nejvetsi-vlny-01

Vodní obři, mohutné hradby, vlny duchů nebo zabijáci. Mezi námořníky kolovaly dlouhá léta mýty o gigantických vlnách lámajících těžké nákladní lodě napůl uprostřed rozbouřených moří. Dnes na ně věří celý svět. Abyste je spatřili, nemusíte plout daleko od pevniny. Mocné vodní masy se v zimě objevují i u jindy poklidných břehů. Jedni by se s nimi nepřáli potkat ani v tom nejděsivějším snu, druzí se za nimi honí po celém světě, dobrovolně se nechávají na jejich vrcholy vyvést skútry a napumpovaní adrenalinem je sjíždějí. Kde je najdete?

Body zlomů v Americe

Na Havajských ostrovech můžete obdivovat kromě polonahých hula tanečnic a nazelenalých sopek jedny z největších vln světa. Ještě aby ne, když sport spojený s těmito vodními útvary vznikl právě tam. Jaws (Pe'ahi) a Pipeline jsou dvě magická místa, která nedají spát cestovatelům ani profesionálním surfařům. Jaws najdete na severním pobřeží ostrova Maui. Svým umístěním získává unikátní podmínky pro vznik těch největších a dokonale tvarovaných vln přicházejících ze severního Pacifiku. V zimním období dosahují i 21 metrů a až 50 km/h. Pokud tam zrovna neplánujete výlet, přesvědčte se o tom ve filmu Bod zlomu, v mohutných vlnách se v něm prohání Patrick Swayze. Na severním pobřeží ostrova Oahu se rozléhá Pipeline. I když 9 metrová výška nevypadá mezi vlnami stoupajícími do dvouciferných výšin až tak giganticky, pověst si vydobyla svou náročností. Je nejnebezpečnějším místem pro surfování na světě, a to nejen kvůli svému korálovému dnu. Nejenže tam létají ze surfařských prken třísky, mnoho odvážlivců tam přišlo dokonce i o život. Vodní monstra se v zimních měsících lámou i u severního pobřeží Kalifornie v Mavericku. Když se tam spojí specificky tvarované mořské dno plné ostrých skalisek se zimní bouří, vlny dosahují až 20 metrů. Chcete je spatřit na vlastní oči? Pak jednejte rychle. Masivní přívaly vody se objevují jen několikrát do roka a stěží se tam udrží déle než pár dní. Dopady vln jsou natolik silné, že jdou zachytit i na Richterově škále.

Největší vlny 02

Evropský gigant

Masivní vodní stěny o výšce několikapatrových domů uvidíte i v Evropě. Obřími vlnami je proslulé městečko Nazaré na portugalském pobřeží. V létě tráví turisté dovolené na sluncem vyhřátých pláží Praia da Vila, v zimě se přesouvají na ochozy majáku Farol de Nazaré, aby spatřili zdvihající se vodní hradby, které se s hromovými ránami tříští o vodní hladinu. Kromě vln tam padají i rekordy. Právě tam vytvořil v roce 2011 havajský surfař Garrett McNamara světový rekord, když sjel téměř 24 metrů dlouhou vlnu. O dva roky později zdolal vlnu ještě o 6 metrů vyšší. Čím to, že vlny v místě mohou vyrůst až do velikosti výškových budov? Pod mořskou hladinou se vine Atlantikem 240 kilometrů dlouhý kaňon. Ten rozbouří hladinu oceánu, ta se vzedme a před břehem se zlomí.

Největší vlny 03

Děsivá krása na Tahiti

Největší ostrov Francouzské Polynésie má i další nej. Objevují se tam ty nejděsivější a zároveň nejkrásnější vlny v jižním Pacifiku, které za optimálních podmínek přesahují výšku 7 metrů. Spatřit je můžete u vesničky Teahupoo. Tamější obří vlny jsou pověstné svými dokonale čistými a hlubokými tunely, které vytváří při svém zlomu. Špičky vln se tam zapichují ani ne do metrové hloubky a tím vytvářejí ty nejnebezpečnější levotočivé oblouky pro profesionální surfaře.

Největší vlny 04

Troufli byste si na ně? Vydejte se za masivními vlnami ještě dnes! Ať už se za nimi vypravíte na kterýkoliv světadíl, raději je pozorujte z bezpečné vzdálenosti ze břehu. Před cestou ale vždy myslete na kvalitní cestovní pojištění. U nás si ho můžete sjednat i on-line.

Zdroje: ceskatelevize.cz, thoughtco.com, grindtv.com, smithsonianmag.com, livescience.com, freeride.cz