Jak si sjednat cestovní pojištění, aby vás co nejlépe chránilo, aneb vyvarujte se těchto chyb!

Datum: | Autor: Adéla Chmelová

Bez cestovního pojištění by si v dnešní době do ciziny troufl jen málokdo. Hrozba zdravotních výdajů v řádu statisíců či dokonce milionů korun děsí nejednoho cestovatele, proto si drtivá většina z nich pojištění na cesty zakoupí. Někteří se však ale při sjednávání pojištění, nebo v průběhu dovolené dopustí fatálních chyb, které můžou mít vliv na krácení či zamítnutí pojistného plnění. Na co si u cestovního pojištění dát pozor? 

Cestovní pojištění se může stát vaším zachráncem v mnoha kritických situacích – úraz či nemoc v cizině můžou být promptně vyřešeny díky pohotové radě ze strany asistenční služby, nasměrování do zdravotnického zařízení a kvalifikovanému ošetření, za které nezaplatíte ani korunu, protože tento tučný účet si vezme na triko pojišťovna. Pojištění na cesty je zkrátka něco jako neohrožený hrdina, který zakročí v situacích, kdy se cestovatel ocitne v nouzi. Ovšem i tento mocný zachránce má své limity, a to v podobě chyb, kterých se cestovatelé dopouštějí.

Každoročně se setkáváme s případy, kdy jsou klienti překvapeni, že se jim zdravotní komplikace v cizině prodražily, přestože měli sjednané cestovní pojištění. Jaké chyby u cestovního pojištění klienti nejčastěji dělají?

1.) Nepojištění rizikových sportů

Věděli jste, že naše cestovní pojištění zahrnuje už v základu přes 100 sportů? Chceme, aby si naši klienti svou dovolenou užili naplno a neměli obavy, že když se zraní při nějaké běžné aktivitě, nevyplatíme jim pojistné plnění. Přestože pojišťujeme opravdu široké spektrum sportovních aktivit, některé sporty je potřeba připojistit v rámci rizikových sportů (například lyžování mimo vyznačené trasy, potápění s přístrojem, pohyb v nadmořské výšce 3500 m.n.m., atd.) Před tím, než si sjednáte cestovní pojištění, zamyslete se, jaké pohybové aktivity plánujete na dovolené provozovat. 

Všechny běžné sporty (plavání, šnorchlování, cykloturistika, atd.) nemusíte řešit, protože je máme v základní variantě. Pokud byste si chtěli být ohledně vašeho sportu na 100 % jisti, podívejte se na náš web, nebo nahlédněte do našich pojistných podmínek. Pokud je náhodou řazený do kategorie rizikových sportů, není nic snadnějšího, než si sjednat připojištění rizikových sportů.

lidé na kolech

2.) Nezavolání na asistenční službu

Po sjednání a zaplacení cestovního pojištění doporučujeme stáhnout si naši digitální kartičku. Na ní budete mít všechny informace o vašem vašem pojištění včetně čísla na asistenční službu. 
Občas se nám totiž stává, že klient v případě nemoci nebo úrazu nejprve na vlastní pěst vyhledá nemocnici, nechá se v ní ošetřit, a až dodatečně nás kontaktuje s žádostí o proplacení lékařských výloh. Jak zmiňujeme v mnoha našich informačních materiálech, před jakoukoliv návštěvou lékaře je potřeba nejprve kontaktovat asistenční službu. Je to z následujících důvodů:

V některých destinacích (nejčastěji Egypt, Turecko, ale i jiné země) je evropský turista vnímaný jako tzv. „chodící peněženka,” a někdy toho mají místní obyvatelé tendenci zneužívat. To platí i v případě zdravotního ošetření. Mnohokrát se nám stalo, že klient šel na nějakou kliniku, kde jej ošetřili, a za jednoduché zdravotnické úkony po něm chtěli částku až 2000 EUR. 

Na některých plážích v Egyptě dokonce figurují „naháněči” potencionálních pacientů. Všímají si turistů, kterým se na pláži něco stalo (například je požahala medúza, poranili se o kámen, mají spálená záda od slunce, atd.) Tyto turisty vyděsí tím, že jejich problém je velmi vážný, a nabídnou jim návštěvu nedaleké kliniky. Na té je sice ošetří, ale za léčbu jim naúčtují přemrštěné poplatky.

V některých případech může jít dokonce i o zdraví. Měli jsme případ klienta, který se vydal do egyptské nemocnice, kde mu dali infuzi. Po propuštění nás kontaktoval, poslal nám účty za léčbu a lékařské zprávy. Když tyto dokumenty posuzoval český lékař, nestačil se divit – klientovi dali do žil čtyřikrát větší dávku, než je běžné. Bylo s podivem, že se z takové „léčby” nepřiotrávil.

Proč v případě zdravotního problému ihned kontaktovat naši asistenční službu?

Pojistit online

  • Najdeme vám nejbližší smluvní zdravotní zařízení, ve kterém většinou nebudete muset nic hradit. 
  • Získáte ošetření v kvalitní nemocnici. Naše smluvní zařízení osobně navštěvujeme a kontrolujeme kvalitu poskytovaných služeb. 
  • Specialisté na asistenční službě vás uklidní, a pomůžou vám tuto situaci zvládnout.
  • V případě potřeby vás propojí s česky hovořícím lékařem, který s vámi váš zdravotní problém prodiskutuje. Je dokonce možné, že při lehčích zdravotních potížích ani nebudete muset do nemocnice. Lékař má možnost vám v cca 40 zemích světa na dálku vystavit e-recept, na základě kterého si v místní lékárně vyzvednete léky.

Pojistit online

3.) Pozdní sjednání cestovního pojištění

V našich pojistných podmínkách uvádíme, že cestovní pojištění musí být sjednáno sjednáno a zaplaceno před odjezdem na vaši dovolenou. Jedná se o logické opatření – klient si sjednává pojištění pro případ, kdyby se mu náhodou na dovolené něco přihodilo. Pokud by si jej sjednal až v průběhu dovolené, je možné, že si pojištění koupil až na základě nějakého zdravotního incidentu, který se mu přihodil. Tím by se však popíral samotný princip pojištění – správně by měl klient na dovolenou odjíždět zdravý, a být pojištěný pro případ nenadálé události.

Své o tom ví dvě mladé turistky, které se vydaly na via ferratu do Rakouska. Při této aktivitě se zranily. Uvědomily si, že nejsou pojištěné, a narychlo si přes mobil sjednaly cestovní pojištění. Poté si přivolaly záchranářský vrtulník. Ovšem náklady na tento výjezd jsme jim neuznali, protože pojistka byla účelově sjednána až po vzniku škodní události.

Další chybou, které se klienti dopouštějí, je sjednání cestovního pojištění jen na dobu pobytu v cizině, tzn. nezahrnou tam den odjezdu a příjezdu. Ovšem i když v den příjezdu nebo odjezdu nejsou v cílové destinaci celý den, tuto dobu je potřeba také zahrnout do své pojistky.

Jak si sjednat cestovní pojištění, aby bylo platné

•    Vyberte zemi, do které se chystáte, a zadejte datové rozmezí vaší dovolené (včetně příjezdového a odjezdového dne)
•    Doporučujeme sjednat si pojištění minimálně 2 dny před odjezdem.
•    Pokud sjednáváte pojistku na poslední chvíli, raději zvolte možnost platby kartou, aby se platba připsala na náš účet co nejrychleji.

4.) Pozdní sjednání pojištění storna

Nabízíme rovněž pojištění storna, které pomůže v případě, když z vážných důvodů nebudete moct odcestovat na dovolenou. Ne všichni klienti však ví, že stanovujeme lhůtu pro sjednání tohoto pojištění. 

  • Pokud objednáváte cestovní službu (zájezd, letenky či ubytování) více než 15 dní před odjezdem, pojištění můžete sjednat do 3 pracovních dnů po objednání první cestovní služby.
  • Jestliže objednáváte cestovní službu méně než 15 dní před datem odjezdu, musíte pojištění storna sjednat v den objednání/úhrady cestovní služby.

5.) Zpoždění zavazadel a (ne)nákup nezbytných věcí

Výhodou našich pojistných variant SingleTrip Comfort a SingleTrip Premium je pojištění zpoždění zavazadel. S čím vám pomůže? Představte si, že letíte na dovolenou, a po příjezdu zjistíte, že letecká společnost ztratila vaše zavazadlo. Co teď? Nevíte, kdy a zda vaše věci dorazí, a v jednom oblečení celou dovolenou trávit nemůžete. Právě tehdy oceníte pojištění zpoždění zavazadel, díky kterému si můžete nakoupit nezbytné náhradní oblečení, hygienické potřeby, kosmetiku a další nezbytnosti, a účet za tyto věci vám po návratu do ČR proplatíme. Proplácíme nákup nezbytných věcí do 10 000 až 20 000 Kč (v závislosti na pojistné variantě, kterou si sjednáte). Tento nárok vám vznikne, pokud má vaše zavazadlo zpoždění více než 12 hodin, a za každách dalších 12 hodin je to dalších 5.000 Kč, až do celkového limitu 10 1000 nebo 20 000 Kč.

Někdy naši klienti dělají tu chybu, že si žádné věci nekoupí, a čekají několik dní, než jim kufr dorazí. Oblečení si třeba každý den přeperou v hotelu, a tímto způsobem přečkají období, než jim letecká společnost vrátí jejich kufr. Poté se na nás obrátí v domnění, že jim vyplatíme odškodnění za to, že několik dní byli bez svého zavazadla. Ovšem takto to nefunguje – pojištění zpoždění zavazadel neslouží jako odškodnění za dny, kdy byli bez zavazadla, ale jako proplacení nákladů, které vynaložili na nákup nezbytných věcí.

zavazadla

6.) Úraz, způsobený vlivem alkoholu

Pojištění se nevztahuje na situace, kdy si způsobíte úraz či jiný zdravotní problém pod vlivem alkoholu, omamných či psychotropních látek. Tuto skutečnost většinou lékař snadno odhalí díky dechovým nebo krevním testům. Alkohol si tedy na dovolené dopřávejte jen v rozumné míře a pouze tehdy, pokud se nechystáte vykonávat činnosti, vyžadující motorické dovednosti (sportovní aktivity, výlety, atd.) 

Jak si sjednat cestovní pojištění a na jaké chyby si dát pozor – shrnutí

1) Cestovní pojištění sjednávejte s předstihem. Aby bylo platné, musíte jej zakoupit před vaším vaším odjezdem do ciziny, nikoliv až poté.

2) Nahlédněte na náš web nebo do pojistných podmínek a zjistěte, zda vámi plánované sportovní aktivity spadají do běžných, nebo rizikových sportů.

3)  Vždy volejte na asistenční službu. I když se vám váš zdravotní problém bude zdát banální, raději jej s námi prodiskutujte na telefonu. Máme tým školených specialistů, kteří vás rádi vyslechnou a poradí vám, co a jak.

4) Nechoďte do nemocnice na vlastní pěst. Asistenční služba vás nasměruje do prověřeného smluvního zdravotnickéhoího zařízení. Máme hustou síť partnerských nemocnic, jejichž kvalitu pravidelně kontrolujeme.

5) Konzumujte alkohol s mírou, vyhněte se omamným a psychotropním látkám.

6) Pokud vám letecká společnost zpozdí zavazadlo, neváhejte si jít koupit náhradní oblečení, kosmetiku, atd. Pokud u nás máte sjednanou variantu pojištění SingleTrip Comfort nebo SingleTrip Premium, výdaje na tyto nezbytné věci vám rádi proplatíme.

Další články

Jak se slaví Velikonoce v zahraničí? Tip na jarní výlet.

Velikonoce, svátky jara a zmrtvýchvstání, se slaví po celém světě v různých podobách. Jak vypadají velikonoční zvyky a tradice v jiných zemích? Pojďte se s námi podívat na zajímavé velikonoční tradice a vyberte si z tipů na výlet do Francie, Itálie, Rakouska, Německa, či Velké Británie.

8 DŮVODŮ, proč se vyplatí myslet na cestovní pojištění

V jakých situacích se vám bude hodit a proč se na něj vyplatí myslet? Sepsali jsme pro vás 8 důvodů, proč se vyplatí myslet na cestovní pojištění ještě před odjezdem do zahraničí.  

proc-cestovni-pojisteni