění aranžování květin ikebany či pěstování bonsají. To je jen špetka kulturních tradic, které jsou v Japoncích hluboce zakořeněné. Nejspíše i kvůli tradičnímu náboženství šintoismu, které vidí božstvo právě v samotné přírodě. Proto vyzývá k jejímu uctívání.
Sakury v rozpuku
Růžový svátek Hanami je největší událostí roku. Přirovnat by se dal k českým oslavám 1. máje. Kromě přívalů zahraničních turistů zemi zaplavují i informace o postupující růžové vlně skrze všechna média. Svátek příchodu jara spojeného s obdivováním květů sakur má v zemi dlouholetou tradici. Slaví se tam již od 3. století. Výlet za unikátní podívanou, která obměkčí i toho největšího cynika, je nutné pořádně naplánovat. Podle počasí se totiž nádherné růžové květy během několika dní mohou proměnit na nevzhlednou kluzkou hmotu na chodnících.
V krátké době tak zažijete Japonsko v barevném rozpuku – od jižní Okinawy přes Kjóto a Tokio až k japonskému severu. Květy sakur vás budou doprovázet na každém kroku. Tóny bílých květů nabírajících na růžové intenzitě uvidíte nejen v ulicích, zahradách, ale i v parcích i na březích řek.
Průběh oslav svátku Hanami
Pro Japonce mají probouzející se třešně daleko hlubší symboliku. Pilný národ se zastaví a masově se schází pod rozkvetlými sakurami. Rodiny a blízcí přátelé pořádají pod nimi pikniky, společně jedí tradiční japonské pokrmy a baví se. Připíjejí přicházejícímu jaru rýžovým vínem saké, zpívají a vyprávějí si historky. Nepsané pravidlo praví, že každý krajan by měl pod stromy posedět alespoň půl hodiny.
Pozornost Japonců není upřena ale jen na sakury. Zajímají se také o kvetoucí ume. Opravdu se nejedná o překlep, ale název stromů, na kterých rostou kyselé švestky. Dřeviny v ony sváteční dny nezůstávají ale jen tak. Kreativní obyvatelé je zdobí spontánní výzdobou. Zahlédnete na nich tak papírové lampiony nebo barevné girlandy. A navečer dodají stromům romantickou atmosféru zářící světýlka.
Hanami symbolizuje také krásu a především její pomíjivost. Jakmile sakury rozkvetou, půvab sytě růžových okvětních lístků opadne s prvním lehkým vánkem. Vnukněte si představu poletujících „růžových vloček“ do vašich myšlenek. Jsme si jisti, že nám dáte za pravdu – jde o kouzelný zážitek.
Nezůstávejte ale jen u představ! Vydejte se do země přírodních kontrastů a zažijte po dlouhé zimě jednu z nejkrásnějších oslav příchodu jara. Naplánujte si svůj výlet ještě dnes. Mezi důležité cestovní dokumenty zařaďte také kvalitní cestovní pojištění, které vás ochrání před případnou pomíjivostí vašeho bezpečného putování za poznáním. Staráme se o vás po celém světě už přes 100 let.
Zdroje: justnahrin.cz, jomagazin.cz, radynacestu.cz, novinky.cz