Štítky: Amerika , Aljaška

Návštěva Aljašky je výletem do severské divočiny. Můžete si vyzkoušet výlety tajgou kolem zasněžených štítů nebo jet v kánoi podél fjordů těsně pod stěnami ledovců. Při návštěvě v letním období vás nikdy nezastihne tma, protože slunce tu zapadá až kolem půlnoci. A všude narazíte na srdečné lidi, kteří ví, že si musí pomáhat, pokud na tomto kousku drsné země chtějí přežít další 9 měsíců trvající zimu.
 
Zasněžené vrcholky hor na Aljašce

Základní informace

Aljaška je nejsevernější část USA. Sousedí s Kanadou a od Ruska jí dělí pouze Beringova úžina. Na spodní straně ji pás ostrovů spojuje pomyslnou linií až s půlostrovem Kamčatka. Je to území nekonečných lesů a dlouhé zimy. Naprostá většina obydlených oblastí je kolem pobřeží a podél řek, centrální a severní část je divoká a neobydlená.
Zajímavostí je, že Aljaška dříve patřila Rusku, až v roce 1867 ji Spojené státy americké od Ruska oficiálně koupily – za cenu přibližně 2 centů za akr.
Na Aljašce žije mnoho domorodých obyvatel – Eskymáci, Aleuti a původní Indiáni, z nichž nejpočetnější je kmen Tlingitů. Proto je zde kromě angličtiny ještě na dvacet dalších úředních jazyků.
Při cestování po Aljašce máte možnost využít všech dostupných dopravních prostředků: automobil, čtyřkolky, malý hydroplán, mořský kajak, raft i loď. V zimě si můžete zkusit psí spřežení. Do divokých rezervací se často nelze jinak dopravit. 
 
Aljaška - železnice Yukon

Zajímavé místní slavnosti

Svátky a slavnosti na Aljašce odráží severský ráz země i tradiční domorodou kulturu. Velkou sportovní a kulturní událostí jsou Eskymácké olympijské hry, které se konají každým rokem ve vnitrozemském zlatokopeckém městě Fairbanks. Sjíždí se sem Eskymáci z těch nejmenších vesniček na celé Aljašce. Soutěží se nejen v bizarních disciplínách, jako je stahování tuleňů z kůže nebo vzpírání ušima, ale jsou tu i módní přehlídky a Miss Eskimo. Soutěže doprovází tradiční zábava – tanec, muzika a jídlo. 
 
žena Eskymák v tradičním oděvu z kožešiny

Závody psích spřežení, zvané Iditarod, jsou začátkem zimní sezóny zahajovány v největším Aljašském městě Anchorage. Pravděpodobně se na ně však nepodíváte, pokud vás neláká extrémní počasí a zima. Pro většinu turistů je nejpříjemnější cestování v letních měsících. 
 
Závod psích spřežení na Aljašce

A které jsou letní měsíce na Aljašce? Je to jednoduché. Jaro nastává v červnu, léto v červenci a barevný podzim v září. Příroda se prostě u polárního kruhu musí obnovit velmi rychle, než opět upadne do spánku pod sněhem a ledem.

Jaro, léto a podzim na Aljašce

Nejlepší a jediné příjemné měsíce na cestování po Aljašce jsou teda hlavně tři. Krátké jaro přichází v červenci, ale ještě předtím si můžete zkusit ochutnávku toho, jak vypadá Aljaška v zimě. Květen je měsíc, kdy zima pomalu povoluje, ale turistů je pomálu a ceny jsou příznivější. Jestliže vám post-zimní turistika nevadí, můžete to zkusit.
V červnu se však jaro naplno rozjede, a tak můžete v teple a narůstajícím denním světle vyrazit do přírody. Ke konci června slunce přestává zapadat! Včetně půlnoci tak můžete chodit v kraťasech, jen si nezapomeňte přibalit masku na oči a možná i melatonin kvůli spaní. Léto trvá jeden měsíc, a to je červen.
 
Příroda na Aljašce

V srpnu pak budete pozorovat, jak to příroda začíná rychle balit do podzimu, začíná zlátnout listí a snižují se teploty.
Zkuste tedy v tomto krátkém období navštívit dechberoucí přírodu národních parků a podniknout výlety na ledovce. 
 
Park Denali, podzimní Aljaška

Národní park Denali

Přírodní park Denali leží na půl cesty mezi pobřežním městem Anchorage a vnitrozemským městem Fairbanks.
V nižších polohách má lesy, včetně listnaté tajgy, ve střední nadmořské výšce převládá tundra, a na nejvyšších místech jsou skály, sníh a ledovce.
Nachází se tu nejvyšší hora severní Ameriky, známá dřív pod názvem Mount McKinley, podle amerického prezidenta, nyní nese původní indiánský název, Denali, co značí Velký. 
 
Park Denali na Aljašce

Do národního parku Denali se můžete vydat za turistikou a pozorováním zvířat. Žijí tu stáda polárních sobů karibu, medvědi grizzly a baribal. V horách zase ovce aljašská a los. Spatříte i malá zvířata jako sviště, sysly a bobry, na pláních možná červený ocásek lišky, či velké soboly a rosomáky.
Správci parku zvířata chrání před turisty a omezují pohyb lidí po parku, krmení je přísně zakázáno a žádá se pozorování zvířat z dostatečné vzdálenosti. Ta proto zůstávají opravdu divoká.
Pro poznávání parku je nejlepší vzít si okružní vyhlídkovou jízdu autobusem. Neskutečné výhledy a řidič, který zastaví, pokaždé když uvidíte nějaké zvíře. 
 
Jeleni Karibu na Aljašce

Pokud chcete v přírodě trávit kempováním a výlety více dní, poslouží vám camper bus. Vezme vás do parku a vyloží, kde budete chtít.

Fairbanks a zlatá horečka

Centrem zlatokopecké horečky v 19. století bylo město Fairbanks. Leží na meandry rozvětvené řece Tanana. Můžete se tu zajet podívat na zlatokopecký stroj a vyrýžovat si svůj zlatý podíl v atrakci Gold Dredge. Vyveze vás k ní vláček a dozvíte se o historii zlaté horečky. 
 
Fairbanks, rýžování zlata

Další z atrakcí je vyhlídková plavba lodí River boat Discovery. Zavede vás na několik zastávek – indiánská vesnice, návštěva psího spřežení i ochutnávkový pobyt ve čtyřiceti stupních pod nulou ve speciální komoře – takový normální zimní Aljašský den.

Ledovce a polární záře

Za návštěvu stojí i další přírodní parky a místa. Můžete se jít vykoupat do horkých pramenů, ale až poté, co jste se dost vynadívali na ledovce kolem Kenaiských fjordů. Z města Seward lze doplout vyhlídkovou lodí k těm vzdálenějším, k Exit Glacier se dostanete i pěšky. Whittier je místo, kam se k ledovcům dostanete dokonce pouze na kajaku. Můžete se plavit po ledovém moři celkem jako Eskymáci a obdivovat masivní hory ledu, vystupující z vody. 
 
Ledovce v moři na Aljašce

Pro pěší pochody zvolte v této oblasti ještě trasu Denali Highway, která je úplně jiná než národní park Denali, a stojí za návštěvu.
Polární záři uvidíte zhruba od půlky srpna, již v místech mezi parkem Denali a dál směrem nahoru k polárnímu kruhu. Aurora borealis je viditelná nejčastěji mezi 2 a 3 hodinou ráno. Víc obecných tipů se dozvíte v článku o pozorování polární záře.

Z Aljašky levně na Hawai

Na závěr drobná zajímavost. Kvůli dlouhatánské zimě se obyvatelé Aljašky rádi vydávají na dovolenou za teplem. Nejbližší a nejoblíbenější destinace? Přece Havajské ostrovy! Z Aljašky to můžete za levný peníz střihnout ještě k teplému moři, abyste byli jako praví moderní Aljaškané.


Na cestu si nezapomeňte přibalit kvalitní cestovní pojištění, abyste se mohli aspoň na chvíli klidně ztratit v divočině.
Vy cestujete. My se staráme.

Zdroje:czechtheworld.com, alaska.org, wikipedia.org, radekjaros.cz

Štítky: Amerika , Aljaška