Do České republiky se přestěhoval před více než dvěma lety. I když si už s vámi popovídá s roztomilým přízvukem česky, jeho italská krev se v něm nezapře. Málokdy ho uvidíte zamračeného. S úsměvem říká, že je to hlavně díky místu, na kterém vyrůstal – v Katánii. Milí lidé, pevné rodinné vztahy, slunečné dny, ale i čerstvé potraviny, kvalitní víno, a hlavně – žádný spěch. To vše utvářelo jeho pozitivní přístup k životu. Jaká místa největšího ostrova Středozemního moře byste měli navštívit, abyste ho poznali jako pravý Sicilan? Vypravte se společně s námi a Gustavem na Sicílii!

Sicilie Katanie Etna pristav

Městečko Palermo

Také jste ji hrávali jako malí? Nejen díky této hře plné mafiánů a vrahů budí hlavní město Sicílie respekt. I když Palermo není zrovna nejnavštěvovanějším místem v zemi, zaujme příznivce architektury a církevních památek. Vydejte se do Normanského paláce, ve kterém jsou pohřbení nejvýznamnější vládci Sicílie. Kromě parlamentu autonomní oblasti Sicílie v něm najdete i jednu z nejkrásnějších tamních památek – kapli Cappella Palatina zdobenou barevnými mozaikami, mramorem, zlatem a drahými kameny. Abyste se ale do ní mohli nahlédnout, musíte se přivstat. Na obdivování jejich krás se stojí dlouhé fronty. Za to k barokní „Fontáně hanby“ na náměstí Piazza Pretoria se dostanete raz dva.  Kam jinam zajít večer na operu než do země, která je protkaná jejími kořeny? Vyrazte na představení do Teatro Massimo a přesuňte se na východní pobřeží.

Sicilie namesti piazza pretoria Palermo

Katánie

Nejenže je druhým největším městem Sicílie, je i domovem našeho průvodce. Podle Gustava se tam zabaví jak milovníci kultury, památek a architektury, tak i noční divoši. Co ale jistě upoutá vaši pozornost jako první, je nejvyšší a stále činná sopka Evropy. Naskočte na autobusovém nádraží do autobusu směr Etna a prozkoumejte v barevné měsíční krajině sopečné krátery. V tomto období můžete využít i lanovku, která vás vyveze do 2 500 metrů nad mořem. Ani v této výšce ale nebudete u aktivních kráterů. Čeká vás procházka nebo další cesta autobusem. Nejjednodušší je vyrazit k vulkánu s průvodcem přímo z Katánie

Sopka Etna krater Silvestri

Agata, Bellini a Verga

Jedním z nejrušnějších měst je náměstí Duomo v jeho samotném srdci. Na něm můžete obdivovat barokní fasády Katedrály svaté Agáty, která je stejně tak jako mnoho tamních budov postavena z vulkanických hornin. Uprostřed náměstí nepřehlédnete okázalou fontánu dell´Elefante dekorovanou usmívajícím se slonem a egyptským obeliskem. Vše o Vincenzu Bellinim se dozvíte v jeho rodném domě. Ten byl už před lety přeměněn na muzeum. Prahnete-li po ušlechtilé zábavě, navštivte operní dům pojmenovaný po tomto hudebním skladateli. Velkolepou podívanou je i Římský amfiteátr. Víte, kdo byl jedním z největších sicilských spisovatelů? Že ne? Pak navštivte autentické muzeum Giovanniho Vergy v jeho domě. Prolistovat se tam můžete více než 2500 knih italských i zahraničních autorů.

Katania katedrala svate agaty - sant Agata
 
Abyste zažili pravou sicilskou kulturou, musíte podle Gustavových slov navštívit rybí trh. Pořídíte tam nepřeberné množství čerstvých surovin potřebných nejen pro sicilské pokrmy. Na výběr budete mít z tolika druhů ryb a mořský plodů, že je ani všechny nebudete umět pojmenovat! Kromě nich tam na vás bude čekat ovoce, zelenina, olivy a koření pro přípravu tradiční sicilské polévky, ale i víno dozrávající na vinicích úpatí sopky Etny.

Sicilie Italie rybi trh

Sicilské speciality

Vyhládlo vám při krokování úzkými uličkami? Pak v tamních restauracích vyzkoušejte některou z dobrot pestré sicilské kuchyně. Sicilan by ji nepopsal jinak než čerstvou, různorodou a v každém případě absolutně delikátní. Projezte se Sicílií od pasty přes arancini až po nejoblíbenější Gustavův dezert cannoli. A co se pod těmito slovy skrývá? Den bez těstovin by ani nebyl pro Italy dnem. Což nám i potvrdil sám Gustavo – co myslíte, že vaří nejčastěji? Spaghetti ai ricci jsou ale pravou sicilskou specialitou. Díky přístupu k čerstvým rybám a jiným mořským potvůrkám můžete ochutnat i takovou chuťovku, kterou jsou těstoviny s mořským ježkem. Pokud máte rádi lilek, na Sicílie se vám bude líbit! Ochutnáte ho jak s rajčaty, bazalkou a ricottou v jednom z nejtradičnějších tamních jídel Pasta alla Norma, tak i v Caponatě. Do ní se pouze naseká, opeče, zakápne sladkým balzamikovým octem, doplní kapary a někdy i dozdobí piniovými oříšky a hrozinkami.

Sicilske ryzove krokety arancini

Lilkové lasagne připomíná pokrm Parmigiana di melanzane. Jak nás ale upozornil Gustavo, parmezán v něm nečekejte. Jedná se o plátky lilku prokládané sýrem a rajčaty. Velmi chutné jsou Arancini – smažené kuličky z rýže ovoněné šafránem. Vyberte si svou oblíbenou variantu s masovým ragú, sýrem nebo v dalších kombinacích. My jednoznačně doporučujeme lehčí variantu se špenátem a ricottou. Tu ostatně najdete i ve sladkých laskominách. Ochutnejte cannoli – křehké trubičky plněné slazenou ricottou. Ty nejlepší najdete v I Dolci di Nonna Vincenza.

Sicilske sladkosti cannoli
 
Před tím, než začnete bloudit italskými uličkami a ochutnávat tamní kuchyni, myslete na vaše bezpečí při pobytu v zahraničí. Sjednejte si v několik jednoduchých krocích online naše kvalitní cestovní pojištění a užijte si klidnou dovolenou. Protože už při drobných zdravotních problémech se o vás postaráme v jednom z našich prověřených partnerských zdravotnických centrech.

Zdroje: cestovani.idnes.cz