na-hrebenech

Nejzajímavější cyklistické stezky v Evropě a v Čechách. Vybrali jsme trasy zaměřené jak na amatérské jezdce a rodiny s dětmi, tak na adrenalin vyhledávající nadupané bajkery. Tipů jsme našli tolik, že dnes přinášíme první část seznamu. Příští týden se můžete těšit na tu druhou, ve které vám naservírujeme cyklostezky vzniklé z bývalých železničních tratí v pohraničí nebo třeba populární tuzemský singletrailový areál Singltrek pod Smrkem.

Tipy na Kudyznudy.cz

Začít můžeme předkrmem v podobě populárního serveru kudyznudy.cz, kde jsme pro vás objevili 15 báječných tipů na převážně tuzemskou rodinnou cykloturistiku. Z nich doporučujeme vyzkoušet např. Křivoklátské okruhy nebo jednodenní odpočinkově laděný rodinný výlet do Opárenského údolí, který jsme si sami projeli.

Rakouské říční cyklostezky

Za dalšími cyklistickými lahůdkami můžete vyrazit do sousedního Rakouska. Najdete zde 10 tisíc kilometrů spolehlivě značených a velmi dobře udržovaných tras. I amatérští jezdci tu snadno ujedou desítky kilometrů, ani neví jak, zvlášť pokud si vyberou některou z 3 následujících nádherných říčních cyklostezek. 

Výhledy

• Tauernská cyklostezka - od vodopádů do Salcburku

Tauernská cyklostezka začíná pod pátými nejvyššími vodopády na světě ve výšce 1 069 metrů nad mořem. Její trasa se vine podél řeky Salice až do německého Pasova. Celková délka je 310 kilometrů, ale nejhezčí úsek na vás čeká v první polovině až do Salcburku. Při jízdě budete kličkovat úzkým údolím řeky sevřeným špičatými vrcholky, čeká na vás několik ostrých stoupání a hlavně nádherná příroda. Před Salcburkem se charakter trasy změní. Údolí se roztáhne do šířky, cesta se narovná a vy pojedete svižně po levém břehu řeky Salice, která v těchto místech láká ke koupání. Nenechte se zmást, je ledová a dost prudká, pro koupání tedy zcela nevyhovující. Osvěžit se můžete až v jejím přítoku Königseeache. I jeho teplota ale ani v nejparnějších letních dnech nepřesahuje 18 stupňů Celsia. Blízko Salcburku vás možná překvapí pohled na tachometr, který bude ukazovat už 200 km. Zdá se vám to hodně? Nemusíte se bát, trasu zvládne za pár dní i amatér, který si běžně troufá na max. 30 kilometrů denně.

• Drávská cyklostezka - jezera a sluncem zalité Korutany

Pokud by se vám přesto zdála Tauernská cyklostezka nad vaše síly, zkuste popojet ještě o kus dál. Drávská cyklostezka je lehčí, zvlášť pokud se rozhodnete jet pouze její část se startem v rakouském Lienz a vyhnete se úplnému začátku trasy v italském Toblachu, po kterém následuje 50 km poměrně prudkého klesání. Funguje zde speciální autobus, který vás po několikadenním výletu odveze zpět k vašemu autu až třeba z více než 200 km vzdáleného Neuhausu u slovinských hranic. Na Drávské cyklostezce vás čeká jízda po asfaltových nebo šotolinových cestách, svižně tekoucí řeka Dráva a mnoho zajímavostí kolem, jako např. jezera Millstätter See, Ossiacher See a Wörthersee nebo historická města Spittal a Villach, kde stojí za prohlídku zejména hrad Landskron s orlí arénou a čtyřhektarový výběh se 150 makaky. A také obvykle slunečné počasí, neboť pojedete nejjižnější rakouskou spolkovou zemí Korutany. Drávská cyklostezka je vhodná i pro milovníky geocachingu, zastávek s keší kolem ní najdete desítky.

Podunajská stezka

• Podunajská cyklostezka – rovinka pro rodiny s dětmi

Provoz na této dunajské trase, která vede z Pasova do Vídně, je stejně mohutný jako řeka sama. Zhruba 400 kilometrů dlouhá stezka patří totiž k nejvyhledávanějším v Evropě. Vede převážně mimo silnice a má asfaltový povrch. Kromě cyklistů ji hojně využívají i in-line bruslaři a běžci. Prostorná cesta vede neustále po rovině, takže je ideální na rodinný cyklovýlet. Zkušenější a náročnější borci se zde ale budou nejspíš nudit. Na trase je mnoho míst s občerstvením. Před Vídní stezka vede krajinou Wachau, jež je na seznamu světového dědictví UNESCO a proslavila ji též kvalitní vína. Branou do této oblasti je město Melk. Pokud ochutnáte víno v místních sklípcích, možná ještě oceníte, jak je tahle stezka „nudně“ široká. Raději si ale vyberte pěknou lahvinku a odměňte se až v cíli!

Mazurská jezera - cyklistika

Mazurská jezera i Baltské moře – Polskem na kole

Jezera a moře, dvě krásné destinace v Polsku, kam byste se měli podívat. Známá Mazurská jezera jsou ve vnitrozemí Polska a tvoří je desítky navzájem propojených jezer. Oplývají romantickými zátokami a jsou i oblíbenou jachtařskou oblastí. Obklopují je bujné louky a lesy, příroda je zde díky absenci průmyslu nedotčená, takže při své cestě uvidíte i labutě, volavky a mnoho dalšího vodního ptactva a zvířat.

Cestou lze obdivovat památky, jako je hrad německých rytířů Ketrzyn, nebo Reszel, gotický zámek varmiňských biskupů. V Gierloži je zase k vidění strašidelné “Vlčí doupě”, Hitlerův bývalý hlavní stan. 
 
Polostrov Hel, Kuznica, Polsko, Baltické moře

Pokud vás to táhne spíš na server Polska, k moři, tak tamní přístavní město Gdaňsk vás nezklame kombinací starobylého středověkého centra s mnoha přímořskými a technickými památkami.

Několik kilometrů od něj se nachází poloostrov Hel, písečná kosa v Severním moři. Prázdné pláže a kilometry stezek, na kterých si můžete z kola prohlížet pobřeží. Tvoří ho písečné duny omývané z jedné strany klidným Puckým zálivem a z druhé rozbouřeným Baltským mořem. Je dlouhý 35 km a široký jen pár set metrů.

Poklidnou jízdu pod borovicemi můžete prokládat gurmánskými zastávkami v rybích restauracích a prohlídkou místních zajímavostí. 
 
Usedom, pláž, architektura

Z Berlína až k Baltu

Další z cest, jak se dostat k hranicím Polska, je jet na kole až z Berlína. Cyklotrasa Berlín - Usedom vede od Braniborské brány až na ostrov Usedom, ležící na severu zátoky Štětínského zálivu. Můžete se sem však popovézt i vlakem, a zkrátit si tak tuto trasu dlouhou 337 km.

Ostrov Usedom má členité pobřeží plné pláží zalitých sluncem. Dlouhá tradice lázeňství tu pochází již z dob císařského Německa, a proto se můžete kochat klasickou architekturou, kolonádami u moře, romantickými lázeňskými středisky, cyklostezkami a bohatou zelení.

Na ostrově se nachází největší motýlí farma v Evropě. A najdete tu i vesnici Peenemünde, kde v podzemní továrně za 2. světové války sídlilo výzkumné centrum Luftwaffe. 
 
Bodamské jezero, Švýcarsko

Švýcarská cyklostezka kolem Bodamského jezera

S výhledem na zasněžené štíty Alp, a přitom nohama stále u jezera, které se v létě krásně prohřívá díky své nízké nadmořské výšce 395. n. m., můžete strávit svou cyklo-dovolenou ve Švýcarsku. Trasa vede po břehu Bodamského jezera a vede územím třech států – jižní část jezera patří Švýcarsku, ale severní je Německá a východní Rakouská.

Čeká vás 273 km cyklostezky, která patří k nejlepším a nejoblíbenějším v Evropě. Zajímavosti na ní? Například místo, kde řeka Rýn vytéká z jezera u města Stein am Rhein, nebo známé město Kostnice (zvané v němčině Konstanz či Kreuzlingen), místo násilného skonu mistra Jana Husa .

Taky se nezapomeňte pokochat ostatními švýcarskými pamětihodnostmi, kterých je na celé trase více než dost, a užijte si projížďky po mírných cestách kolem vesniček a vinic s výhledem na třítisícovky.

 

Nestačí vám tento článek a chcete si přečíst víc? O cyklovýletech v Německu, Rakousku, Holandsku jsme psali v článku „Nejkrásnější cyklostezky v Evropě“, najdete v něm i tip na krásný cyklovýlet ve Francii kolem řeky Loiry.

Věříme, že jsme vám dostatečně naladili chuťové pohárky a že si z našich tipů vyberete tu správnou stezku, po které se na svém dvoukolém miláčkovi projet. Pokud zamíříte na některou zahraniční, připomínáme důležitost kvalitního cestovního pojištění. No, a nabízí se i úvaha o pojištění kola, pokud ho již pojištěné nemáte. To také umíme! Mrkněte na zajímavé informace o pojištění jízdních kol a elektrokol ERV Evropské.

Přejeme pohodovou jízdu!


Zdroje:    kudyznudy.cz, trail-busters.cz, cestovani.idnes.cz, mtbs.cz, htnakole.cz, idnes.czinvia.cz, kamven.cz, idnes.cz