Jak zůstat na dovolené online a nenapálit se s roamingem?

V Evropě již máme od drahého surfování naštěstí pokoj, dnes můžeme klidně zůstat na datech, volat i přijímat hovory, jako bychom byli doma. Jak je to ale v dalekém zahraničí, třeba v USA, Tunisku či Egyptě, nebo v Asii? Jak se ochránit před nenadálými vysokými účty za telefon? Poradíme vám v článku. 
 
Volání v zahraničí

Nástrahy hotelové wifi

Slyšeli jste o případu, kdy člověk na dovolené v Thajsku provolal dvě měsíční výplaty? Byl připojený na hotelovou wifi a surfoval bez obav po internetu, používal video hovory a posílal přátelům fotky z dovolené. Jaké bylo však překvapení po návratu domů, když mu zaměstnavatel ukázal vyúčtování mobilního telefonu. Vyšplhalo se na 70 tisíc korun. To určitě nechce zažít nikdo z nás.

Co se doopravdy stalo?

Hotelová wifi pravděpodobně nebyla dostatečně stabilní, anebo požadovala pravidelné ověřování připojení – opětovné přihlášení přes „login page“, kterého si dotyčný během volání nevšiml. Během výpadku hotelového připojení se jeho telefon automaticky přepojil na používání roamingových dat. Výsledek? Ohromující účet operátorovi. Je jen otázka, jestli je možné se dovolat stornování služby, kterou již mezi sebou zaúčtovali dva operátoři – tj., český a thajský provozovatel mobilní sítě.
Jak se tedy na dovolené nenapálit s účty za telefon?
 
Ochrana ceny roamingu v zahraničí

Vypněte data, používejte pouze wifi

Nejjednodušší a zcela spolehlivé řešení je v nastavení telefonu najít roamingová data a zakázat jejich používání. Prostě je vypnout, abyste si mohli být jisti, že se za žádnou cenu telefonem na data připojovat nebudete. Pouze v případě, kdy si je opět ručně povolíte. K surfování tak bude váš telefon používat jen wifi sítě, na které ho připojíte, a nic jiného.

Nastavte si mobilní aplikace

Omezte připojování aplikací na internet v nastavení vašeho telefonu. Zrušte push notifikace a automatické stahování dat v pozadí.
Jestli z nějakého důvodu nechcete stále vypínat a zapínat data, stáhněte si na to aplikaci. Bude vše hlídat za vás. Využijete ji, i pokud bydlíte blízko hranic s jinými státy.
Aplikace jako například Roaming Guard nebo My Data Manager za vás budou kontrolovat, jak dlouho a kde používáte data, i z kterých aplikací ve vašem telefonu. Data Manager je k dispozici pro Android i iOS.

Ověřte si roamingový plán

Víte, že chcete používat data v místech, kde nebude žádný hotel ani kavárna s dostupnou wifi, při výletech mimo město anebo do hor? Zajděte si ke svému operátorovi na pobočku (což bývá ze všeho nejrychlejší, než snažit se dovolat přes hlasový automat), a zeptejte se ho, jaké plány a balíčky s mezinárodní působností nabízí. Budete pak přesně vědět, co máte za tarif a co si můžete na dovolené opravdu dovolit. 
 
Ochrana roamingu v zahraničí

Kupte si místní SIM kartu

Podle toho, do které krajiny cestujete, bude často lepší koupit si místní SIM kartu. Budete na místní datové síti, která může být často až překvapivě rychlá. Například v Izraeli má běžný uživatel k dispozici super-rychlou síť a 6 GB dat. Mobilní trh se i v jiných exotických krajinách často vyvíjí až překvapivě rychle!

Kupte si mezinárodní SIM kartu

Speciální datové plány na samostatné SIM kartě si můžete pořídit i od mezinárodního poskytovatele. Je jich po světě několik a jejich podmínky jsou často lepší než u domácího tarifu v Čechách.
Na následujícím odkazu najdete srovnání služeb WorldSIM, TravelSIM, MTX Connect a dalších. 

 

Ať už budete v zahraničí kdekoliv, nezapomeňte, že naše kvalitní cestovní pojištění vás ochrání před nepříjemnostmi, které se mohou stát. Vy cestujete. My se staráme.