Austrálie: jsou legendy o Uluru pravdivé?
Co se vám vybaví, když se řekne země protinožců? Je to budova Opery, klokani nebo opálení surfaři? Nám naskočí Uluru opředené mýty. Tento turisty oblíbený monolit se tyčí uprostřed rovinaté pustiny Národního parku Uluru-Kata Tjuta do výšky přes tři sta metrů a je to symbol celého kontinentu. A přesto ho prý většina Australanů neviděla na vlastní oči. Možná i kvůli vzdálenosti, kterou je nutné překonat. Z nejbližšího města v centrální Austrálii Alice Springs je to téměř pět set kilometrů. Nechte se vtáhnout do pověstí, záhad a faktů spojených s touto tajuplnou horou…
Uluru nebo Ayers rock?
Obojí je správně. Jedno jméno dal rudému gigantovi místní kmen Anangů, druhé cestovatel William Goss. Původní obyvatelé Austrálie, Aboridžinci, přisuzují monolitu magický a náboženský význam. V jazyce domorodců pojmenování nezahrnuje jen název hory, ale celého jejího okolí, kde Anangové žijí už 22 000 let. Zatímco v jazyce místních se pojmenování nejvíce blíží slovům pláč a stín, cestovatel našel inspiraci v politice. Osamělou pouštní dominantu pojmenoval podle premiéra jižní Austrálie na konci 19. století, Sira Henryho Ayerse. Setkat se ale můžete i s názvy Oolora nebo The Rock.
Dohady o původu
Okolo vzniku rozlehlého monolitu se vedou spory. Přece jen masív o délce 3,6 kilometrů a šířce 2,4 kilometrů nemohl do australské pustiny spadnout z nebe. I když si to někteří příznivci konspiračních teorií myslí. Podle nich je Uluru spadlou kometou nebo dílem mimozemských civilizací. Anangové připisují vznik hory dvěma chlapcům, kteří si hráli s blátem po velkém dešti. Zaslechnout ale můžete i legendu o démonech vyzdvihujících skálu nad zem ještě před příchodem lidí. Vědci původ ojedinělému úkazu vysvětlují jednoduše. Útvar vznikl přirozenými horotvornými pochody přibližně před 550 milióny let. To, co můžeme pozorovat se zatajeným dechem nad zemským povrchem, je podle vědců jen špičkou ledovce. Pískovcový kámen sahá do hloubky přes pět kilometrů.
Co Uluru skrývá?
Skalní kolos přitahuje pozornost od pradávna. Dokladem jsou starobylé malby v puklinách a jeskyních zachycující život domorodců. Pro Anangy je rudá hora posvátná. Věří, že k sobě přitahuje déšť a jsou v ní duchové bdící nad dušemi živých. Proto nikdy na vrchol nešplhají a nedoporučují to ani turistům. Podle pověsti postihne každého, kdo vstoupí na posvátný vrchol, neštěstí. Kromě legend je nebezpečný i samotný pískovcový povrch masívu. Po dešti bývá obzvlášť kluzký. Další legenda vypráví o tragédii, která postihne každého, kdo si odtud odnese malý kamínek na památku. Nevěřící cestovatelé pak posílají suvenýry s omluvnými dopisy zpět do rezervace k nápravě svého štěstí. Ufologové jsou zase přesvědčeni, že je skála pouze vstupní branou do ohromného podzemního světa plného mimozemských civilizací, které záhadně zmizelé turisty používají na své experimenty.
Mrtvá země
Myslíte si, že v přírodních podmínkách připomínajících pustou měsíční krajinu těžko narazíte na vodu, natož na nějaký život? Jste na omylu! Vydejte se na téměř deseti kilometrovou túru kolem masívu a přesvědčte se sami. Po cestě uvidíte stromy rašící z vyprahlé země nebo z úzkých trhlin monolitu i soutěsky se třpytící se vodou. Vedle klokanů, pštrosů a hadů při procházce potkáte i ještěry připomínající fantastická zvířata z Harryho Pottera – žije tam moloch osnitý s tělem pokrytým ostny a růžky. V buši můžete zaslechnout i kvákání. Svůj domov tam našlo několik druhů žab. Nad obzorem zahlédnete poletovat netradičně zbarvené ptáky. V celém národním parku roste přes čtyři stovky druhů rostlin. Pro domorodce představují základní složky pro přípravu pouštních jídel a léčiv.
Největší monolit světa
Za něj bývá Uluru často považované. Jenže to není tak úplně pravda. Právě ve stínu tohoto monolitu leží skalní útvar Kata Tjuta. Nachází se ve stejném národním parku, zhruba 30 kilometrů od dominanty centrální Austrálie. Tvoří ho 36 skalních útvarů, které v některých místech převyšují populárnější horu o více než dvě stě metrů. Pro Anangy má stejný nebo i větší náboženský a kulturní význam než Uluru. Nejvyšší vrchol, Mount Olga, sloužil a pravděpodobně dodnes slouží ke kmenovým rituálům, obřadům i soudům.
Zažijte na vlastní kůži
Kromě mytických legend toto místo nabízí i netradiční zážitky. Zařaďte se mezi cestovatele ctící tradice navštívené země a podívejte se na vrchol monolitu z ptačí perspektivy. Na vyhlídkové lety jsou k dispozici letouny i vrtulníky. Načervenalý vzhled kolosu je způsobený horninami s podílem hliníku a křemičitanů. Slunce každý den rozzáří masív barvami. Při východu slunce se skála probouzí s našedivělým zabarvením, poté mu zář dodá jemně růžový nádech. Se silou slunečních paprsků přechází od tmavě fialové až do rudé barvy. A při západu ho sluneční svit z posledních sil zahalí do oranžova. Z vrcholu písečných dun Talinguru Nyakunytjaku pořídíte ty nejkrásnější panoramatické fotografie. S domorodou kulturou se nejlépe seznámíte v Kulturním centru. Chcete povečeřet v poušti pod hvězdami posetou oblohou s jedinečným výhledem na gigantický unikát? Pak si rezervujte místo na Tali wiru, který propojuje spektakulární prostředí národního parku se světovým gastronomickým zážitkem.
Toto místo stojí za návštěvu, ať pověstem věříte nebo ne. Před odletem si přečtěte naše doporučení na 5 nejlepších míst v Austrálii a sjednejte si naše kvalitní cestovní pojištění. To je vždy tím nejspolehlivějším ochráncem na cestách do ciziny.
Zdroje: parksaustralia.gov.au, national-geographic.cz, reflex.cz, novinky.cz