Kam se vydat za vínem v roce 2020? Vinařské oblasti našich sousedů
Jak si letos ozvláštnit babí léto? Nejlépe krátkými výlety za sezonou sklizní a vína. V dnešním článku vám představíme blízké vinařské oblasti, kam se můžete vypravit na víkendovou ochutnávku toho nejlepšího z vinných sklípků.
Rakouské vinobraní a vinařské oblasti
Vinobraní se v němčině řekne „Weinherbst“. Jeho slavnosti v Rakousku probíhají od půlky srpna do konce listopadu.
V Rakousku se víno pěstuje podél hranic s Českem, Slovenskem a Maďarskem. Známe tu celkem čtyři hlavní vinařské regiony: Dolní Rakousko (Niederosterreich), Burgenland, Štýrsko (Steiermark) a Vídeň.
Můžete směle zavítat do kteréhokoliv městečka v tomto vinařském pásu, ale my vám přiblížíme dvě oblasti, které jsou turisticky nejzajímavější.
Říční údolí oblasti Wachau leží na kopečcích kolem Dunaje. A nejteplejší rakouskou vinařskou oblast Burgenland, která je zároveň i nejstarší a nejrozmanitější, hledejte okolo břehů velkého stepního jezera Neusiedlersee u hranic s Maďarskem.
Vinařská oblast Burgenland – Neziderské jezero
Má nejteplejší klima a nejdelší tradici pěstování vinné révy v Rakousku. Vyniká širokou paletou druhů vína i několika místními odrůdami, které nikde jinde nerostou. Rozlehlé stepní jezero Neusiedlersee je lemované rákosem a domovem mnoha vodních ptáků. Pro pěstování vinné révy vytváří speciální podmínky, díky kterým se zde produkuje více botrytických hroznů s ušlechtilou plísní šedou než kdekoliv jinde na světě.
Okolí jezera a celý kraj Burgenland protínají mnohé cyklostezky, proto si zde užijete nejen vinobraní.
Zde najdete seznam slavností a vinařských akcí v roce 2020 kolem Neziderského jezera, a zde je stránka akcí pro celý vinařský region Burgenlandu.
Burgenland je jedním z center rakouského červeného vína, které se tu vyrábí na vysoké úrovni díky moderním technologiím a špičkovým vinařům. Vznikají tu charakterní červená vína, zejména frankovka vyniká minerálním aromatem. Zdejší bílá vína jsou rovněž zajímavá, jsou elegantní, často v nich najdeme pikantní tóny. Roste tu původní bílé víno Uhudler.
Rakouské údolí Wachau a slavný ryzlink
Kousek od našich hranic začíná jedno z nejkrásnějších říčních údolí. Kolem řeky Dunaj se v Rakousku rozprostírá oblast Wachau. Je na seznamu kulturního dědictví UNESCO díky mnoha dochovaným památkám a znakům lidské činnosti, zejména pěstování révy, ale i architekturou a zemědělstvím, a to již od prehistorických dob.
Nejslavnější místní vína jsou ta bílá. Zejména ryzlink a veltlínské zelené, osázené na 80 % ploch všech wachauských vinic. Díky speciálnímu mikroklimatu v údolí mají vína výborné podmínky pro rozvinutí svých chutí během dozrávání. Nabídka v sezoně vinobraní však není díky tomu nezajímavá, naopak. Můžete mezi sebou porovnávat jednotlivé vinice, ty své sklizně ladí na míru charakteru vína, kterého chtějí docílit.
Domluvte si individuální ochutnávku ve vinařství poblíž místa, kde budete ubytovaní, nebo se podívejte na nabídku vinných šenků, takzvaných heurigen.
Heurig lze z němčiny přeložit jako letošní, a tak „heuriger“ přeneseně znamená nové víno. Vinotéky a sklípky otevírají pro veřejnost pouze v určitou dobu a hostí návštěvníky. Rakouské vinobraní svým decentralizovaným rozložením v čase respektuje specifika každého vinaře a jeho vinic. Že má heuriger otevřeno je většinou naznačeno jehličnatými větvičkami, kterými je ozdobený vstup.
Zde najdete kalendář akcí vinobraní ve Wachau a zde "Heuriger kalendář".
Slovenské vinařské oblasti
Na Slovensku známe 6 vinařských oblastí, ale nejstarší a největší jsou blízké kopce Malokarpatské vinné oblasti.
Dále od hranic bychom mohli najít další oblasti: Nitranskou, Jihoslovenskou, Středoslovenskou a Východoslovenskou, a malý východní region slovenského Tokaje.
Pokud chcete ochutnat ta nejlepší slovenská vína, nemusíte cestovat až na východ. Stačí si zajet do Bratislavy, odkud se snadno dostanete na slavnosti vinobraní v okolních Karpatech.
Seznam tzv. „oberačiek“ i dalších vinařských akcí najdete zde: Kam za vínom – seznam akcí v roce 2020, Malokarpatská vinná cesta 2020 a podívejte se na kalendář oberačkových slavností, kde jsou uvedené i ty, které jsou letos zrušené.
Slovenské vinařství se po roce 1989 nestavělo na nohy tak pohotově jako české, které se rychle dostalo do povědomí díky vznikajícím rodinným vinařstvím zejména na Moravě. Je to však již nejméně 15 let, kdy na Slovensku začala vznikat zajímavá vína. Používají se moderní postupy a najdete tu naturální i biodynamická vína.
Jsou tu dobré Alibernety, a pak další známé odrůdy jako Veltlínske zelené, Müller-Thurgau, Ryzlink vlašský, Frankovka, Svatovavřinecké a Cabernet Sauvignon. Hitem pro fajnšmekry je víno oranžové. Dlouhým odležením na slupkách získává svoji specifickou barvu a v jeho intenzivní chuti najdete spíš byliny, koření a podzimní les než typickou jiskrnost bílých vín. Nechte ho před vyzkoušením pořádně vydýchat.
Zajímá-li vás to nejlepší slovenské víno, navštivte Salon vín v Pezinku. Anebo pokud jste v Bratislavě, navštivte vinotéky, které se specializují na kvalitu. Například wined.eu a onemore.sk.
Určitě si přečtěte i tento seznam 20 nejoblíbenějších slovenských vín a vinařů, podle výběru bloggerů a hlasování na Instagramu.
Slovenská Malokarpatská vinná cesta
Zavede vás všemi slavnými vinařskými městečky na západním Slovensku. Začíná v Bratislavě v Rači, pokračuje přes Svätý Jur, Pezinok a Modru a seznámíte se na ní s typickými vinařskými domy. V Pezinku se můžete seznámit se stovkou nejlepších slovenských vín v národním salonu vína. Nebo se stavte na veřejnou slavnost, „oberačku“, s alegorickými průvody a stánky s jídlem a pitím, kterou tradičně pořádá každé vinařské městečko ve vinařské oblasti. Podívejte se na kalendář oberačkových slavností.
Maďarsko a Slovensko – Tokaj
Vinařská oblast Tokaj se nachází v severovýchodním Maďarsku a části Jižního Slovenska. Slavné víno vzniká ve specifickém klimatu, které dává působit šedé plísni Botrytis cinereal. Ta napadá hrozny a přispívá ke vzniku cibéb. Jejich působením dostávají tokajská vína charakteristický buket a typickou chlebovinu ve vůni.
Slavnosti tokajského vína můžete v Maďarsku spojit s pobytem v termálních lázních, kterých je v oblasti hned několik – například jeskynní lázně Tapolca. Navštivte však hlavně město Tokaj, které je centrem oblasti, a ochutnejte typická tokajské vína, jako jsou odrůdy Furmint, žlutý muškát a Lipovina (Hárslevelű). Vinobraní se v Tokaji koná začátkem října.
Cestou se zastavte v Egeru, kde ochutnáte egerský bikavér, a nemusíte vynechávat ani Budapešť, s jejími krásnými termály.
Při cestování za vínem vám přejeme hodně jiskrných zážitků a abyste si mohli plně odpočinout, nezapomeňte na kvalitní cestovní pojištění.
Vy cestujete. My se staráme.