Jak si vybrat tu správnou lyžařskou dovolenou
Většina z vás má již touto dobou vybranou zimní dovolenou, někteří s vás dokonce ušetřili pár tisíc jejím včasným nákupem. Přesto pár praktických rad, jak vybrat tu pro vás ideální destinaci, se může vždy hodit. A pokud je nevyužijete letos, tak určitě napřesrok!
10 obecně platných rad, jak se nesplést při výběru zimní dovolené
1. Rozmyslete si, kolik jste ochotni za svou zimní dovolenou zaplatit.
Střediska se liší často cenami v řádech desítek eur a nemá cenu napnout svůj rozpočet do té míry, že si pak na svahu pomalu ani nedáte kafe a štrúdl se šlehačkou. Některá střediska jsou luxusnější, ale nutně to neznamená, že si zde zimní radovánky užijete lépe. Z pohledu kvality lyžování vás často můžou překvapit i „lidovější“ destinace.
2. Zjistěte si, za co přesně zaplatíte.
Víte, co vše je v ceně zájezdu nebo ubytování, pokud cestujete po své ose a hledáte na bookingu? Skipas, skibus, wellness služby nebo závěrečný úklid, to vše může a nemusí být obsaženo v ceně vaší dovolené. Pokud tyto položky nejsou v ceně zahrnuty, pečlivě si spočítejte, o kolik vaší dovolenou ještě prodraží jejich nákup na místě. Speciální pozornost věnujte hlavně skipasu. Závěrečný úklid se proti ceně skipasu může jevit jako banalita, ale pokud není v ceně, raději si za něj připlaťte, a zapojte úklidovou firmu přímo na místě. Není nic horšího, než po celotýdenním lyžování a se zbytky energie balit své věci a do toho ještě uklízet komplet celý apartmán!
3. Jaký typ skipasu kupujete?
Je přenosný nebo na osobu? Můžete s jedním skipasem do více propojených středisek? V různých střediscích máte různé možnosti, jak pořídit skipas. Kromě skipasů, které nakoupíte rovnou v ceně zájezdu/ubytování existují nejrůznější slevy, které lze uplatnit při nákupu na místě. Např. skupinové, seniorské, dětské (většinou do 15 let), někde lyžuje levněji i mládež do 18 let nebo děti do šesti let či jednoho metru výšky zcela zdarma. Cena skipasu na více dní bývá pochopitelně výhodnější, nežli součet cen několika jednodenních permanentek a výhodnější jsou i mimosezónní tarify. Pro ty z vás, kteří na svahu nevydržíte celý dlouhý den přichází v úvahu zajímavá varianta nakoupení skipasu od určité hodiny, např. od jedenácté, kdy může cena permanentky klesnout až o deset eur.
4. Jaký lyžařský komfort vyžadujete?
Není od věci zjistit si přesnou polohu vašeho ubytování. Pokud máte malé děti, určitě se vám nebude chtít vláčet se s nimi a s lyžemi ke vzdálenější lanovce nebo se přepravovat skibusem. Budete chtít skočit do přezkáčů a vyrazit rovnou z kopce dolů. Pro vás bude důležité najít si ubytování v těšné blízkosti sjezdovky/lanovky. Kdo holduje bujarému nočnímu životu nebo si třeba jen s chutí vyrazí na večerní procházku městem na dobrou kávu či si rád doplní zásoby potravin v nejbližší samoobsluze, určitě mu nebude vyhovovat ubytování u sjezdovky v půli kopce, kde dávají rolby dobrou noc.
5. Zvažte vzdálenost zvoleného střediska a také jeho vytíženost.
Volte mezi komorní atmosférou poklidného střediska menšího střihu a velkolepým lyžařským rejem v nejznámějších a o to plnějších alpských střediscích. Určitě se vyplatí zjistit si i termíny školních prázdnin! Zvažte také své řidičské schopnosti. Ne každý v pohodě uřídí celonoční (a i delší) přesun do Savojských Alp.
6. Zjistěte si, kolik zaplatíte za dálniční poplatky cestou do zvolené destinace.
V poměru k celkové ceně dovolené se asi nejedná o zásadní kritérium, nicméně pár minut na googlu a vyhledání informací o dálničních poplatcích či poplatcích za průjezd tunely není určitě od věci. Správná volba cesty vám totiž může ušetřit i pár desítek eur.
7. Co dělat, pokud vás zastihne nepřízeň počasí?
Nejen na období, kdy cestujete, záleží. S nadsázkou by se dalo říci, že čím dále jedete, tím máte větší pravděpodobnost slunného počasí. Týdenní azuro v Rakousku nečekejte, ve Francii v březnu už je pravděpodobnost výrazně větší. Každopádně i zde vás může zastihnout sněhová fujavice nebo silný vítr, kvůli kterému se zastaví provoz lanovek. Co potom? Zjistěte si, jak je to v dané destinaci s možností dalšího sportovního vyžití, wellness aktivit či další zábavy pro vás a vaše děti. Budete mít v záloze alternativní vyžití pro dny, kdy vás počasí nepustí na svah.
8. Cestujete s miminem?
Dítě ve věku do dvou let, resp. to, které se vejde do cestovní postýlky (v cizině tzv. „infant“), má často pobyt zdarma a to bez nároku na lůžko a stravu, pokud není uvedeno v ceníku nebo v rezervačním systému jinak. Dítě je počítáno do maximální obsazenosti pokoje. U apartmánů je vedeno jako „osoba“.
9. Jak se vyznat v ubytování?
V každé alpské zemi najdeme trochu jiné ubytovací kapacity a někdy je i docela oříšek vyznat se v jejich označení.
V Itálii se většinou označují apartmány názvy Mono, Bilo, Trilo a Quadrilo. Mono bývá obývací pokoj s uvedeným počtem lůžek, kuchyňským koutem a vlastním sociálním zařízením. Jako Bilo je označena ložnice a obývací pokoj s uvedeným počtem lůžek, kuchyňským koutem a vlastním sociálním zařízením. Trilo jsou dvě ložnice a obývací pokoj s uvedeným počtem lůžek, kuchyňským koutem a vlastním sociálním zařízením. A Quadrilo zase tři ložnice a obývací pokoj s uvedeným počtem lůžek, kuchyňským koutem a vlastním sociálním zařízením.
Ve Francii jsou rozšířené tzv. chalety. Chalet je rezidence ve stylu horské chaty, zpravidla jednoduše a účelně zařízená, méně prostorná. Některé nově postavené chalety jsou naopak velmi komfortně zařízené a prostorné. Je možné je pronajmout celé (vhodné pro skupiny) nebo po jednotlivých apartmánech. U některých kapacit, zejména v rámci francouzských lyžařských středisek, můžete najít termín ,,kabina”, příhodnější by možná ale bylo „šuplík“. Jde o menší ložnici, která je součástí pokoje/apartmánu a ve většině případů bez okna. Nemusí být vždy od pokoje oddělena dveřmi, ale pouze závěsem či nemusí být oddělena vůbec.
V Rakousku se apartmány nejčastěji označují písmeny A/B/C. TYP A je 1 ložnice/obývací pokoj, vlastní sociální zařízení, plně vybavená kuchyňka, většina má balkón nebo terasu. TYP B je 1 ložnice, obývací pokoj, vlastní sociální zařízení, plně vybavená kuchyňka, satelitní TV, některé mají balkón nebo terasu. TYP C je 2 ložnice, obývací pokoj, vlastní sociální zařízení, plně vybavená kuchyňka, satelitní TV, většina má balkón nebo terasu. V Rakousku není zvykem označovat apartmány (Ferienwohnug), penzióny a menší hostince (Gasthofy) hvězdičkovým standardem.
Počítejte s kaucí
V některých apartmánech je nutné zaplatit vratnou kauci. Tato kauce je po ukončení pobytu (odevzdání klíčů) vrácena v případě, že apartmán bude předán majiteli uklizen a v pořádku. V případě zjištění nedostatků, bude část kauce, popřípadě celá, použita na odstranění škod. Upřesnění týkající se kauce najdete v popisku každého objektu.
10. Nezapomeňte na pojištění
Tahle poslední rada sice nemá co do činění s výběrem skvělé lyžovačky, přesto je k nezaplacení. Ušetří vám totiž nemalé dodatečné výdaje v případě, kdy se na horách zraníte nebo vy sami způsobíte zranění jinému lyžaři. Zejména částky za odpovědnost na lyžích se mohou vyšplhat do astronomických výšek, nicméně ani náklady na ošetření vašeho zranění, často spojeného se svozem helikoptérou do nejbližší nemocnice, modrá kartička evropského pojištění nepokryje. Proto si nezapomeňte sjednat specializované cestovní pojištění. Doporučujeme náš balíček Sbaleno Na lyže. Ti z vás, kdo vyrazíte do vyšších nadmořských výšek (nad 3 000 m. n m.) či holdujete freeridu, volte určitě vyšší pojistnou variantu Sbaleno Na maximum.
<br/>Zdroj: novinky.cz, puxtravel.cz<br/>