Autor Lucie Mohelníková

Maledivy, to magické slůvko, při jehož vyslovení se všem tají dech. Anebo se mýlím? Okamžitě se vám vybaví sluníčko, malé ostrůvky, křišťálově čisté moře, které hraje mnoha odstíny modré, nejčastěji azurovou, tyrkysovou a námořnicky modrou, nádherné pláže s jemným bílým pískem, kokosové palmy s lahodnými ořechy, domečky na moři a na pláži, prostě luxusní dovolená v tropickém ráji. 

Maledivy ale nejsou jenom to, jsou mnohem víc. Jsou také každodenní život místních obyvatel, s jejich radostmi a starostmi, kulturou a tradicemi. Zažijte tu pravou exotiku, tropické podnebí, čerstvý mořský vzduch a načerpejte tolik pro naše tělo potřebný vitamín D a omega-3 mastné kyseliny. Čerstvý tuňák, ale i další mořská stvoření čekají jenom a jenom na vás, a to nejenom na talíři. Maledivy dnes již nabízí opravdu mnoho a jsou destinací skoro pro každého.

Kdy vyrazit na Maledivy

Na Maledivy je možné cestovat celoročně, vždy záleží na tom, co od tropického ráje očekáváte. Teploty vzduchu i moře jsou poměrně stejné a pohybují se od 26 °C do 34 °C. Letní měsíce jsou sice obdobím dešťů, ale hlavní sezónou na žraloka obrovského a manty. Na své si přijdou i fandové surfingu, kitesurfingu či windsurfingu. V posledních letech je počasí v měsících červen, červenec a srpen mnohem mírnější, než bývávalo, prší méně a často bývá i azúro, a do ráje je tak možné cestovat i během letních prázdnin. Období dešťů je cenově dostupnější než hlavní sezóna, která začíná v prosinci a končí v dubnu. To nejlepší počasí na šnorchlování, potápění a lenošení na pláži zažijete v únoru, březnu a v první polovině dubna. Fandové rybolovu si přijdou na své od prosince do března. Detailně o počasí na Maledivách a vhodných aktivitách.

Jak na Maledivách strávit dovolenou

Dovolená na Maledivách se dá trávit několika způsoby, a to na obydlených lokálních ostrovech, v méně či více luxusních resortech, na výletních safari lodích anebo lze tyto způsoby kombinovat. Můžete relaxovat v jednom resortu nebo obydleném ostrově, anebo navštívit dva či více ostrovů, nebo můžete pobýt několik dnů na lokálním ostrově a druhou část pobytu strávit v resortu. Obydlené lokální ostrovy a resorty lze také zkombinovat s plavbou na výletní lodi. Tato kombinace je ale vhodná spíše pro větší skupiny. Připravte se na to, že čím více ostrovů navštívíte, tím více se dovolená prodraží.

Nejlepší dovolená na Maledivách je taková dovolená, kdy něco poznáte, zažijete a také si odpočinete. Pro poznávání a zážitky jsou vhodnější obydlené lokální ostrovy nebo výletní safari lodě, k odpočinku a troše toho rozmazlování a luxusu se více hodí resorty. 

Co je obydlený lokální ostrov

Obydlený lokální ostrov je ostrov, kde žijí místní obyvatelé, většinou rybářská nebo méně častěji farmářská vesnice, kde je možné se ubytovat v penzionech (angl. guest house) nebo hotelech. Postupně vznikají také hotely resortního typu, které jsou vystavěny na pláži a mají vše, co nabízí klasický resort. Na lokálních ostrovech je zakázaná konzumace alkoholu, včetně jeho dovozu a distribuce. U vybraných obydlených ostrovů kotví safari lodě a je tak možné si tu pár drinků užít také. Dvoudílné plavky neboli bikiny je možné nosit pouze na plážích určených pro turisty tzv. bikini plážích. Důraz je kladen i na vhodnost oblékání při pohybu mezi místními obyvateli. Nosit můžete např. jakýkoliv oděv v délce ke kolenům nebo pod kolena a cokoliv s krátkým rukávem. Odhalená ramena, prsa či stehna se na veřejnosti netolerují. Zmíněná pravidla se týkají především žen, ale i muži by měli respektovat určité kulturní odlišnosti vyplývající z faktu, že Maledivy jsou muslimskou zemí. Na obydleném lokálním ostrově se také můžete setkat s nepořádkem, hlukem a dalšími nepříjemnostmi souvisejících s běžným životem místních obyvatel bez pozlátka. Všechna tato negativa jsou ale vyvážena širokým, nefalšovaným úsměvem místních a zážitky z opravdu „pravých“ Malediv.

Také příroda lokálních ostrovů není o nic horší než na resortech, naopak může být i více nedotčená. Lokální cestování také méně zatíží vaši peněženku. Pobyt na obydlených ostrovech lze pořídit i až o třetinu nebo polovinu méně nákladněji než na cenově nejdostupnějších resortech. Není ale pravda, že by lokální ostrovy byly jenom pro nenáročné cestovatele. Dovolenou na obydlených lokálních ostrovech volí i ti, kteří ji kombinují s následným pobytem na luxusním resortu, nebo ti, kteří se na Maledivy vracejí již po několikáté a chtějí poznat něco jiného. 

Malá rada: Cestování na obydlené ostrovy se po Covidu stala hitem a turistů bohužel přibývá. Pokud stále chcete poznat pravé Maledivy, a ne ty turistické, na nic nečekejte a vyrazte do ráje. Nádherných a minimálně turistických obydlených ostrovů už máme jenom pár, a to především na severu nebo jihu Malediv. Centrální Maledivy jsou již opravdu hodně turistické.

Co je resort

Resort je ostrov, na kterém se rozkládá jeden hotelový komplex. Kromě technického zázemí a zázemí pro personál je celý ostrov vyhrazen hostům. Místní obyvatelé, mimo personálu, který má většinou uprostřed ostrova svou vesničku, tu nežijí. Nepořádek ani jiné ruchy z běžného denního života tu nezažijete. Všude božský klid, naklizeno a nablýskáno, však za to také řádně zaplatíte. Služby jsou na úrovni obdobných hotelových komplexů jinde ve světě. V poslední době se ale dozvídám od různých cestovatelů, kteří mají procestovaný celý svět, že Maledivy nabízí nejlepší služby na světě. Ani vaše malé ratolesti se na Maledivách nudit nebudou. Některé resorty jsou vybaveny dětským koutkem, hernou, chůvou a programy pro děti. Na resortech neplatí omezení popsaná u obydlených lokálních ostrovů ohledně nošení bikin a konzumace alkoholu. Je povoleno vše, kromě nudismu. 

Malá rada: V centrálních Maledivách se rozjela výstavba umělých ostrovů s resorty, které nemají, a ani mít nemohou, minimálně prvních 10 let, tak pěknou přírodu jako ostrovy přírodní. Vyhněte se resortům kolem hlavního města Male. Nikdy nenaleťte na to nejlevnější. To nejlevnější má vždycky nějaké ale. Jedná se buď o umělý ostrov, nebo ostrovy s výhledem na skládku, na letiště nebo hlavní město Male, ty které mají špatnou pláž, mnoho úlomků korálů v laguně, což znamená botičky do vody, celé jsou obrostlé mořskou trávou nebo mají polámané a mrtvé korálové útesy.

Před cestou na Maledivy se nezapomeňte pojistit. Věděli jste, že jsme špičkovými specialisty na cestovní pojištění a již patnáctkrát jsme vyhráli prestižní ocenění Pojišťovna roku?

Pojistit online

Plavby na safari lodích, jachtách a katamaránech

Plavba na safari lodi znamená okružní plavbu výletní lodí, s ubytováním v kajutách, stravováním a s programem, např. s potápění, šnorchlováním, koupáním se apod. Loď pluje mezi atoly, se zastávkou na korálových útesech na šnorchlování nebo potápění a celodenní nebo půldenní návštěvou různých ostrovů. Délka plavby je obvykle 7 až 10 nocí. Safari lodě či jachty jsou většinou pro 12 až 30 osob a jsou tak vhodné spíš pro skupiny než jednotlivce. Většina lodí jednotlivce nebo samostatné páry nepřijímá, nebo pouze pokud doplňuje stav již částečně naplněného termínu. Stejně jako na resortech neplatí omezení ohledně nošení bikin a konzumace alkoholu. Ceny jsou podobné cenám za pobyt na resortech. Další možností je soukromý pronájem malých motorových jachet a katamaránů s posádkou, včetně kapitána. Pronájem lodi bez posádky je na Maledivách možný pouze u pár vybraných luxusních 5* jachet. 

Cestování mezi ostrovy a kombinované pobyty

Velice zajímavé a čím dál oblíbenější je také cestování mezi ostrovy, a to jak mezi obydlenými, tak mezi resorty nebo také mezi obydlenými ostrovy a resorty či ostrovy a výletními loděmi. Představte si, jak pár dní poznáváte místní kulturu nebo se potápíte a poté pár dní relaxujete na resortu. To zní lákavě, že? Za mě je kombinace vícero ostrovů nebo okružní plavby naprosto skvělou volbou. Počítejte s tím, že čím více ostrovů navštívíte a skombinujete, tím nákladnější bude dovolená. 

Co všechno se dá na Maledivách zažít

Byť to tak možná nevypadá, tento malý tropický ráj nabízí opravdu velké množství zážitků a aktivit. Některé placené a jiné zcela zdarma. Na některých luxusních resortech najdete i letní kino anebo dokonce golfové hřiště. Nejlepší golfové hřiště na Maledivách má luxusní český resort Velaa Private a nechybí tu ani malá ponorka.
 

Potápění v tropických vodách

Pro potápěče jsou na všech obydlených ostrovech i ve všech resortech k dispozici vybavená potápěčská centra. Na Maledivách si ale můžete vyzkoušet ponor i jako nepotápěč, tedy bez licence, pod vedením zkušeného instruktora. 

Rybolov v tropických vodách

Nadšenci rybaření si mohou zalovit v oceánu. Nabídka je v tomto směru bohatá. Vyzkoušet můžete klasický bottom fishing, trolling, jigging i big game fishing. Kromě míst, kde je to zakázáno (např. přístav a domácí korálový útes), lze lovit kdykoliv, prakticky všude a bez rybářského lístku. Naprosto skvělým zážitkem je vyrazit na ryby s místními.  

Vodní sporty a aktivity 

Indický oceán není vhodný jen pro milovníky potápění, šnorchlování a rybolovu, ale také pro příznivce různých nemotorizovaných i motorizovaných vodních sportů. Z nemotorizovaných je to například plavba na kánoi nebo v kajaku, paddleboard, kneeboard, surfování, windsurfing, kitesurfing a další. Z motorizovaných sportů třeba jízda na vodním skútru, které již dnes mají mnoho podob, vypadají například i jako závodní auta, na vodních lyžích, na nafukovacím banánu nebo koblize tažených lodí a podobně. Centra vodních sportů a aktivit najdete jak na každém obydleném ostrově, tak na resortu. Ne každé centrum na obydlených ostrovech ale nabízí takové vybavení jako centra na resortech. 

Výlety na ostrovy nebo písečné mělčiny

Pro milovníky poznávání i relaxace jsou tu výlety na neobydlené ostrovy nebo na sandbank, což je písečný ostrůvek či mělčina, často spojené s piknikem nebo barbecue na pláži. Některé sandbanky jsou vlastněny resorty a je tak možné tu za větší příplatek i přenocovat. Dále jsou možné výlety na jiné obydlené ostrovy, na neobydlené ostrovy nebo celodenní návštěvy vybraných resortů. Většina resortů, speciálně ty luxusní, návštěvy ale nepovoluje, jelikož chrání soukromí svých hostů. Milovníci romantiky se můžou vydat na romantickou plavbu při západu slunce, a poté při světle svíček povečeřet na pláži. 

Plavání s delfíny

Mnoho turistů touží po plavání s delfíny, což ale na Maledivách bohudík není možné. Delfíni tu žijí ve volné přírodě a nejsou ochočeni a uvězněni ve vodních nádržích jen tak pro zábavu turistů v jiných destinacích. Spatřit delfíny, jen tak z ostrova nebo během plavby jakoukoliv lodí, je možné a hodně časté. Delfínů po celých Maledivách žije velké množství. Když se na vás usměje štěstí, což se čas od času stává, tato inteligentní stvoření kolem vás proplují během šnorchlování nebo potápění. Je třeba mít na mysli, že se jedná o divoká stvoření, která mohou i ublížit. Nechtěně, ale mohou.  

Aktivity na Maledivách, které vás nebudou nic stát

Máte-li trochu fantazie, za některé aktivity ani nemusíte platit. Na lokálních ostrovech si například navečer můžete zahrát fotbal nebo volejbal s místními. Na všech ostrovech se můžete procházet po pláži, třeba při západu slunce nebo v dešti, opalovat se, a přitom číst knihu, hrát karty nebo slovní či deskové hry, koupat se, šnorchlovat přímo z pláže na domácím korálovém útesu, udělat si vlastní piknik na pláži, uspořádat krabí závody, před večeří si vychutnat nádherný západ slunce, ať s drinkem nebo bez, a po večeři pozorovat nádhernou hvězdnou oblohu s často padajícími „hvězdami“ nebo sezónně také v písku světélkující plankton. Fantazii se meze nekladou, ale pozor vše musí být v mezích slušného chování a v rámci místních pravidel.

Gurmánské zážitky v nejenom v podmořských restauracích

Milujete-li ochutnávání místní kuchyně, tu domácí zažijete na obydlených ostrovech. Ochutnat musíte tradiční maledivskou snídani Mashuni, což je tuňák s kokosem, cibulí, chilli a limetkou podávaný s plackami roshi nebo rybí karí. Samozřejmě i mnoho resortů má naprosto skvělé maledivské šéfkuchaře a šéfkuchařky. Jste-li gurmáni, zajisté oceníte luxusní resorty a kulinářské umění místních ale i světově známých a michelinských šéfkuchařů a šéfkuchařek. Ti nejnáročnější by měli okusit snídani, oběd nebo večeři v jedné z podmořských restaurací. Restaurace Ithaa Undersea Restaurant na resortu Conrad Rangali, již jsem několikrát osobně vyzkoušela, byla otevřena v dubnu 2005 a stala se první podvodní restaurací na Maledivách a zároveň na světě. K ní posléze přibyla podmořská restaurace SEA na resortu Anantara Kihavah Maldives Villas, která je rovněž naprosto božská, oběd, ale i večeře tu byly naprosto famózní, restaurace a klub Subsix na resortu Niyama Private Islands, dále restaurace 5.8 Undersea Restaurant na resortu Hurawalhi Island, v roce 2016 podmořská restaurace M6m na resortu Ozen by Atmosphere, v roce 2019 restaurace H2O na resortu You & Me by Cocoon a v roce 2022 restaurace Only BLUE mezi resorty OBLU Select Lobigili a OBLU Experience Ailafushi. 

Buď fit a relaxuj aneb Wellbeing a Wellness

Svoje tělo můžete potrápit ve fitku anebo jen tak ranním či podvečerním během po ostrovech a poté jej zregenerovat ve spa, která nabízí pestrou nabídku masáží a detoxikačních procedur z různých konců světa. Milovníci masáží a podvodního světa zároveň určitě ocení podvodní lázně Huvafen Spa na luxusním resortu Huvafen Fushi na ostrově Nakatchafushi, která jsem osobně vyzkoušela. Stejně tak mohu doporučit Flow Spa na luxusním resortu Patina Maldives jež nabízí naprosto dokonalou relaxační zónu a floating pod s vodou z mrtvého moře. Jedná se o opravdu dokonalé zážitky. Pokud milujete rozmazlování se v lázních, rozhodně si najděte chvilku a přečtěte si článek věnovaný pouze Wellbeing a Wellness.

Nocleh pod hladinou oceánu

Zážitků je na Maledivách opravdu hodně. Co třeba pod mořskou hladinou vyzkoušet nocleh? Resort Conrad Rangali v listopadu 2018 slavnostně otevřel The Muraka, největší podmořskou residenci na Maledivách a také na světě. I tu jsem měla tu čest navštívit osobně. V lednu 2020 byly na novém luxusním resortu Pullman Maldives Maamutaa otevřeny dvě zbrusu nové podmořské vilky Aqua Villas. 

Šnorchlování se žraloky, mantami a dalšími mořskými stvořeními

Jste-li milovníci šnorchlování a podmořského života, nenechte si ujít šnorchlování se žralokem obrovským (velrybím) a s mantami na Alif Dhaal atolu / jižním Ari atolu nebo na Baa atolu, a také šnorchlování nebo potápění se žraloky sestřičkami (Nurse Shark) na Vaavu atolu. Nejvyhlášenějším místem na Maledivách, kde se od června do listopadu vyskytují manty, je Hanifaru Bay na Baa atolu, který je přírodní rezervací a je zapsán na seznamu UNESCO. Dalším místem, nedaleko od Hanifaru Bay, je menší Hanifalhu Bay, nacházející se na dolním Baa atolu, přírodním atolu Goidhoo, kde můžete manty spatřit celoročně. K vidění je tu i větší seskupení živých korálů ve tvaru růží. Když na ně svítí sluníčko, vypadají jako zlaté. Hotová pastva pro oči. Dalším fantastickým místem, kde je možné sezónně vidět manty, je také Manta Point u luxusního resortu Conrad Rangali na Alif Dhaal atolu. Musím říct, že šnorchlovat nebo potápět se tu s mantami, je opravdu zážitek. K vidění tu jsou nejenom běžné manty aneb Manta Ray, které běžně potkáte na korálových útesech a v lagunách, ale ohromné manty, které žijí v oceánu, tedy Giant Oceanic Manta Ray. Některé manty mohou dorůst až velikosti 6 m. Pokud při šnorchlování nebo freedivingu (volné potápění) rádi prozkoumáváte korálové útesy a mořské dno, nesmíte si nechat ujít potopený indonéský vrak Jakarta na Vaavu atolu, který částečně vyčnívá na hladinu. Vrak krásně obrůstá korály a je vhodný i pro potápěče začátečníky. 

Jak zajistit výlety a exkurze 

Všechny exkurze a aktivity jsou pořádány buď přímo penziony, hotely nebo resorty anebo místními centry vodních sportů a aktivit. Exkurze a aktivity není možné rezervovat dopředu, pokud nejsou zakoupeny v balíčku s ubytováním, což u obydlených ostrovů bývá časté, ale u resortů výjimečné. Nabídka se pravidelně aktualizuje a naleznete ji vyvěšenou na recepcích ubytovacích kapacit nebo v centrech k tomu určených. Výlety i aktivity jsou vždy závislé na počasí.

Trhy a památky v hlavním městě Male

Zanesou-li vás vlny do hlavního města Male, i tady je co k vidění. Můžete navštívit místní trhy se zeleninou, ovocem nebo rybami, prohlédnout si nejstarší mešitu na Maledivách vystavěnou z korálu, prezidentský palác či park anebo navštívit národní muzeum. I milovníci nákupů si v hlavním městě přijdou na své. Plánujete-li zastávku v hlavním městě, na našem webu other way holiday je možné najít mnoho tipů. Zajímavé obchody, restaurace a další vyžití je možné najít také na nedaleké tzv. maledivské riviéře, která vypadá spíše jako Karibik, uměle vytvořeném ostrově The Marina by Crossroads, kam se dá z Male několikrát denně dopravit rychlo lodí. Rezervace jsou možné přes aplikaci mariny.

Aktuální ceny dovolené na Maledivách 

Ceny resortů, hotelů, ale i penzionů na obydlených ostrovech nejsou výrazně nižší, než byly v předchozích letech, naopak, jednoduše to vzhledem k nákladům na provoz a dovoz potravin a dalšího zboží na Maledivy není možné. Dovolenou na Maledivách se vždy vyplatí zarezervovat v rozmezí alespoň 6 až 9 měsíců před plánovanou dovolenou, kdy resorty nabízí speciální nabídky za včasné rezervace, a hlavně jsou dostupné požadované ubytovací kapacity. Dovolenou na Maledivách se nikdy nevyplatí rezervovat na Last Minute! Zbytky ostrovů, které bývají v nabídkách Last Minute, nikdy nebývají dobré. Podrobné informace o ubytování na Maledivách.

Nejlepší letecké spoje na Maledivy 

Letecká doprava z Prahy na Maledivy s jedním přestupem dle výběru letecké společnosti funguje denně. Nejlepšími leteckými spoji jsou aktuálně Qatar Airways, Emirates, Turkish Airlines, Austrian Airlines a nízkonákladové FlyDubai. Od 2. června 2025 bude z Prahy létat také dlouho očekávaná společnost Etihad Airways. Z Vídně je možné létat se stejnými aeroliniemi jako z Prahy nebo také s rakouskými aeroliniemi Austrian Airlines, jež nabízí přímý let. Ceny zpátečních letenek v ekonomické třídě se pohybují od 17 500 Kč do 26 000 Kč dle výběru letecké společnosti a délky letu. Business Class se nyní pohybuje od 80 0000 Kč do 160 000 Kč. Skvělou možností jsou také maledivské prémiové aerolinie Fly Beond s pouze Business Class, které létají z Mnichova (od 68 000 Kč), Curychu (od 85 000 Kč), Milána (od 58 000 Kč) a dalších měst. 
 

Turistická víza a vstupní podmínky při cestování na Maledivy

Na Maledivy se oproti jiným destinacím dá cestovat velice jednoduše. Turistická víza se udělují na příletu na 30 dnů zcela zdarma. Pro udělení je nutné mít pouze platný cestovní pas, jehož platnost nemusí být delší než 1 měsíc, doporučujeme ale více, a to z důvodu cestování a přestupů v jiných zemích, nikdy nevíte, co se cestou může stát, platnou zpáteční letenku, voucher na ubytování a QR kód z online registrační karty Traveller Declaration (IMUGA), vygenerovaný z maledivského imigračního webu. Registrační karta slouží k účelům imigračního a statistického úřadu na Maledivách. Vyplňuje jej každý cestovatel včetně dětí. Po vyplnění formuláře web vygeneruje QR kód, který je nutné si uložit do telefonu, např. si udělat printscreen. Čas od času QR kódy kontrolují letecké společnosti. 

Podrobné a vždy aktuální informace o cestování na Maledivy za jakékoliv situace je možné sledovat na webu Maledivy aktuálně. V době Covidí od nás čerpaly i české úřady. 

Oficiální informace k cestování na Maledivy od Ministerstva zahraničních věcí. 

Text a fotografie 

Autorem článku a fotografií je Lucie Mohelníková, která na Maledivách působí již od roku 2009. Dle maledivských sezóně žije buď v Praze nebo na Maledivách. Do konce roku 2024 zatím procestovala 179 maledivských ostrovů na většině atolů. Vlastní českou cestovku „other way holiday“ specializovanou právě na tuto destinaci. Byla první, kdo cestování na maledivské lokální obydlené ostrovy představil a začal propagovat v České a Slovenské republice, a také ve světě. Jako první také představila poznávací okruhy „Maledivy s česky hovořícím průvodcem“, a produkt kombinace různých ostrovů popsaný v tomto článku. Dnes již nabízí pouze hrstku minimálně obydlených a turistických ostrovů. Hlavní specializací jsou od roku 2018 resorty a luxusní cestování pro náročné. Podílela se také na mnoha projektech souvisejících nejenom s cestovním ruchem v této destinaci. V roce 2021 na půl roku zastávala také funkci vicekonzulky na Honorárním konzulátu Maledivské republiky v Praze. Mnoho dalších pravidelně aktualizovaných informací, jejich vlastních fotografií, rad a recenzí naleznete na webu other way holiday.