carodejnice-683

Máte rádi pálení čarodějnic? Dodržujete tento starý lidový zvyk? Nebo jen vychutnáváte atmosféru nevšední noci plné kouzel, čar a ohňů? V České republice jde o jednu z nejoblíbenějších jarních tradic. Jak je to ale jinde ve světě? Končí ježibaby na hranicích i v jiných zemích, nebo ne?

Odkud se čarodějnice vynořily?

Pálení čarodějnic (jinak také Valpuržina noc, Filipojakubská noc, Noc čarodějnic nebo Beltine) je noc z 30. dubna na 1. května. Tento prastarý svátek slavili již Keltové. Zapalovali tradiční ohně, které zbavovaly lidi i zvířata všeho nečistého. Prováděla se také řada dalších očistných rituálů. Líbáte se rádi na prvního máje pod rozkvetlou třešní? Tento oblíbený zvyk má své kořeny také v keltském svátku Beltine (Belen - keltský bůh slunce, světla a ohně). První květen byl až do roku 1969 svátkem apoštolů Filipa a Jakuba, odtud pojmenování Filipojakubská noc.

Křesťané zasvětili čarodějnou noc svaté Valpurze (Walburze), ochránkyni před zlými čarami a kouzly. Ta je dodnes oblíbenou svatou v německých zemích. Pozor, ve staročeštině je Valpurga pojmenování pro čarodějnici!

Česká republika: létající košťata

Domácí verzi nemusíme moc představovat, "čarodky" slavíme ve velkém. Zapalování ohňů s upevněnou slaměnou čarodějnicí, desetimetrové vatry, k nimž často vyjíždějí hasiči... Ale pozor, v některých regionech na to jdou po svém! Věděli jste třeba, že českou tradicí je i zapalování košťat a jejich házení do vzduchu? To proto, aby byly létající čarodějnice lépe vidět a český lid je mohl sestřelit.

Německo: čarodějnický apríl

V Německu se oslavy Valpuržiny noci (Walpurgisnacht) hodně podobají těm našim. To znamená ještě větší ohně než v Česku. Jste vtipálci? Vyrazte na na jih Německa. Tam vám bude tato noc připomínat náš první duben - apríl. Především mladí lidé vyvádějí různé vylomeniny. Připojte se k nim!

Estonsko: strašidelný karneval

Estonsko patří k zemím, kde se tento radostný svátek také slaví. Volbriöö, estonské "čarodky", si lidé užívají tak, že se převléknou za čarodějnice a chodí večer ulicemi. Oslavy se tak zvrhávají v ježibabí karneval. Co si s nimi také zakřepčit?

Litva, Lotyšsko: upálené za zpěvu

V obou zemích se pálí čarodějnice podobně jako u nás. Velké vatry pohlcují čarodějnice vyrobené nejčastěji ze slámy. Kolem ohňů je hodně veselo, tančí se a zpívá. Zapějte ježibabám na jejich poslední cestě!

Finsko: ať vyšumí!

Valpuržina noc - Vappu je jedním ze čtyř největších finských svátků. Ve městech se pořádají bujaré karnevaly a oslavy. Alkohol teče proudem, nejvíce šumivé víno „sima" a domácí nízkoalkoholická medovina. Od 19. století si čarodějnický mumraj organizují a nejvíce užívají vysokoškolští studenti. Ťukněte si s nimi!

Švédsko: piknik před skokem

Stejně jako v ostatních zemích, je i ve Švédsku Valpuržina noc (Valborgsmässoafton, zkráceně Valborg) více svátkem vítání jara než náboženským svátkem. Švédové si ho dokáží řádně vychutnat. Obdobně jako ve Finsku se i tady na oslavách velkou měrou podílejí studenti. Scházejí se už během dne a za příznivého počasí pořádají pikniky a barbecue. Ani zde po celý den a noc nechybí velké množství alkoholických nápojů, nejvíce šampaňské nebo jiné šumivé víno. Oslavy jsou společenskou záležitostí a liší se mezi regiony i mezi jednotlivými městy. Společné mají velké ohně a přeskakování přes ně. Hups!

Nizozemsko: čarodějnice nebo královna?

V Nizozemsku se v minulosti slavila Valpuržina noc podobně jako v německých zemích. Připomínání tohoto svátku zde však téměř zaniklo. Hlavním důvodem je to, že na tento den připadá jiný svátek - Koninginnedag (Královnin den). Nizozemci slaví narozeniny své královny. Čarodějnice nebo královna? Jaká by byla v Nizozemsku vaše volba?

Dánsko: vatra na vartě

Dánský Valborgsaften se nese také ve znamení zapalování ohňů. Dánsko se promění v zemi s mnoha romantickými hořícími ohni téměř na každém vyvýšeném místě. Pokud budete při tom, tyto vatry vás i Dány ochrání před podzemními silami. A co mají Dánové společného s Čechy? Na mnoha místech také staví májku symbolizující plodnost nastávajícího období.

Norsko: ohně na severu

V Norsku Valpuržina noc (Valborgsnatten) ani zdaleka nedosahuje popularity jako ve vedlejším Švédsku. Ohně tu plápolají hlavně v severní části této země. Co jim pomoci s rozšířením oslav?

Buďte při pálení čarodějnic v zahraničí opatrní, raději si sjednejte kvalitní cestovní pojištění, např. jednorázovou variantu do zahraničí Sbaleno a hlavně nezapomeňte po bujaré noci políbit prvního května pod rozkvetlým stromem svého partnera nebo třeba novou lásku.

 

 

Zdroje: en.wikipedia.org, jazykove.fairlist.cz, novinky.cz, padesatprocent.cz, treking.cz