Štítky: Asie , Čína

Chtěli byste vyrazit do této krásné a rozlehlé asijské země? Vidět na vlastní oči Šanghaj, Zakázané město v Pekingu, tropický ráj Weizhou Island nebo národní parky San-čching-šan a Ťiou-čaj-kou? Připravili jsme pro vás praktické rady, které se vám budou v Číně hodit. Vyhnete se díky nim faux pas a užijete si cestování naplno.

Příroda řeka a pták v Číně, province Guangxi

Vše se točí kolem jídla

Na světě jsou zřejmě jen dva národy, pro které je přirozené si u oběda povídat o tom, co budou jíst k večeři - Francouzi a Číňané. Ne náhodou v Číně působí špičkoví francouzští šéfkuchaři a naopak. Co to pro vás jako pro cestovatele znamená? Že se vás při prvním setkání lidé zeptají: „Už jste jedli?“ Místo otázky: „Jak se máte?“ A pokud řeknete, že jste nejedli, tak budou hned vymýšlet, co by vám dali, abyste náhodou neměli hlad. Protože je pro Číňany jídlo tak důležité, tak je potěší hlasité ocenění podávaných pokrmů. A můžete zažít, že v restauraci objednají mnohem více porcí, než je v jejich silách sníst. To se někdy stává, ukazují tím své bohatství.

Žádné smrkání

V našich zeměpisných šířkách nás při výchově chválili za to, když jsme se jako malí zvládli pořádně vysmrkat. Na smrkání ale v Číně raději úplně zapomeňte – hlasité smrkání je totiž neslušné a vytahování kapesníku na veřejnosti také. Místo smrkání Číňané popotahují, nebo si odplivávají na zem. Ve velkoměstech a v hotelech jsou na plivání instalovaná dokonce speciální plivátka. Pokud nebudete chtít trénovat plivání, můžete se potichu a někde v soukromí vysmrkat. Čím tišeji a nenápadněji, tím lépe. 
 
Pouliční jídlo streed-food na trhu Xian  v Číně

Zachovejte si tvář

Tvář znamená v tomto případě úctu. Jak ji projevovat Číňanům a jak si zachovat svou vlastní? Vždy projevujte respekt starším osobám. Vyzdvihujte jejich vzdělání nebo postavení. Je nezdvořilé otevřeně vyjadřovat nesouhlas. „Ne“ nahraďte pro jistotu slovy „možná“, „uvidíme“, „to se nehodí“ nebo „nejsem si jistý“. Nikdy nezvedejte hlas ani nekřičte. Vyhněte se také vychloubání, považuje se to za nevyzrálé chování. Pokud budete v kontaktu s Číňany klidní a zdvořilí, můžete si získat jejich úctu a důvěru.

Naučte se základní fráze

V Číně je 56 etnických skupin a každá z nich má svůj jazyk nebo nářečí. Většina lidí, které na cestách potkáte, bude umět také mandarínskou čínštinu, angličtinu už od nich ale nečekejte. Je ideální cestovat s někým, kdo umí čínsky, domluvit si průvodce, nebo vyrazit s cestovní kanceláří. Bez jazykové podpory se totiž můžete snadno ztratit, protože si nepřečtete ve znakovém písmu ani směrovky a cedule. Ty jsou s anglickými popisky jen u nejnavštěvovanějších míst. U jídla to budete mít jednodušší, menu je většinou s fotkami nebo obrázky. V případě největší nouze vás může zachránit překladač v telefonu (ne od Googlu, ten v Číně nefunguje bez VPN), budeme vám ale držet palce, abyste ho nepotřebovali.
 
Ulice a pouliční nápisy v čínštině v Macau. Čínské znaky na ulici.

Řeč těla

Číňané jsou v projevech emocí zdrženliví. Připravte se na to, že je velice těžké rozeznat v jejich tváři, jakou mají náladu nebo emoce. Při seznámení je nejvhodnější podání ruky, stejně jako v Evropě. K podání ruky můžete přidat ještě mírné pokývnutí hlavy. Vyhněte se příliš silnému stisku ruky, Číňané by ho mohli vnímat jako agresivní. Ideální řeč těla je umírněná s jemnými gesty a mimikou. Při loučení je nejvhodnější zase podání ruky, objímání na rozloučenou je běžné pouze mezi blízkými lidmi.

 
Čína, Shanghai - cvičení tai-chi s vějíři

Pozor na dárky

Pokud vám někdo bude chtít věnovat dárek, nejprve ho dvakrát až třikrát odmítněte, je to důležitá zdvořilostní záležitost. Pak ho přijměte oběma rukama současně. Dárek nikdy nerozbalujte před dárcem. Výjimka je, pokud by dotyčný skálopevně trval na tom, že ho máte otevřít. Jinak si dar rozbalte, až setkání skončí. Pokud vás k sobě pozve Číňan domů, je slušné přijít včas a přinést čerstvé květiny nebo ovoce, ideálně v počtu osmi kusů. Vhodná pozornost může být také lokální produkt z vašeho města nebo země. Dárky balte do červené, zlaté, stříbrné nebo růžové barvy. Stejně jako komplimenty se dárky v Číně vždy oplácejí.  
 
Obrovský obchod se suvenýry v Yunnanu, Čína

Jakou část Číny byste rádi navštívili? Lákají vás rušná velkoměsta nebo panenská příroda? Rýžová pole nebo čajové plantáže? Můžete tam vidět vše – hory, pouště, řeky, moře, horské vesničky i blikající velkoměsta.

Je to na vás. Až se tam vydáte, mějte s sebou kvalitní cestovní pojištění.
Asistenční službu v češtině oceníte v této destinaci dvojnásobně. Vy cestujete. My se staráme.


Zdroje:chinahighlights.com, vlastní zkušenosti 

Štítky: Asie , Čína