Záhadně barevná země: Mauricius
Najdete na něm pláže s nejjemnějším bílým i zlatým pískem, křišťálově čistou vodu, modré laguny, zelené pralesy, sopečné hory, krátery i vodopády. Ostrov vzdálený 900 km východně od Madagaskaru vás uchvátí svou pestrostí. V lávovém písku uvidíte dokonce sedm barev. Proto bývá Mauricius často nazýván sedmibarevnou zemí.
Co dělat na Mauriciu
1. Užijte si moře, tanec, města i modrý Mauricius
Nejkrásnější laguny s vyhřátou vodou naleznete na ostrůvku Ile aux Cerf. V malebných rybářských vesničkách na východním pobřeží můžete nasát pravou tamní atmosféru. Z Belle Mare, Vieux Grand Port nebo Queen Victoria se nepřetržitě linou rytmy tradiční hudby k tanci sega.
Jakmile se nabažíte nedotčené přírody na jihu v Mahébourgu nebo na Ile aux Aigrettes, vypravte se do Grand Baie. Je to nejrušnější část ostrova plná restaurací s francouzskými pokrmy okořeněnými africkým orientem a s exotickými koktejly.
V hlavním městě Port Louis si můžete nakoupit na nejstarším trhu na ostrově nebo v moderním nákupním centru Caudan Waterfront. V Blue Penny muzeu můžete obdivovat nejslavnější známky světa – modrý a červený Mauricius.
2. Létejte na laně, na drakovi i po horách
Adrenalin do žil vám vlije Zip-Lines. Zavěšení na laně projedete těžko dostupnou džunglí přes hluboké kaňony až k burácejícím vodopádům.
Mauricius je rájem vodních sportů. Nadšení budete z windsurfingu, mořského kajaku, módních paddle boardů nebo kitingu. Ten si vyzkoušejte na poloostrově Le Morne.
A když vás omrzí voda, vydejte se na horu otroků, Le Morne Brabant, zapsanou v památkovém seznamu světového dědictví UNESCO.
Co vidět na Mauriciu?
3. Užijte si rostliny pro oko, k jídlu i pití
„Bůh nejdříve stvořil Mauricius a pak jeho kopii, tedy ráj,“ napsal o tomto malebném ostrově Mark Twain. V národní botanické zahradě Sir Seewoosagur Ramgoolam naleznete rozsáhlou sbírku palem, leknínů a exotických rostlin. Roste zde i palma Talipot, jež kvete jedenkrát za 60 let, poté odumírá.
V zahradě najdete také další rarity – sbírku obrovských vodních lilií Victoria regia, 200 let starý Buddhův strom a strom s listy ve tvaru kříže.
Ostrov je také bohatý na ovoce. Ochutnat můžete až 15 druhů manga. Doporučujeme vám také nápoj všech pirátů – rum. Ten mauricijský je sluncem provoněný a řadí k těm nejlepším na světě. Ve stálé expozici L’Aventure du Sucre v palírně v Pamplemousses odhalíte jeho historii.
4. Obdivujte nečekané barvy v přírodě
V místě zvaném Chamarel uvidíte hnědou, fialovou a purpurovou ve volné přírodě. Tyto barvy zdobí písčitá lávová pole, působivou turistickou zastávku na ostrově.
A jak takový magický jev vznikl? Podle tamních průvodců za paletu barev lávového písku mohou vulkanické erupce z minulosti. To ale není tak úplně pravda.
Na zabarvení má velký podíl hlavně horké a vlhké klima. Voda totiž vymývá cesty, kterými dříve tekla láva. Za výjimečné zabarvení písku tedy mohou hlavně železo a hliník uvolněné do půdy.
5. Pozorujte říši zvířat
Mauricius hraje barvami také pod hladinou oceánu, ve zvířecí říši a v kuchyni. Milovníkům podmořského světa nabízí možnost potopit se ke korálovému útesu lemujícímu celý ostrov. Vzácný podmořský útvar zároveň slouží jako ochrana před žraloky.
V Casela bird park máte možnost spatřit více než 140 druhů pestrobarevných ptáků z pěti kontinentů světa. Narazíte tam i na mauricijskou raritu, růžového holuba.
Je libo krokodýlí specialitu? Pokud ano, navštivte La Vanille crocodile nature park. V restauraci na krokodýlí farmě vám s radostí připraví gurmánské menu.
Historie, kolonie a koření této pestrobarevné země
Mauricius srší barvami. Prostupují státní vlajkou přes rozmanitou kulturu až do podmořského světa.
Červená je barva boje za nezávislost, modrá značí Indický oceán, žlutá symbolizuje zářivé slunce a zelená bujnou vegetaci. Z těchto barevných pruhů se skládá lehce zapamatovatelná vlajka země.
Na červený pruh jsou Mauriciané právem pyšní. Po staletí byl tento ostrov kolonizován. Nezávislou republikou se stal až v roce 1992.
Do jeho charakteru se otiskly hned tři velké evropské státy. Jméno mu dala první země – Nizozemí. Její obyvatelé se tam usídlili koncem 17. století. Ostrov nosí jméno nizozemského prince Mauritse van Oranje.
Začátkem 18. století Francouzi vytěžili většinu ebenového i mahagonového dřeva a hluboké lesy proměnili v pusté pláně. Na nich pak začali pěstovat cukrovou třtinu.
V období napoleonských válek pronikli do země Britové. Kromě angličtiny dali zemi také golf. A čím jiným se osvěžit během dlouhé hry než čajem? V sedmibarevné zemi se servíruje nejčastěji s příchutí kokosu, kardamomu nebo vanilky.
Jakými jazyky se mluví na Mauriciu?
S kolonizací a pěstováním cukrové třtiny se pojí i dlouhá historie otroctví. Do země se dodávala levná pracovní síla z Afriky a Indie. Multikulturní charakter si ostrov ponechal dodnes. Mezi obyvateli uslyšíte především kreolštinu, což je směsice francouzštiny, portugalštiny, španělštiny a mnoha dalších jazyků.
Domluvíte se francouzsky nebo anglicky. Vše funguje v naprosté harmonii, Mauricius se řadí k místům s nejnižší kriminalitou na světě.
Mauricius a COVID
Od 1. října 2021 se ostrov otevřel turistům. Očkovaní lidé mohou cestovat na Mauricius bez omezení, ale musí předložit negativní PCR test, který byl odebrán 72 hodin před odjezdem. Vakcinace musí být provedena u všech vakcín nejpozději 14 dní před cestou, pouze u vakcíny Johnson and Johnson 28 dní před cestou.
Je povinné mít doklad o cestovním pojištění, které kryje COVID-19 i běžnou lékařskou péči. Osvědčení o cestovním pojištění, která výslovně nezmiňují krytí událostí souvisejících s COVID-19, jsou nepřijatelná a některým cestujícím již byl odepřen nástup na palubu z tohoto důvodu.
Cestující si také musí stáhnout a vyplnit správné formuláře z webových stránek Air Mauritius: formulář lokátoru cestujících a formulář pro vlastní prohlášení o zdravotním stavu. Cestovatelé ubytovaní v nehotelovém ubytování si musí stáhnout a vyplnit formulář zdravotní laboratoře.
Pro neočkované cestovatele
Zarezervujte si 14denní karanténu včetně jídla a transferů v oficiálně určeném hotelu. Jídlo vám bude doručováno na pokoj. V den příjezdu, 7. a 14. den se podrobíte PCR testu. Po negativním testu PCR 14. den se můžete volně pohybovat a přestěhovat se do jiného ubytování.
Mauricius a počasí
Na Mauricius můžete cestovat po celý rok, teplota moře má stabilně kolem 28 °C, teploty ve vnitrozemí jsou kolem 27 °C ve dne a 20 °C v noci. Od ledna do dubna se teploty drží kolem 30 °C, v noci kolem 20 °C. Zimní období nastává od července do září a teploty jsou ve dne okolo 25 °C a v noci mezi 16 až 18 °C.
Ať už se rozhodne vyrazit do sedmibarevné země provoněné orientálním kořením kdykoliv během roku, vezměte si s sebou kvalitní cestovní pojištění. Korálové útesy a vysoké hory se sopečnými krátery totiž vybízejí k aktivně prožité dovolené.
Zdroje: national-geographic.cz, deluxea.cz, mauriciusdovolena.cz, hedvabnastezka.cz, mauritiusnow.com, mzv.cz