Unikátní zážitky, které vás čekají na Kanárských ostrovech
Pokud je vám zima dlouhá a netrpělivě vyhlížíte první teplé dny, proč si nezkrátit čekání třeba last minut dovolenou na Kanárských ostrovech? Prakticky během celého roku je tu klima více než přátelské, a v jarních měsících k němu získáte navíc bonus v podobě uvolněné atmosféry mimo hlavní turistickou sezónu.
- Tenerife - 3000m k sopce Pico del Teide
- Lanzarote - pouštní pláň Timanfaya
- Gran Canaria - písečné duny
- El Hierro - nedotčený ostrov
- Fuerteventura - ostrov pláží a divokých koz
- La Gomera - deštný prales v oblacích
- La Palma - strmé kaldery zarostlé zelení
- Doprava na ostrovech a mezi ostrovy
- Počasí na Kanárech
Který z Kanárských ostrovů je nejlepší pro super dovolenou?
Na pláž, nebo do deštného pralesa? Noční život, nebo poklidný odpočitek na odlehlém ostrově? Vyberte si ze sedmi Kanárských ostrovů.
Tenerife
Pro koho: Rodiny, milovníci přírody, plážoví turisté, milovníci historie
Největší ostrov s pestrou krajinou, od pláží s černým pískem po prales i majestátní sopku Teide. Je tu bohatý výběr zábavních parků, nejznámější je Loro Parque se zvířaty nebo Siam Park. Jsou tu i historická města a vesnice a turistické trasy na chození. Atmosféra je poklidnější než na Gran Canarii, a to i v hlavním městě Santa Cruz de Tenerife.
Gran Canaria
Pro koho: Milovníci přírody, plážoví turisté, noční život
Oblíbený ostrov pro noční zábavu má kosmopolitní atmosféru. Jsou tu rozmanité pláže, od městských pláží v Las Palmas až po písečné duny v Maspalomas. Ostrov je také domovem nádherných horských krajin a pestrých vesnic a díky diverzitě přírody a prostředí se mu přezdívá "malý kontinent".
Lanzarote
Pro koho: Milovníci umění a kultury, milovníci přírody
Jedinečné vulkanické krajiny, fantastické skalní formace a umění, to můžete čekat na unikátním a možná trochu tajuplném ostrově Lanzarote. Spatřit tu lze například umělecká díla místního umělce Césara Manriqueho. Jsou tu také krásné pláže a různé útesy a skalní bazény. V regionu La Geria můžete ochutnávat vína, která zde vyrostla v prohlubních na sopečném písku.
Fuerteventura
Pro koho: Surfaři, milovníci pláží
Nejdelší pláže v souostroví Kanárů, jsou tu ideální podmínky pro windsurfing a kitesurfing a najdete tu klidnější atmosféru než na větších ostrovech.
La Palma
Pro koho: Turisté, milovníci přírody
Je známá jako "La Isla Bonita" (Krásný ostrov), nabízí nádherné zalesněné krajiny, astronomické observatoře a náročné turistické trasy.
La Gomera
Pro koho: Dobrodruzi, milovníci přírody
Jen na skok trajektem z Tenerife, tento ostrov byste měli minimálně na jednu noc navštívit kvůli národnímu parku Garajonay. Tyto deštěm a mlhou zahalené vavřínové lesy jakoby vypadly z filmu Pán Prstenů (nebo z jiného mytického vyprávění). Prales je na seznamu světového dědictví UNESCO.
El Hierro
Pro koho: Potápěči, hledači klidu
Nejmenší a nejzápadnější ostrov, nabízí úchvatné podvodní scenérie pro potápěče a klidnou atmosféru pro ty, kteří hledají únik od davů.
Tenerife – ostrov věčného jara
Největší z Kanárských ostrovů je Tenerife. Říká se mu „ostrov věčného jara“ díky stálému počasí. Je známý díky sopce Pico del Teide, která je se svojí téměř čtyřtisícovou výškou nejvyšším vrcholem Španělska, ba i Atlantiku.
Co vidět na Tenerife
Národní park Teide ve vnitrozemí s horou hora Pico del Teide (3 718 m n. m.) je vlastně obrovský sopeční kráter. Najdete v něm místa pro pozorování okolí a taky síť trailů a stezek, kterými můžete vystoupat na okraje kaldery. Čekají na vás výhledy na sopečná pole, fantastické útvary, řeky ztuhlé lávy, i stromy rostoucí ze sopečného písku.
Pico del Teide je nejvyšší hora nejen Kanárských ostrovů ale i celého Španělska, nejvyšší bod Atlantiku a 3. nejvyšší vulkán na světě. Tuto spící sopku můžete pozorovat z celého ostrova.
Na horu Teide se dá z úpatí v kaldeře vyjet lanovkou. Dostat se až na vrchol je ale třeba pěšky, a trvá to z lanovky ještě další hodinu v mrazivých podmínkách nadmořské výšky. Na tuto cestu je nutná i rezervace předem z důvodu ochrany přírody. Na vrcholu jste pak odměněni výhledem na oceán. V dálce se ukážou i další kanárské ostrovy La Gomera, El Hierro, La Palma a Gran Canaria.
Turisti můžou vulkán zdolat i pěšky, ale počasí zde bývá nevyspytatelné. Navíc je tu nadmořská výška, kterou člověk urazí v jednom dni od hladiny moře. Může se projevit bušením v hlavě už při jednom z výletů na nižší vrcholy kráteru, které dosahují kolem 2700 m.
Celé okolí hory je chráněným národním parkem a poskytuje podívanou od téměř měsíční krajiny (natáčelo se zde několik scén z filmu Hvězdné války) až po bujnou vegetaci.
V roce 2007 byl tento park vyhlášen jedním ze 12 divů Španělska.
- Městečka Orotava nebo Masca v severní části ostrova.
- Město La Laguna s nejstarší univerzitou ostrova a katedrálou ze 17. století chráněnou UNESCO.
- Městečko Candelaria, poutní místo pro věřící celého souostroví. Podle legendy se tam už v pohanských dobách před příchodem Španělů zjevila Panna Marie (Virgen de la Candelaria) a stala se patronkou Kanárských ostrovů.
Letoviska: Playa de las Américas, Costa Adeje, Los Cristianos, Puerto Santiago, Las Caletillas, Puerto de la Cruz, skalní útesy Los Gigantes.
Pláž Teresitas: Ze 140 pláží navštivte například Playa de las Teresitas, která je dlouhá 1 500 m. Její velmi jemný bílý písek byl dovezen z africké Sahary.
Zoo a zábavní park se zvířaty Loro Park je nejnavštěvovanější atrakcí Kanárských ostrovů s množstvím exotických rostlin a zvířat. Uvidíte kosatky, 300 druhů papoušků, tučňáky, žraloky, manty i korály. Loro park má certifikát, který prokazuje, že chová zvířata zodpovědně, ohleduplně a podílí se na záchraně živočišných druhů.
Lanzarote – sopečný ostrov
Černá vulkanická půda tohoto sopečného ostrova dobře svědčí vinné révě. Právě na Lanzarote naleznete mnoho vinic s těmi nejlepšími odrůdami vín. Sopečná krajina se navíc nádherně snoubí s tradiční architekturou.
Co vidět na Lanzarote
Sopečná pláň Timanfaya. Absence vegetace, extrémní členitost terénu, rozmanitost barev, siluety sopek a zubaté pobřeží - to dohromady vytváří mimořádnou a tajemnou krásu národního parku Timanfaya. Ve vulkanických kopcích a pláních vedou pouze 3 turistické stezky. Jednu z nich můžete projet v karavaně velbloudů.
Zelená lávová jeskyně Cueva de los Verdes na Lanzarote. Sopečné lávové kanály staré 3 000 let na Lanzarote patří k nejkomplexnějším na světě. Zelená jeskyně je soustavou tunelů upravených pro prohlídky i s hudebním auditoriem pro koncerty. Síť přírodních tunelů vytvořila tekoucí láva. 6 km jich vede nad hladinou moře a 1.5 km pod vodou.
Kaktusová zahrada Jardín de Cactus na Lanzarote. Se nachází v Gautize na severu Lanzarote a ukrývá přes 1 400 druhů kaktusů z celého světa. Ze silnice je snadno rozpoznatelná podle obří kovové sochy kaktusu u vchodu. Toto kaktusárium bylo poslední prací, kterou na ostrově vytvořil známý místní umělec César Manrique. Můžete si užít procházky po dlážděných cestičkách s pohledem na okolní krajinu.
Zajímavosti ostrova Lanzarote
Říká se, že z Kanárských ostrovů bylo Lanzarote nejspíše obydleno jako první, čemuž napovídá i zeměpisná poloha ostrova. Od osídlení tvář ostrova proměnily sopečné erupce z let 1730 a 1824. Láva zalila přes čtvrtinu ostrova a vzniklo tak unikátní pohoří Montañas del Fuego.
Na Lanzarote si najdete díla jednoho z nejslavnějších tamních rodáků, Césara Manriqueho. Z ostrova udělal jednu velkou galerii vlastních výtvorů, které dokonale zapadají do krajiny a dotvářejí ji.
Letoviska: Costa Teguise, Puerto del Carmen a Playa Blanca.
87 pláží ostrova je pokryto převážně světle hnědým jemným až středně hrubým pískem.
Gran Canaria – miniaturní kontinent
Je 3. největším, nejstarším i nejvyšším ostrovem Kanárských ostrovů. Díky rozdílným mikroklimatům, která tam panují, si ostrov vysloužil přezdívku miniaturní kontinent. Pokud chcete prožít všechna roční období během jediného dne, pak jste na správném místě! V různých částech ostrova může být počasí úplně odlišné.
Co vidět na Gran Canaria
Gran Canaria nabízí jak rozlehlé pláže, tak panenskou přírodu s horami, lesy a hlubokými údolími plnými divoké vegetace.
Tropický park Maspalomas Parque Botánico vám ukáže exotické ptáky, květiny a ovoce. Mango, makadamový ořech, mučenku a sukulenty, to vše můžete prozkoumávat ve společnosti kanárků a dalších papoušků.
Písečné duny jsou v jižním cípu ostrova Maspalomas, a budete si v nich připadat jako na Sahaře.
- Malebný přístav Puerto de Mogán (Kanárské Benátky).
Tradiční město Teror. Mimo nádherné baziliky z 18. století tam můžete obdivovat typickou kanárskou architekturu s balkony vyřezávanými z tamních borovic.
- Hlavní město Las Palmas s několika kilometrovou městskou pláží, ráj pro místní, expaty i digitální nomády.
Nejvyšší vrchol ostrova je Pico de Las Nieves (1949 m n. m.). Nachází se tu i hora Roque Nublo, unikátní monolit dosahující výšky 1813 m n. m., který má pro obyvatele důležitý náboženský význam.
150 km pláží, tenis, golf, vodní sporty. Můžete se projet na motokárách, v buginách, létat padákem nebo poznávat krásy ostrova na kole. Gran Canaria je oblíbeným místem pro tréninky vrcholových cyklistů.
Zajímavostí ostrova jsou archeologická naleziště, kterými je ostrov proslulý.
El Hierro - nedotčený ostrov
Je nejmenším a také nejméně známým obydleným z Kanárských ostrovů. Masový turismus se ho zatím ještě netknul. Příroda je nedotčená a ubytovat se tam můžete výhradně v penzionech a malých rodinných hotýlcích. El Hierro je skvělým místem pro absolutní očistu duše i těla.
Co vidět na ostrově El Hierro
Typickými přírodními poklady ostrova jsou sopečné bazény ke koupání. Dále bohaté jalovcové porosty, kterým vítr zohýbal kmeny do neuvěřitelných tvarů.
Na severním pobřeží objevíte krajinu mohutných skal a útesů, která je pozůstatkem obrovského sopečného kráteru, který Kanářané pojmenovali El Golfo. Můžete navštívit vyhlídku Mirador de la Peňa, která je dílem lanzarotského architekta a umělce Césara Manriqua. Je z ní úžasný výhled do okolí a svou nadmořskou výškou převyšuje všechno ostatní na ostrově.
Hlavními rekreačními oblastmi ostrova s celkem 18 přírodními plážemi jsou La Frontera a Valle de Golfo.
I když je ostrov malý, na své si zde přijdou vyznavači pěší turistiky, ale také cyklisté, potápěči, rybáři nebo třeba paraglaidisté.
Zajímavost: El Hierro bylo v předkolumbovské době považováno za úplný konec světa.
Fuerteventura - nejkrásnější pláže Atlantiku
Je nejdelším a druhým největším z Kanárských ostrovů. Najdete zde ty nejkrásnější atlantské pláže, kterým se díky jejich délce a bělostné barvě ne nadarmo říká „evropský Karibik“. Milují je jak rodiny s dětmi, tak i fandové vodních sportů jako je surfing, windsurfing a kiteboarding. Na své si na ostrově ale přijdou i vyznavači sportovního rybaření, golfisti nebo cyklisti. Oproti ostatním ostrovům je Fuerteventura o něco chudší na historické památky.
Co vidět na Fuerteventuře
Městečko Betancuria, které bylo až do roku 1834 hlavním městem ostrova s jeho kostelem Iglesia de Santa Maria a františkánským klášterem Monasterio de San Buenaventura.
Věčně pofukující vítr se snaží místní obyvatelé od pradávna využívat ve svůj prospěch a tak je v oblasti Antigua a Villaverde krajina doslova poseta větrnými mlýny.
Na ostrově je celkem 144 pláží v celkové délce 75 km, a z toho je celých 55 km tvořeno bílým pískem.
Nejznámějšími letovisky jsou Morro Jable, Corralejo, Caleta de Fuste nebo třeba Costa Calma.
Ostrovu Fuerteventura se také někdy říká ostrov koz. Koza je téměř jediné zvíře, které zde potkáte, zato však na každém kroku! Tamní kozí sýr patří mezi světové lahůdky. Můžete ochutnat i vyhlášené speciality z kozího masa.
Kromě sýra se na ostrově vyrábí také sůl a to v unikátních solných pánvích jižně od Caleta de Fuste v Museo de la Sal.
La Gomera – mlžný dešťový prales vavřínů
La Gomera je druhý nejmenší z Kanárských ostrovů. Tamní lidé žijí v horských vesničkách, kde nabízí ubytování pro každého, kdo se chce vydat do magického pralesa. Ostrov má jedno turistické středisko a hotelový komplex s golfovým hřištěm. Je to zkrátka oáza klidu, stranou od masového turismu.
Co vidět na La Gomera
Ostrov, který od severu k jihu měří jen o něco více než 20 km, je pozoruhodný svou biodiverzitou. Horské hřebeny a strmá úbočí prudce spadají stržemi, které tvoří téměř dokonalý kruh. To vše doplňují rokle, úrodná údolí a zemědělské oblasti. Najdete tam endemické rostliny, oblasti často nasáklé vodou i vyprahlé svahy u pobřežních oblastí.
Třetinu plochy ostrova tvoří chráněná hornatá oblast národního parku Garajonay. Jeho vrcholky jsou často zahaleny v mracích a hlavní ekosystém (vysoké srážky a stálou teplotu) tam vytváří deštný vavřínový prales Riachuelo El Cedro. Vavřínové lesy Garajonay jsou pokladem ostrova.
- Vavřín rostl na Zemi v hojných počtech před miliony let, nyní je k vidění už jen na několika místech na světě. Jedno z těchto míst se nachází na ostrově La Gomera, v parku Garajonay.
29 místních pláží je pokryto černým sopečným pískem. Turistická místa jsou Playa de Santiago a Valle Gran Rey.
Unikátem ostrova La Gomera je způsob dorozumívání, který vymysleli jeho původní obyvatelé. Protože se často potřebovali dorozumět na velké vzdálenosti, začali na sebe pískat. Tento zvláštní jazyk se dodnes vyučuje jako dobrovolný předmět na školách a nazývá se El Silbo. Tento unikát byl prohlášen za dědictví lidstva UNESCO. Dobrý „pískač” se takto domluví až na 4 km.
La Palma – zelený ostrov
La Palma je místem s nejstrmějším terénem na světě. Můžete tam vyrazit na klasickou lenošivou „koupací“ dovolenou, ale věřte, že dříve nebo později vyměníte žabky za pořádné boty a vyrazíte na průzkum zelených hor, palmových roklí a kapradinových lesů ve vnitrozemí.
Co vidět na La Palma
Na nejvyšším vrcholku ostrova Roque de los Muchachos (2 426 m. n. m.) se nachází hvězdárna, která provozuje jedny z největších dalekohledů světa. Podle astronomů je právě tento ostrov ideální pro pozorování noční oblohy.
Na severu ostrova je národní park Caldera de Taburiente o šířce 9 km a hloubce 1 500 m, který je obklopený prstencem hor ve výšce od 1 600 m do 2 400 m. Za zmínku stojí hluboký kaňon „úzkosti“ Barranco de las Angustias, kterým se dostanete do vnitřního prostoru parku. Ostrov má perfektně udržované turistické stezky.
Historické památky na La Palmě:
- navštívit můžete třeba poustevnu San Nicolas de Tolentino z roku 1515 v osadě Arure,
- klášter a kostel St. Domingo z roku 1520 v osadě Hermiqua.
- A samozřejmě hlavní město ostrova Santa Cruz de la Palma.
Ve většině městeček uvidíte překrásné původní domy ze 17. a 18. století. Můžete tam ochutnat pověstné víno a ručně vyráběné doutníky.
Rekreační oblasti jsou Aridane, Fuencaliente, Los Cancajos, Los Llanos a Santa Cruz de La Palma. I tam najdete pláže s převážně černým pískem.
Jak vznikl název Kanárské ostrovy?
Jméno vniklo z latinského canis (pes), ostrovy se ve španělštině jmenovali Insula Canaria.
Tipovali jste odvození od kanárka? Omyl. Kanárek dostal jméno podle ostrova a ne naopak. Ve zdejších lesích se vyskytoval více než v hojném počtu.
Doprava na Kanárských ostrovech
Mezi ostrovy
Letecká doprava: Mezi ostrovy je možné cestovat letecky, přičemž hlavními leteckými společnostmi jsou Binter Canarias a Canaryfly. Tyto společnosti nabízejí pravidelné lety mezi většími ostrovy, jako jsou Tenerife, Gran Canaria, Lanzarote a Fuerteventura, a také spojení s menšími ostrovy jako La Palma, La Gomera a El Hierro.
Trajekty: Další populární možností jsou trajekty, které provozují společnosti jako Fred Olsen Express a Naviera Armas. Trajekty jsou vhodné pro přepravu s autem a nabízejí spojení mezi většinou hlavních ostrovů. Cesta trajektem může být také příjemným zážitkem s krásnými výhledy na moře a ostrovy.
Doprava na ostrovech
Autobusy: Každý z hlavních ostrovů má svůj vlastní autobusový systém, který poskytuje služby po celém ostrově. Například na Tenerife je to Titsa, na Gran Canaria Global. Autobusy jsou ekonomickou a spolehlivou možností pro cestování po ostrovech.
Pronájem auta: Pronájem auta je populární volbou pro ty, kteří chtějí prozkoumat ostrovy na vlastní pěst. Na všech hlavních ostrovech jsou k dispozici půjčovny aut, což umožňuje flexibilní cestování a možnost navštívit méně přístupná místa.
Počasí na Kanárských ostrovech
Oceánské subtropické klima ostrovů je ovlivňováno chladnějšími pasátovými větry i teplým Golfským proudem. Nejteplejší měsíc je srpen, kdy se teploty pohybují kolem 30°. Teploty v zimě neklesají pod 18°. Sníh začíná až ve výšce nad 1200 metrů nad mořem, na některých vrcholcích se drží celý rok. Podmínky jsou ideální pro celoroční dovolenou. Během celého roku je na těchto ostrovech teplé klima. Průměrná teplota vody se pohybuje mezi 18° a 23°. Kanáry jsou oblíbenou destinací od podzimu do jara pro turisty a digitální nomády.
Zdravotní péče na Kanárských ostrovech
Kanárské ostrovy jsou na turisty a digitální nomády připravené, takže v případě zdravotních problémů budete v dobrých rukou. Můžete si vybrat z veřejných i soukromých ordinací a z Centros médicos. Lékaři ambulantního oddělení ordinují 24 hodin denně (i o svátcích).
Ošetření je dražší než v ČR, za návštěvu u lékaře se často platí hotově, proto je dobré mít před cestou sjednané kvalitní cestovní pojištění. Pokud se chystáte na cestě provozovat i adrenalinové a rizikové sporty, sjednejte si pro ně připojištění nebo speciální pojištění.
Pro cestu na Kanárské ostrovy není třeba žádné speciální očkování.
Telefonní číslo 112 slouží k přivolání záchranné služby.
Zdroje: ahojkanarskeostrovy.com, kanarske-ostrovy.vdetailech.cz, kanarskeostrovy.org, canariatravel.cz