Kam na windsurfing, aneb tipy na skvělá místa v Evropě
Milujete ten pocit, když vítr napne plachtu vašeho windsurfu a vy uháníte po vodní hladině, opojeni pocitem naprosté svobody? Nebo jste teprve o tomto sportu slyšeli a chcete jej poprvé vyzkoušet?
Ať už jste začátečník nebo ostřílený windsurfer, je vám určitě jasné, že pro tento sport potřebujete větší vodní plochu. Inspirujte se našimi tipy, kam na windsurfing v Česku i zahraničí.
Přestože surfování na vlnách objevili už ve 4. století domorodci z Francouzské Polynésie, windsurfing je poměrně mladý sport. Jeho historie se datuje do roku 1967, kdy kaliforňané Jim Drake a Hoyle Schweitzer objevili způsob, jak si zasurfovat, i když zrovna není správný vítr. Na surfovací prkno připevnili trojúhelníkovou plachtu, a windsurfing byl na světě!
V posledních letech obliba tohoto sportu vzrůstá. Přibývá prodejen windsurfů, a i pokud vybavení nechcete kupovat. na březích mnoha českých i zahraničních jezer najdete půjčovny i instruktorské kurzy, které vás zasvětí do tajů tohoto vodního sportu.
Tip! Věděli jste, že ne všechny pojišťovny mají tento sport zahrnutý v základu svého cestovního pojištění? Někde si musíte tuto aktivitu připojistit jako rizikový sport. Výhodou našeho cestovního pojištění je, že windsurfing máme zahrnutý v kategorii běžných sportů, takže si jej nemusíte zvlášť připojišťovat.
Tipy na windsurfing v Česku
1. Vodní nádrž Lipno
Ne nadarmo se této nádrži říká jihočeské moře. Se svou délkou 44 km a šířkou až 10 km se jedná o největší vodní plochu v Česku. Lipno má vynikající podmínky na windsurfing, je zde velká plocha na to, abyste se pořádně rozjeli, a navíc zde často fouká vítr od západu až jihozápadu. Při silnějších poryvech se tvoří hezké vlny, což potěší hlavně pokročilé windsurfery. Lipno má navíc tu výhodu, že na jeho březích naleznete půjčovny vybavení i školy windsurfingu. Výhodou je rovněž hustá síť ubytovacích zařízení přímo u vodní nádrže, takže si po náročném dni na vlnách můžete jít odpočinout do hotelu, a druhý den se opět vrhnout do nového dobrodružství na vodní hladině.
2. Vodní nádrž Nové Mlýny
Tato lokalita potěší hlavně obyvatele Moravy, protože se nachází jen 45 kilometrů jižně od Brna. Jedná se o kaskádu tří nádrží - Horní Mušovská, střední Věstonická, dolní Novomlýnská. Tato nádrž disponuje kvalitním zázemím pro provozování windsurfingu, najdete zde půjčovny vybavení, individuální kurzy a dokonce i pravidelně pořádané vícedenní kurzy, na kterých si můžete osvojit základy tohoto sportu.
3. Nechranická přehrada
Poloha Nechranické přehrady je výhodná nejen pro obyvatele severozápadních Čech, ale i Pražany - z hlavního města je to necelých 100 km a dostanete se sem autem za 1,5 hodiny. Výhodou je možnost jezdit za všech povětrnostních podmínek, několik příjemných pláží a samozřejmostí jsou půjčovny vybavení i windsurfingové kurzy.
Kam na windsurfing v zahraničí
Nevýhodou českých vodních nádrží je menší rozloha a horší povětrnostní podmínky. Pro kvalitnější zážitek potřebujete větší vodní plochu. Na větší ploše se totiž můžete více rozjet, a rovněž máte vyšší šanci na dobrý vítr. Poradíme vám nejkvalitnější windsurfingové destinace.
4. Lago di Garda
Objevte tento skvost severní Itálie, který na severu objímají Alpy a na jihu Pádská nížina. Se svou délkou 51,6 km a šířkou 17,2 km je toto jezero ideální destinací pro windsurfing. Jezero Lago di Garda nabídne díky blízkosti hor vynikající povětrnostní podmínky - kvalitní vítr zde vane téměř každodenně. Na této vodní ploše se setkáte celkem se třemi typy větrů - Vento, Ora a Ponale, z nichž každý má jinou intenzitu. Různé povětrnostní podmínky můžete najít v různých částech jezera i odlišných denních dobách. Ať už jste začátečník, který preferuje mírné vanutí, nebo zkušený windsurfer, který si užívá rychlou jízdu a větší vlny, na jezeru Lago di Garda si na své přijde úplně každý.
V této oblasti naleznete spoustu půjčoven, windurfingových kurzů, stejně jako kvalitní ubytovací infrastrukturu.
Tip! Máte své vlastní windsurferské vybavení a bojíte se, že by se vám mohlo na dovolené zničit, nebo vám jej někdo ukradl? Výhodou našeho cestovního pojištění je pojištění škody na osobních věcech, které je automatickou součástí všech našich variant pojištění. Uhradíme vám případnou škodu na vašme windsurfingovém vybavení, pokud vám jej někdo ukradne z ubytovacího zařízení, zničí jej živelní událost, zničí se při dopravní nehodě, ztratí se v úschovně zavazadel, atd.
5. Balaton
Pokud s windsurfingem teprve začínáte, je maďarské jezero Balaton pro vás tím pravým. Je totiž velmi mělké. Přestože v jeho nejhlubším bodě dosahuje hloubky 11 metrů, na většině jeho ploše je hloubka 1,5 až 2 metry, takže často dosáhnete nohama na dno. To je pro začátečníka obrovská výhoda. Bude vám totiž trvat, než se naučíte windsurf ovládat a určovat jeho směr. Mělká voda je vaším obrovským spojencem - v případě, že se změní směr větru a vy si nebudete vědět rady, jak plachtu natočit, abyste chytli jiné vanutí a dostali se zpět ke břehu, jednoduše windsurf dotlačíte zpátky díky tomu, že dosáhnete nohama na dno.
Jezero Balaton však nebude nudit ani zkušené surfaře - díky své délce 78 km a šířce 12 km nabízí ideální podmínky k tomu, aby se pořádně rozjeli a vyřádili se na vodní hladině. Přestože po větišnu dne zde vane mírný vítr, v odpoledních a večerních hodinách se často zvedne silnější vanutí, které vám umožní vyšší rychlost i možnost surfování na vlnách.
6. Poloostrov Hel
Dalším tipem na windsurfing v Evropě je poloostrov Hel. Tato oblast na severu Polska je vyhlášenou destinací pro milovníky vodních sportů. Plachtit tu můžete přímo na hladině Baltského moře. Poloostrov Hel (někdy nazývaný Helská kosa) je zhruba 35 kilometrů dlouhý výběžek, jehož šířka dosahuje na nejtenčím místě pouhých 100 metrů. Díky tomu můžete vidět moře, kam se jen podíváte, a užít si radovánky na vodní hladině. Hel díky svému větrnému podnebí nabízí ideální podmínky pro windsurfing. Najdete zde na poměrně malé ploše hustou síť půjčoven, sportovních kurzů a windsurfingových škol. Tato oblast nabídne i několik ubytovacích možností, i když v trochu vyšší cenové kategorii. Řešením však může být i ubytování v některém z měst či vesniček na pevnině.
7. Tarifa
Ne nadarmo se tomuto městu na jihu Španělska přezdívá evropské hlavní město windsurfingu. Jedná se o naprosto unikátní místo, kde se setkávají divoké vlny Atlantiku s mírnými vodami Středozemního moře. Díky zlatavým písčitým plážím, modravým mořským vodám a především kvalitnímu větrnému vanutí si zde milovníci tohoto sportu budou připadat jako v ráji. Vyskytuje se zde několik oblastí, kde najdou vyhovující povětrnostní podmínky nejen pokročilí, ale i začátečníci. Díky velmi široké škále windsurfingových škol si můžete najít kurz, který vám bude vyhovovat svým obsahem, intenzitou i časovým rozsahem. Bonusem je i krásná příroda národního parku Estrecho, který Tarifu obepíná. Za návštěvu stojí i město samotné, které překvapí svou malebnou atmosférou a historickými památkami.
8. Peniche
Toužíte po silném větru a velkých vlnách? V tom případě byly předchozí vyjmenované destinace jen slabým odvarem. Zakuste naplno mohutnou sílu Atlantského oceánu poblíž portugalského města Peniche. Na windsurfaře zde čekají skvělé povětrnostní podmínky a pořádná dávka adrenalinu. Tato destinace je spíš vhodná pro pokročilé, ale existuje tu zakoutí zvané Baleal. Tato část pláže se nachází v závětří, takže zde není tak silný vítr a začínající windsurfeři si tu zde můžou osvojit základy tohoto sportu. Do této destinace se zamilujete pro divokou krásu burácejícího oceánu, pestrou paletu půjčoven i kvalitních windsurfingových škol, stejně jako širokou škálu ubytovacích možností. Je jen na vás, zda zvolíte bydlení v klasickém hotelu nebo Airbnb, nebo se ubytujete ve specializovaném kempu a zakusíte komunitní atmosféru ve společnosti ostatních surferů a windsurferů.
9. Lefkada
Vyrazte na tento řecký ostrov, který nabídne bohaté využití pro začínající i zkušené windsurfery. V první části dne zde vane mírný vánek, který ocení ti, kteří se tomuto sportu teprve učí. Ovšem v odpoledních hodinách vítr zesílí, a připraví ideální podmínky pro ty, kteří mají radši rychlou jízdu a pořádné vlny. Najdete zde spoustu možností, kde si zapůjčit vybavení, zapsat se do windsurfingové školy nebo najít ubytování v těsné blízkosti pláže. Výhodou této destinace je průzračně čistá voda, nádherné pláže a příjemně teplé klima. Vodních aktivit si můžete užívat od května až do začátku října.