Wroclaw: co vidět ve městě plném trpaslíků
Cestovat se dá do dálav i za humna a polská Wroclaw (Vratislav) je jednou z možností, kam jednoduše vyrazit na prodloužený víkend nebo na vyhlášené adventní trhy.
Zaměřit se dá na památky, dobré jídlo, nákupy, nebo je možné lovit trpaslíky. Inspirujte se našimi tipy, co vidět ve Wroclawi!
Wroclaw (česky Vratislav) má výhodu ve své blízké a dopravně snadno dostupné lokalitě. Nachází se 2,5 hodiny autem od českých hranic. Díky tomu představuje ideální destinaci pro jednodenní či víkendový výlet.
I když je to do Wroclawi co by kamenem dohodil, nezapomeňte na cestovní pojištění. Věděli jste, že cestovní pojištění je naše hlavní specializace? Cestováním žijeme, a proto jej děláme naplno. Přes 1,5 milionů pojištěných klientů ročně z nás dělá českou jedničku.
Jak se dostat do Wroclawi
- Autem se do tohoto města dopravíte za zhruba 2,5 hodiny, pokud cestujete ze severu Čech. Podobnou délku cesty očekávejte, pokud vyrážíte z Moravskoslezského kraje. Při odjezdu z Prahy vás cesta vyjde přibližně na 4 hodiny.
- Autobusem se do tohoto krásného města dostanete díky velmi častým spojům, které realizuje společnost Flixbus. Například z Prahy vyráží autobus směr Wroclaw více než 14 krát denně, a cesta trvá 5 hodin. Při cestě ze Severních Čech (Liberec, Trutnov, atd.) očekávejte délku jízdy cca 3 hodiny.
- Vlakem cestovat příliš nedoporučujeme, protože se vám cesta výrazně protáhne. České Dráhy do této polské metropole sice jezdí, ale na trase většinou mustíte minimálně dvakrát přestupovat a délka cesty z Prahy se pohybuje mezi 6 až 7 hodinami. Lepší to není ani ze severu Čech, odkud vás čeká 4,5 hodinová jízda.
Trpaslíci ve Wroclawi
Leží s plným břichem před pizzerií, vybírají peníze z bankomatu, odpočívají po dobře vykonané práci nebo žebrají a končí ve vězení. Najdete je na zemi, na parapetech nebo viset na pouličních lampách. Jedná se o malé sošky, z nichž každá je jiná. Jeden z nich třímá sekyru, druhý před sebou valí obří kouli, jiný zase odpočívá v polosedě. Někteří se schovávají, jiné uvidíte na první pohled a ve městě už neexistuje úřad, obchod nebo instituce, která by neměla svého trpaslíka. Jsou z bronzu a mají v sobě GPS, když by se náhodou „ztratili“. A turisté jim dávají často přednost před historickými památkami.
Jedná se o neotřelou turistickou atrakci a také způsob, jak se při prohlídce města zabavit a zkusit je najít všechny. Málokdo však ví, že tyto figurky za sebou mají zajímavý příběh z dob minulého režimu.
Jejich historie se datuje do počátku 80. let, kdy protikomunistické hnutí pořádalo happeningy, ale aby se nedostalo do konfliktu s tehdejší politickou garniturou, chodili lidé demonstrovat oblečení v čepičkách za trpaslíky. V novém tisíciletí pak sochař Tomasz Moczek vytvořil prvního trpaslíka a umístil ho do Jateční ulice v historické části města. Dnes se množství trpaslíků počítá na stovky a k jejich odlovu si kupte mapu v Infocentru nebo stáhnout appku.
Wroclaw: památky
Přes rozsáhlá poškození za druhé světové války se ve městě dochovala řada historických památek. Pro jejich objevování je nejlepší začít na Hlavním náměstí (Rynek) ve Starém městě. Dominantou tohoto náměstí je vratislavská radnice z 13. století, kde dnes sídlí městské muzeum. Na náměstí také najdete dva domy propojené bránou, kterým se říká Jeníček a Mařenka (Jąs a Małgosia). Za Jeníčkem s Mařenkou naleznete Kostel sv. Alžběty, který byl v roce 2003 prohlášen za baziliku. Najíst se dá přímo na náměstí v nejstarší restauraci, kterou je Piwnica świdnicka. Na Rynek navazuje další náměstí, Plac Solny, který je menší, ale o nic méně hezčí.
Dalším tipem, co vidět ve Wroclawi, jsou Jatka (Jatki). Nebojte se, jedná se o místo, kde se dřív nacházely obchody s masem a řeznictví a dnes ho připomínají sochy kozy, prasete, kohouta, husy s vejcem a králíkem. A také s trpaslíkem.
Pokud vás ještě nebudou bolet nohy, vydejte se přes most Tumski na ostrov stejného jména. Zamilované dvojice svoji lásku stvrzují zámečkem na konstrukci mostu a vhozením klíčku do řeky, ale městská správa z tohoto činu moc radost nemá. Za mostem se ocitnete v nejstarší části města, kde je nejvíce dochovaných historických památek jako katedrála sv. Jana Křtitele, kostel sv. Martina nebo kostel sv. Kříže. Na Kostelním náměstí je k vidění socha zasvěcená sv. Janu Nepomuckému.
Nejen po pamětihodnostech
Pokud nemáte strach z výšek, dá se ve Wrocławi navštívit komplex Sky Tower, který byl se svojí výškou 212 metrů v době dokončení v roce 2012 druhou nejvyšší budovou v Polsku. Zakupte si vstupenky a z ptačí perspektivy prohlédněte celé město.
Cestou z Hlavního náměstí ke Sky Toweru na křižovatce ulic Świdnická a Piłsudskiego narazíte na Památník anonymního přechodu (Pomnik Anonimowego Przechodnia). Nejde o žádnou budovu, ale o seskupení různých soch, které na jedné straně chodníku vstupují pod zem a na druhé straně se vynořují. Jsou odkazem na vyhlášení stanného práva v prosinci 1981 v Polsku, kdy řada civilních obyvatel ze dne na den zmizela.
Při cestě zpět na Rynek se stavte podívat na Racławické panorama (Panorama Racławicke). Jako máme my v Praze Maroldovo panorama, tak Poláci mají Racławické. Kruhovitá malba zobrazuje výjevy z vítězné bitvy u Racławic v rámci Kościuszkova povstání. Počítejte však s tím, že na prohlídku míří velké množství turistů.
Wroclaw je studentské město, takže město žije do pozdních večerních hodin. Párty s grilováním se nejčastěji konají na přilehlých ostrůvcích a ve středu města je množství různých hospůdek, kde můžete zkusit jídlo nazvané slezské nebe – kombinaci masa a sladké omáčky ze sušeného ovoce nebo bigos. Když už si neuděláte vůbec čas na posezení, dají se koupit do ruky různé pirohy plněné masem, houbami, zelím nebo ovocem. Do ruky koupíte i kyselou rybu v bulce.
Wroclaw je zkrátka městem, ve kterém se nikdy nebudete nudit. Toto půvabné město představuje ideální únik ze stereotypu všedních dní. Ať už se sem vydáte na jednodenní výlet, víkend, nebo více dní, tato destinace vás nabije novými zážitky.
Česká republika má tu výhodu, že se nachází v těsné blízkosti mnoha dalších států, tudíž za pár hodin jízdy můžete být v jiné zemi. Inspirujte se dalšími tipy, kam vyrazit třeba na prodloužený víkend!
Tip! Věděli jste, že pokud za zahraničním dobrodružstvím vyrážíte vícekrát do roka, vyplatí se vám celoroční cestovní pojištění?