Kouzelné Maroko plné starobylých památek chráněných fondem UNESCO je místem pro ty, kteří by rádi zažili arabskou pohádku. Vydejte se do Marakéše nebo Maroko procestujte celé - s šálkem mátového čaje v ruce. Můžete se tu učit surfovat. Chodit pohořím Atlasu. Vidět saharskou poušť. Koupat se v hammámech. Nakupovat na trzích exotické látky, koření a prostě jen tak být.

Kdy podniknout cestu do Maroka

Maroko je možné navštívit celoročně. Na hory můžete vyrazit už v březnu, i když tehdy je vysoko v pohoří Atlas ještě sníh. Na cestování a výlety po Maroku jsou nejpříjemnější měsíce březen až květen nebo podzimní měsíce počínaje zářím. Na slunění je samozřejmě nejlepší léto.

Jediný měsíc, kdy se do Maroka obvykle nejezdí, je muslimský postní měsíc Ramadán.

Vízum do Maroka nepotřebujete, stačí, aby váš cestovní pas platil následujících šest měsíců a měli jste s sebou dostatek financí. Takže se klidně můžete rozhodnout navštívit tuto krásnou zemi ze dne na den.

Kasba, Maroko

Co vidět a dělat v Maroku

  • Navštívit města. Starobylá, arabská i berberská. Každé z marockých měst se rozrůstá kolem prastarého centra, medíny. Medína je obehnaná hradbami a tvoří ji spleť uliček, ve kterých se odehrává obchod a řemesla všeho druhu.
  • Zajít do hammámu. Marocké koupele jsou proslulé. V mužské části dostanete nejenom šanci se očistit v parní lázni, ale také pořádnou masáž, jaká kosti láme. V ženské části zase vládne pospolitost a sesterství.
  • Smlouvat na trhu. Protože jsme v této části světa, kde se na trhu smlouvá. Nakoupit jako v orientu – látky, vonné směsi, koberce, snad i marocké lampy, pokud to zavazadlo do letadla snese.
  • Pít mátový čaj, sladký jako sirup.
  • Pít kávu a nechat si ji odborně připravit. Oba nápoje z marockého čajového servisu.
  • Studovat fascinující historii pomocí místních pamětihodností – antické město Volubilis, královská města Rabat, Meknés, Fès nebo Marrakéš
  • Vyjít na nejvyšší horu Maroka, čtyřtisícovku Jebel Toubkal, nebo pokud chcete zvolit menší cíl, postačí navštívit pohoří Atlas

Tanger – velký přístav v gibraltarské úžině

Toto město má bohatou historii, protože se v něm v minulosti potkávali muslimové, křesťané i židé. Kdysi sloužilo jako významné obchodní a kulturní centrum. V 50. letech minulého století zde žili světoznámí spisovatelé a dobrodruzi. I tento odkaz sem stále láká umělce z celého světa. Je třeba si však uvědomit, že Tanger (Tangier) je nyní hlavně velkým přístavem. Jezdí sem trajekty ze Španělska a lodní doprava. Původní umělecké kouzlo je tak už mírně zaprášené.

Tanger je častým výchozím bodem pro cestování po severním Maroku a pro příjezd trajektem ze Španělska.

Chefchauen

Často fotografovaná modrá medína patří tomuto malému městečku v pohoří Atlas.  Z něj se pak můžete vydat hlouběji do hor, kde rostou cedrové lesy a žijí divocí makakové. Taky tam umí být v noci pěkná zima. V horách můžete narazit na berberské osady.

Modré město v Maroku, Chefchauen

Fes – tisíce uliček

V severním Maroku narazíme na Fés, jedno z nejzachovalejších arabských měst vůbec. Fés byl kdysi centrem filozofů, lékařů, vědců a muslimských a křesťanských hodnostářů z celého světa. Město bylo založené v roce 789 a už v roce 859 tam byla otevřená nejstarší a dodnes aktivní univerzita. Určitě navštivte historické jádro, Fés el Bali, a projděte si malebné uličky s tradiční architekturou a řemesly. Život jako by se tam zastavil před několika stoletími.

Fezská tržiště jsou rozdělena do sekcí podle druhu zboží – parfémy, henna, látky a další. Pozor je třeba si dát na velmi neodbytné místní průvodce – a nejlépe si dopředu vybrat některého z těch, kteří podnikají pod oficiální licencí. Fezských uliček je prý 9 tisíc, a je velmi snadné se v nich kompletně ztratit.

Fes, Maroko

Casablanca

Na pobřeží Atlantiku leží největší marocké město a přístav, Casablanca. Pokud ve Fezu uvidíte tradice, tak v Casablance se trochu „vrátíte“ zpátky do Evropy. Poznáte to podle stylu oblékání žen, které nenosí šátky, značkových butiků a hlučných barů. Pestrost Maroka tam máte jako na dlani – můžete obdivovat tradiční marocké domy, koloniální secesní stavby i moderní architekturu. Rozhodně se vydejte do světoznámé mešity Hassana II. Je největší mešitou v celém Maroku a je ojedinělá tím, že ji mohou navštívit i nemuslimové.

Rabat – královský a moderní

Hlavní město Maroka, Rabat, je vyhlášeno svojí úhledností a čistotou. Široké bulváry zde lemují vysoké palmy. Medína ukrývá bohaté tržiště. Andaluské zahrady, mauzoleum Mohammeda V. a mnoho dalších zachovalých pamětihodností působí na návštěvníky trochu jinak než zbytek Maroka.

Marocká mozaika, fontána

Marakéš – saharské město zázraků

Marakéš je oblíbené město pro milovníky intenzivních zážitků. Je známý charakteristickou červenou barvou svých historických budov a hradeb. Na jedné straně města se tyčí bílé vrcholy Vysokého Atlasu, na druhé straně se rozprostírá poušť. To nabízí spoustu zajímavých aktivit a výletů.

Navštivte proslulé trhy, kde nemůžete minout náměstí Djemaa el-Fna, kde zažijete nejen trh se živými zvířaty, ale i pouliční divadlo – lidové vypravěče, zaříkávače hadů, krotitele opic, akrobaty, tanečníky a další. Dívat se na ně můžete se šálkem čaje z přilehlých kaváren.

Marocký barevný trh s koberci

Essaouira

Klidné městečko s bílou medínou a modrými dveřmi na pobřeží Atlantiku je častým cílem surfistů. Vedle Tangeru byla Essaouira druhým významným přístavem pro obchod s Evropou zhruba od 19. století. To se však s příchodem jednoho francouzského maršála změnilo, a obchod se přesunul do Casablancy. Essaouira pak byla objevena až ve 20. století komunitou beatniků a hippies. Ti tu v jistém smyslu zůstali až dosud. Proto má uvolněnou atmosféru a obměňující se komunitu mladých milovníků moře.

Essaouira, Maroko

Do Maroka za plážemi a surfováním

Několik tisíc kilometrů dlouhé pobřeží, kde je možné se koupat, potápět, surfovat i kiteboardovat. Zní to jako pohádka z tisíce a jedné noci? Kdepak. Od Casablancy až po Agadir najdete kouzelná místa na všechny tyto aktivity. Pláže jsou nejčastěji písčité s jemným pískem. Atlantik umí počasí rychle proměnit, takže se vám počasí může během dne změnit hned několikrát jako mávnutím kouzelného proutku. Ale koho by to v marocké pohodě rozhodilo?

Surfování v Maroku je častou nabídkou různých zájezdů i pobytů, takže pokud vás to láká, zde budete mít čas se surfování naučit.

Pro koupání a slunění na pláži je třeba ještě uvážit, že je Maroko muslimská země, a proto se na odhalená těla dívá jinak než Evropani. Nechoďte proto na kteroukoliv pláž, ale vyberte si hotelové a turistické pláže, kam nechodí místní. Ti jsou totiž zvyklí se v moři koupat oblečení.

Marocké modré město

Marocká kuchyně

Marocká kuchyně je chutná a kořeněná. V jejích receptech najdete kuskus, rajčata, olivy, cizrnu a různé druhy masa. V každé lepší restauraci i na trzích můžete ochutnat tajine, národní specialitu z hovězího nebo jehněčího masa, pomalu vařeného se zeleninou pod speciálními kuželovitými poklopy.

Dále vás čekají sladké baklavy a jiné koláčky, často prodávané z plochy dvoukoláku přímo na tržišti.

04 Maroko

Na popsání marocké atmosféry, vůně koření a tamních specialit slova ani fotky nestačí. Pokud se rozhodnete Maroko navštívit, sjednejte si cestovní pojištění, protože asistenční služba v češtině se v arabsky, francouzsky a berbersky mluvící zemi hodí dvojnásob. Ochrání navíc nejen vás, ale i vaše zavazadla.
Vy cestujete. My se staráme.

Zdroje: islamicfinder.org, hedvabnastezka.cz, livingstone.cz, wikipedia.org