cestovani-s-detmi-uvodni-683

Podléháte cestovní horečce? Ta se může vyšplhat na vyšší teplotu, pokud se rozhodnete vyrazit do zahraničí s dětmi. Co zařídit? Na co se připravit? A co přibalit?

Cestování s miminkem do zahraničí

Začneme od nejmenších. Pokud máte doma novorozence (dítě do 1 měsíce), dovolenou v zahraničí s ním určitě nepodnikejte. Zdravotní rizika by byla příliš velká.

Spí vám doma v postýlce dítě do 1 roku? Mějte na paměti, že kojencům hrozí velké množství nakažlivých onemocnění. S těmi se mohou potkat i v dopravním prostředku. Kojenci také často obtížně snáší létání - kvůli bolesti uší mnohdy celý let propláčou.

Vy se těšíte na slunění na pláži, ale kůže kojenců je extrémně citlivá a neměla by být vůbec vystavovaná slunečním paprskům. Kvůli vysokým teplotám může také rychle dojít k dehydrataci.

Takto malé děti mají rády známé tváře a svou postýlku. Cestujte s nimi proto jen minimálně. Nebo cestu konzultujte s dětským lékařem a pečlivě se na ni připravte.

cestovani s miminkem

Cestování s batolaty

Chcete vzít na dovolenou batole (dítě ve věku 1 až 3 roky)? Vezměte ho klidně i mimo Českou republiku. Myslete na to, že stejně jako kojenec nemá rádo velké teplotní rozdíly. Rychlý úpal či úžeh hrozí i batolatům, proto jim vždy dávejte pokrývku hlavy i ve stínu. A vyhněte se tropickým destinacím. Zatím.

Cestování s většími dětmi

S dětmi od 3 do 6 let můžete klidně vyrazit po Evropě. Cestování do tropických destinací zvažte a konzultujte s dětským lékařem. S dětmi od 6 let výše můžete klidně i mimo Evropu. Tak velké děti už zvládají cestování většinou dobře. 
 

Pravidlo pro všechny děti

Usoudíte-li, že by pro vaše dítě byla cesta (bez ohledu na věk) příliš namáhavá či nebezpečná, zařiďte si hlídání. Může to být ta nejlepší chvíle, kdy si prarodiče nebo další člen rodiny mohou hlídání pořádně užít.

Občanský průkaz pro dítě

Bojíte se, že by vaše dítko mohlo být po pobytu u babičky příliš rozmazlené? Vezměte ho s sebou. Od roku 2012 musí mít dítě vlastní pas nebo občanský průkaz. Pro cestování po zemích Evropské unie vyřiďte dítěti občanský průkaz. Ten je o polovinu levnější než cestovní pas, vyjde vás jen na 50 Kč a platí 5 let. Dejte si ale pozor! Musíte ho vyměnit dříve, pokud dítě změní svůj vzhled. Doporučujeme proto žádat o nový dětský občanský průkaz každý rok.

Co je potřeba k vyřízení občanského průkazu pro dítě

Na úřadě s rozšířenou působností předložte váš občanský průkaz a rodný list dítěte. K žádosti jděte s dítětem, aby ho mohli na občanku vyfotit. Nebo pořiďte průkazovou fotografii dítěte u fotografa, který ji zašle elektronicky datovou schránkou Ministerstva vnitra úřadu s rozšířenou působností, kde žádáte o vydání občanského průkazu.

Jaké cestovní doklady pro děti potřebujete?

K dětské občance přidejte průkaz zdravotního pojištění platný v Evropské unii a vízum, pokud ho daná země vyžaduje. A máte všechny potřebné doklady.

Dítě v autě

Na cestování s dětmi je na krátké vzdálenosti auto ideální dopravní prostředek. Sami si určujete, kam jedete, jak dlouho a kolik si uděláte přestávek. Do auta si můžete sbalit vše, co vy i vaše dítě potřebuje (ano, i toho pátého plyšáka můžete vzít s sebou), protože vás neomezuje žádný váhový limit.

Při plánování cesty myslete kromě kvalitní autosedačky či podsedáku, pití, svačiny, hudby, slunečních clon a zábavy také na to, že vám cesta s dětmi bude trvat déle. Co bez dětí zvládnete ujet za osm hodin, pojedete s dětmi deset nebo jedenáct hodin. Proto vám doporučujeme cestovat v noci. Malé děti většinu jízdy prospí a vám odpadnou starosti s tím, jak je zabavit. Krásně se jim bude usínat s oblíbeným polštářem a dekou. Pak se probudí a nadšeně vykřiknou: „Moře!" nebo „Hory”.

Od kdy může dítě sedět v autě bez podsedáku

Do roku 2006 platilo, že autosedačku musí mít dítě mladší 12 let. Dnes je autosedačka nebo podsedák povinný pro každé dítě, které neměří více než 150 cm a neváží více než 36 kg.

Cestování letadlem s dětmi

Letadlo je tou nejlepší volbou na velké vzdálenosti. Za dítě do 2 let se zpravidla neplatí, ale nemá nárok na vlastní místo. Budete ho mít celou cestu na klíně. Děti od 2 do 12 let mají vlastní sedadlo a možná dostanete slevu, záleží na dané letecké společnosti.

Cestování letadlem má pro děti několik úskalí. Létání s novorozencem se nedoporučuje vůbec. Možná víte, že se má během letu dostatečně pít. Dítě je ale k dehydrataci mnohem náchylnější než dospělý. Dávejte proto dětem napít během letu častěji.

Připravte si oblečení pro malé dítě chytře. Dobré je obléknout ho do několika tenkých vrstev. Ty můžete ubírat nebo přidávat podle teploty okolí. V letadle bývá většinou chladněji než v odletové hale. Vezměte mu do letadla pro jistotu i tenkou deku.

Tak, dítě se napilo a je v teple. Jste ale připraveni na nepřítele zvaného nuda?

Jak zabavit dítě nejen v autě

Ať už cestujete autem, vlakem, autobusem nebo letadlem, cesta může trvat pěkných pár hodin. Baví vás sedět tak dlouho? Zřejmě ne. Ještě méně to bude bavit vaše děti.

Pokud neletíte, tak větší děti zabavte už před cestou tím, že jim dovolíte sbalit si vlastní batůžek. Chtějí si vzít všechny své plyšáky nebo deskové hry? Klidně jim to dovolte s tím, že si ale batůžek ponesou sami. Dohlédněte na to, aby váha batohu nepřesáhla 10 % váhy dítěte.

Přibalte jim k hračkám vlhčené ubrousky a sáčky pro případ nevolnosti. A k sobě do tašky přihoďte pár tablet Kinedrylu. Ten se může hodit i vám.

Věci pro zábavu jsou při cestování s dětmi nezbytné. Batolata na cestách potěší oblíbená gumová zvířátka, kousátka, chrastítka, leporela a další. Těm větším připravte oblíbené hry, knížky, hudbu a sluchátka, pastelky a papír, mobil nebo tablet. Vezměte si nabíječky nebo power banku, předejdete pláči nebo vzteku v případě, že by došla baterka uprostřed rozkoukané pohádky nebo rozehrané hry a do cíle by bylo ještě daleko.

Cestování s dětmi znamená mnoho radostí i starostí. Přejeme vám proto pevné nervy, chladnou hlavu a hodně zábavy. Pro jistotu si pro celou rodinu sjednejte

line/" target="_blank">kvalitní cestovní pojištění
.

 

Zdroje:finance.cz, mvcr.cz