Po stopách olympijských měst: Jak vypadají dnes?
Olympijská sportoviště musí být dokonalá. Vybudovat je trvá i několik let, spolknou nepředstavitelné finanční částky, ale i přesto chce každá pořádající země přijít s něčím ještě pompéznějším! Ještě aby ne, když mají hostit největší sportovní událost světa – olympijské hry. Ale co se děje se závodišti, jakmile je dobojováno a nezbývá už ani jedna volná medaile? Podívejte se s námi na to, jak po letech vypadají.
Rio de Janeiro
Hlavní město karnevalové zábavy pořádalo letní olympijské hry teprve před dvěma lety. Ale i za tak krátkou dobu se megalomanský projekt na vybudování potřebné infrastruktury proměnil k nepoznání. Sportovce na fotbalovém stadionu Maracana nahradili zloději, úhledný zelený trávník zase rozrytá země hlodavci, z vyleštěných oken zbyly jen prázdné rámy. Stadionu chybí značná část sedaček i měděné kabely rozvádějící elektřinu. Její proudění v nich ale uhaslo už daleko dříve. Poslední obdivuhodné sportovní výkony na stadionu předváděli účastníci paralympiády. Lupu chtiví hosté neušetřili ani bystu Maria Filha, novináře, po němž nese sportoviště jméno. Bohužel nepřívětivá ruka osudu proměnila i další prostory olympijského parku. Uzavření tenisových kurtů nebo dráh pro cyklistiku vyjde totiž levněji než jejich údržba.
Soči
Hry v Soči má většina z nás zaryté v paměti jako nejdražší v historii. Přestože se oslíček otřásal sebevíce, olympijské město pro rok 2014 neudrželo svůj lesk. Během roku a půl se tak původní plány o budoucnosti staveb, po kterých chodili ti nejlepší sportovci světa, vypařily společně s potem a slzami štěstí všech atletů. Nejenže se ze cvičišť nestalo centrum mezinárodních událostí, jak Rusové zamýšleli, ale ještě nečinně přihlíží tomu, jak se masivní investice pomalu rozpadá pod neúprosnou korozí. Vesnice pro olympioniky nezejí úplnou prázdnotou, každopádně na nové obyvatele tam narazíte jen zřídka. Proto také nelze uhlídat veškeré vandalství. Polovina bytů neunikla rabování. Chybí v nich vybavení od dřezů přes fény až po ručníky.
Peking
Rozpadlé tribuny, vypuštěný vodní kanál, areály připomínající skládku šrotu. Takovému scénáři podlehlo zázemí Olympiády v Pekingu už po roce jejího ukončení. Co se ale stalo s jednou z nejdražších staveb olympijské historie Ptačím hnízdem? A vlní se v plavecké Vodní kostce alespoň nějaká voda? Symbol harmonie mezi člověkem a přírodou se čas od času ještě rudě rozzáří – ať už sportovními, nebo hudebními akcemi. Do čtyř let se ale promění v curlingovou halu. Peking bude totiž pořádat Olympijské hry 2022. Modře zabarvený plavecký areál je na tom o poznání lépe. Číňané stavbu proměnili v aquapark plný radostného dětského smíchu. Kostku doplnili nejen tobogány, umělými vlnami a videostěnami s kreslenými filmy, ale i pódiem pro tanečníky. V olympijském bazénu byste nenašli ani kapku vody, je vyschlý až na dno. Zatímco se v tréninkovém bazénu třpytí voda až po okraj, moc tamních obyvatel tam nenajdete – jednoduše proto, že moc neplavou.
Jde to i pozitivně
Některým městům se naopak podařilo prostory, ve kterých se odehrávala největší sportovní klání světa, zachovat. Své o tom ví obyvatelé Richmondu – přes půl milionů sportovních nadšenců každý rok navštíví olympijský ovál pro rychlobruslení vytvořený pro Zimní olympijské hry 2010. Na stadionu se pořádají nejen sporty přirozeně spojené s ledem jako hokejové zápasy a závody v rychlobruslení, ale i basketbalové utkání nebo turnaje ve squashi. Utah Olympic Park v Salt Lake City s bobovou dráhou určenou na jízdy na saních a skeletonu doposud praská ve všech. Stal se z něj jakýsi „adrenalinový“ park, ve kterém můžete jezdit na bobové dráze, trénovat skoky na lyžích, sjíždět kopce na nafukovacím kruhu (snow tubing) nebo se nechat zavěsit na zipline.
Máte chuť prozkoumat některá z míst, o kterých byla řeč, nebo si raději počkáte na Letní olympijské hry 2020 v Tokiu a vyrazíte vše okouknou ještě v plné kráse? Ať už se zúčastníte jako divák nebo reprezentant naší země, před svou cestou si sjednejte naše kvalitní cestovní pojištění.
A na závěr – co myslíte, postihne Pchjongčchang stejný osud jako bývalá sportoviště nebo se Korejcům podaří udržet závodiště při životě i po jejich největší slávě? To nejspíše ukáže až čas…
Zdroje: Rio, Soči, Peking, curbed.com, novinky.cz