Dovolená na horách - desatero pro bezpečnou horskou turistiku

Autor Adéla Chmelová

Milujete ten pocit, když vaše pohorky zdolávají horský terén a stezka se vine kolem lesů a zurčících potůčků? Horská turistika však není jen o nádherných výhledech, ale může skýtat mnohá rizika. Zjistěte, jak být při výšlapu do hor v bezpečí.

Dovolená na horách se u českých cestovatelů těší velké oblibě. Vždyť poloha naší země přímo k horským výšlapům vybízí - nejenže máme spoustu krásných pohoří přímo u nás, ale v relativní blízkosti se nachází velehory v podobě slovenských a polských Tater, nebo Alp v Rakousku a Německu. 

Takový vysokohorský výšlap se však může rychle změnit v boj o přežití. Při podcenění některých rizik vám může hrozit úraz, zabloudění v terénu, podchlazení a další nebezpečí.

Tip! Věděli jste, že výhodou našeho cestovního pojištění je hustá síť smluvních zdravotních zařízení? Pokud se vám něco stane v horách, zajistíme vám péči v nejbližší smluvní nemocnici. Kvalitu smluvních zařízení pravidelně kontrolujeme.

Pojistit online

10 tipů pro bezpečnost na horách

1. Co s sebou do hor

Kvalitní výbava do hor je základ, a v případě nenadálých komplikací vám může zachránit život. Co byste si na horskou túru rozhodně neměli zapomenout? 

  • Dostatek tekutin. Na celodenní výlet si vemte alespoň 2 litry. Možná vám to přijde hodně, ale při náročném výšlapu ztratíte hodně tekutin ve formě potu. Navíc se váš výlet může nečekaně protáhnout kvůli změně počasí nebo zabloudění, a není nic horšího než dehydratace.
  • Jídlo s dostatkem bílkovin a cukrů. Přibalte si s sebou několik menších svačinek. Ideální je sendvič se sýrem a šunkou, řízek v chlebu nebo proteinové tyčinky. Vemte si zkrátka potraviny, které namáhaným svalům dodají bílkoviny. Až vám bude docházet energie, nakopne vás tatranka nebo čokoládová tyčinka. Skvělým pomocníkem zkušených horalů je i hroznový cukr v podobě tablet či bonbónů, který vám zajistí okamžitý přísun energie.
  • Oblečení pro různé počasí. Nezapomeňte na to, že počasí v horách se může rychle změnit. Proto si do batohu přibalte i dlouhé tepláky, mikinu a něco proti dešti (větrovku či pláštěnku).
  • Offline verze map. V horských oblastech může vypadávat signál, proto nespoléhejte jen na online mapy. Věděli jste, že Google mapy i Mapy.cz si můžete stáhnout do vašeho mobilu a mít k nim přístup i bez signálu? 
  • Power banka. Není nic horšího, když se vám v horách vybije telefon. Pojistkou proti této situaci je powerbanka.
  • Lékárnička. Nikdy nevíte, co se vám může při výšlapu přihodit. Základem jsou náplasti, dezinfekce a obvaz.

2. Dobrá obuv je základ

Rozhodně věnujte výběru obuvi dostatečnou pozornost a kupte ji u profesionálního outdoorového prodejce. Vždyť obuv je to, co rozhodne o tom, zda vaše dovolená v horách bude plná skvělých zážitků, nebo se změní na utrpení kvůli bolestivým puchýřům. 

Jakou obuv zvolit? Pokud se vydáváte do nerovného a skalnatého terénu, určitě sáhněte po pohorkách. Pokud jedete do oblasti s turistickými trasami bez větších nerovností, nebojte se zakoupit trekové sandály. Spousta zkušených horalů na ně nedá dopustit. Zvláště v letním období jsou velmi pohodlné - noze poskytnou dostatečnou oporu, ale zároveň vám v nich nebude horko. 

Než vyrazíte do hor, nově zakoupenou obuv nejprve otestujte na kratším výletu. Tím boty rozchodíte, aby vás při horském výšlapu netlačily.

3. Aktuální přehled o počasí

Vzhledem k tomu, že počasí se na horách mění velmi rychle, zjistěte si aktuální informace o předpovědi počasí nejen před začátkem vašeho treku, ale i v jeho průběhu. Náhlá bouřka nebo mlha můžou vaše putování výrazně zkomplikovat. Nainstalujte si do mobilu užitečné aplikace, které dokážou počasí monitorovat hodinu po hodině. Doporučit můžeme například norskou aplikaci YR, kterou si zkušení horalové velmi pochvalují pro její spolehlivost. Užitečná je i oficiální aplikace Českého hydrometeorologického ústavu ČHMÚ. 

4. Co dělat při bouřce na horách  

Přísloví „neštěstí nechodí po horách, ale po lidech“ vyznívá v kontextu našeho článku poněkud úsměvně, ale pravdou, je, že někdy může bouřka nečekaně zastihnout i důkladně připravené turisty, kteří si dopředu zjišťovali, jaké bude počasí. Bouřka v horách je přitom nebezpečnější, než ve městě. Bouře zde bývají silnější, a bývá těžké najít úkryt.

Co dělat při bouřce na horách?

  • Snažte se opustit vrchol. Vyvýšená místa jako vrcholy hor nebo horské hřebeny jsou k zásahu blesku nejnáchylnější, proto se snažte sejít dolů z kopce, nebo aspoň do nějakého dolíku či prolákliny. 
  • Odstupte od skal. Blesky většinou udeří do skal, po kterých sjedou a elektrické pole by vás mohlo zranit či dokonce zabít. Držte se ve vzdálenosti aspoň jednoho metru od skály.
  • Držte se dál od kovů. Kovy přitahují blesky, proto různé řetězy na skalách nebo kříže na vrcholcích hor nejsou dobrým místem, poblíž kterých se za bouře vyskytovat. Pokud jste našli vhodný úkryt, položte dál od sebe i vaše kovové předměty - například nordic hole.
  • Skrčte se a dodržujte rozestupy. Když už se před bouřkou nemůžete nijak schovat, přečkejte ji v podřepu. Obejměte si rukama nohy a schoulete se. Pokud jste na treku s více lidmi, vytvořte mezi sebou rozestupy. 
  • Nestresujte. Někdy se stává, že hromy v dálce vyděsí turisty natolik, že začnou zmatkovat, kvapně sestupovat z horského hřebene, a přitom si způsobí úraz. Zvuk hromů ale nemusí hned znamenat akutní nebezpečí a bouřka může být ještě daleko. 

Jak zjistit, jak daleko je bouřka?

Počítejte sekundy mezi bleskem a hřměním, tzn. po jak dlouhé době po zablesknutí se ozve hrom. Toto číslo vydělte třemi, a získáte počet kilometrů, jak daleko je bouřka. Bezprostřední nebezpečí vám hrozí, pokud je bouře méně než 3 km od vás.

5. Do hor choďte minimálně ve dvou

Vaše dovolená v horách bude mnohem bezpečnější, pokud ji absolvujete minimálně v počtu 2 a více lidí. V případě, že se jednomu něco stane, druhý může přivolat pomoc. Pokud není zbytí a na horský trek vyrážíte sami, dejte své rodině nebo kamarádům vědět, kdy a kam se vydáváte. Ideální je informovat je před začátkem treku, jakou trasu půjdete a kdy se vrátíte. Pokud by se vám na cestě něco stalo a vy se jim večer neozvali, můžou vám na dálku zavolat pomoc, a záchranné složky budou vědět, kde vás hledat.

6. Zvolte kvalitní cestovní pojištění na hory

Věděli jste, že ne všechny pojišťovny vám proplatí pátrací akci horské služby? Rovněž jednotlivé pojistné instituce mají různé podmínky, týkající se nadmořské výšky, ve které se můžete pohybovat. Před vaší cestou je potřeba si tyto podmínky zjistit, protože výdaje na záchrannou akci se můžou pohybovat v řádu desetisíců až statisíců korun.

Na co si dát pozor, když sjednáváte cestovní pojištění na hory?

  • Zjistěte si nadmořskou výšku, do které vás pojišťovna pojistí. Některé pojišťují do výšky 3 000 metrů nad mořem, jiné i do vyšších poloh. Výhodou našeho cestovního pojištění je, že vás pojistíme do nadmořské výšky 3500 metrů, a do 5000 metrů se u nás můžete pojistit v rámci připojištění rizikových sportů.
  • Ověřte si, zda pojišťovna kryje nejen zásah horské služby, ale i pátrací akci. 
  • Ověřte si, že vaše cestovní pojištění na hory kryje všechny sportovní aktivity, které máte v plánu provozovat. V kategorii běžných sportů máme například via ferratu stupně obtížnosti A a B, turistiku a treking do stupně obtížnosti UIAA1.

Pojistit online

7. Co dělat při setkání s medvědem nebo vlkem?

Postrachem mnoha výletníků je střet s nebezpečným zvířetem. V některých horských oblastech je jejich výskyt poměrně hojný - například v Tatrách na Slovensku. Nejlepším řešením je prevence a zamezení tomu, abyste se s touto šelmou vůbec střetli. Zjistěte si, ve kterých oblastech se medvědi vyskytují (například na Slovensku je jejich výskyt nejčastější v okresech Banská Bystrica a okres Ružomberok). 

Abyste se medvědovi vyhnuli, neodhazujte za sebou nedojezené zbytky jídla, které tato zvířata můžou přilákat. Rovněž se nedoporučuje chodit do hor před svítáním a po setmění, kdy jsou medvědi nejaktivnější. Držte se značených turistických tras a ideálně choďte ve více lidech (nejčastějším cílem útoku medvědů jsou totiž jednotlivci).

A co dělat, když už na setkání s medvědem dojde? Snažte se zachovat klid - člověk nepatří do potravního řetězce této šelmy, a je dost vysoká šance, že toto střetnutí přežijete bez úhony. Snažte se mu nedívat do očí a v žádném případě neutíkejte - to v něm vzbudí lovecký instinkt a začne vás pronásledovat. Namísto toho pomalu ustupujte z jeho dosahu. 

Méně nebezpečným, ale stejně obávaným zvířetem je vlk. Stejně jako při setkání s medvědem, ani před vlkem neutíkejte. Nikdy se k němu neotáčejte zády, ale pomalu couvejte čelem k vlkovi. Pokud popojde směrem k vám, začněte dělat hluk (tleskejte, křičte), popřípadě směrem k němu hoďte nějaký předmět (kámen, klacek). Vlci jsou plaší a toto by je mělo zahnat.

8. Tísňové kontakty

Je dobré vědět, kam se obrátit, pokud se v horách ztratíte nebo zraníte. Pokud plánujete pobyt na území Česka, uložte si do telefonu číslo 1210. Jedná se o univerzální číslo horské služby. Pokud jste na horách v cizině, kontaktuje linku 112. Nejenže je použitelná v mnoha zemích světa, ale dovoláte se na ni i tehdy, pokud máte slabý signál, protože se automaticky napojuje nejen na signál vašeho operátora, ale na dostupné sítě jakéhokoliv operátora v dosahu. Výhodou je i fakt, že na 112 zavoláte i bez SIM karty.

9. Pozor na výškovou nemoc

Pokud vyrážíte do velmi vysokých hor, dejte si pozor na rychlý výstup a vysokohorskou nemoc. Věděli jste, že vás může postihnout ve výšce už od 2500 metrů nad mořem? Jejími příznaky je bolest hlavy, nevolnost, únava, zvracení. Ve vyšších polohách vás může dokonce ohrozit na životě.

Jak jí předejít? Ideální je do vyšších poloh stoupat postupně, maximálně 300 - 500 výškových metrů za den. Ideální je vystoupat, poté tam přenocovat, a druhý den opět pokračovat dál. Pokud již začnete pociťovat příznaky výškové nemoci, okamžitě sestupte do nižších poloh.

10. Nepřeceňujte své síly

Aby vaše dovolená na horách proběhla hladce, plánujte si své trasy podle svých fyzických možností. Raději si nechte časovou rezervu pro případ nenadálé události (zabloudění, překážky na trase, atd.), než abyste pak zběsile naháněli kilometry ve snaze dostat se zpět do ubytování ještě za světla. Trasu i tempo chůze vždy přizpůsobujte nejslabšímu členovi skupiny. Pokud se u vás v průběhu dovolené vyskytnou namožené nebo natažené svaly, slabost a bolesti po fyzickém vyčerpání, raději si dejte oddychový den a na další trek vyrazte až den následující.