10 rad lékařů, jak si na cestách udržet zdraví

Jediná horečka je ta cestovní
10-rad-lekaru-683x346

Je jedno, jestli se chystáte na prodloužený víkend, na týden k moři, na měsíc do Asie nebo na cestu kolem světa. Při všech cestách se hodí vědět, jak je zvládnete ve zdraví a v dobré kondici.

1. Buďte očkovaní

Jen 9% Čechů se nechává očkovat před cestou do zahraničí. Zbytku cestovatelů se zdá, že riziko nákazy je zanedbatelné. Většina lidí si totiž myslí, že jim infekční nemoci hrozí jen v oblastech, jako je Asie nebo Afrika. To je ale velký omyl. Věděli jste, že vzteklina je bez léčby smrtelná ve 100% případů? Vzpomeňte si na to, než si budete chtít na dovolené pohladit to „úžasné koťátko“ nebo „hodného pejska“. Očkování se vám bude hodit i u nás - s rostoucím turismem nám exotická onemocnění hrozí, i když nevytáhneme paty z České republiky. 

2. Mějte cestovní lékárničku

A to pořádně vybavenou, ať jste připravení na vše. Nejčastější zdravotní komplikace na cestách jsou úrazy. Na ty se vybavte náplastmi, obvazy, pružným obinadlem, desinfekcí, nůžkami a mastmi. Hned za úrazy jsou infekční onemocnění. Po nich následuje nevolnost v autě, průjem, alergické reakce, pálení žáhy, horečka, bolest hlavy, zubů, kašel, zánět uší, vyrážka, zánět spojivek, opar a pokousání hmyzem. Vybavte se na všechny případné zdravotní nástrahy! Konkrétní léky vám může pomoci připravit tento přehledný seznam léků od Státního zdravotního ústavu. Do lékárničky přidejte také léky, které pravidelně užíváte. Nové léky vždy ponechte v originálním balení. A pamatujte na to, že i když vy se budete slunit a koupat, vaše lékárnička potřebuje vždy chlad, sucho a dostatečný odstup od dětí.

3. Protahujte se

Pokud vás čekají delší přesuny dopravou, tak myslete na své nohy. Udělejte si pár dřepů, dejte je na palubní desku stojícího auta, nebo je opřete o opěradlo před vámi. Zaslouží si to, na cestě vás budou všude nosit. A vy se díky tomu vyhnete riziku trombózy. Pár protažení a budete se cítit mnohem lépe. 
 

Chraňte se

4. Helmou kdykoli je to možné. Na řece, na kole, na motorce, na horách,... Taková lehká pomůcka na hlavě a kolik milionů životů zachrání každý rok!

5. Bariérovou antikoncepcí, která vás ochrání kromě všech pohlavních onemocnění také před žloutenkou.

6. Repelenty a moskytiérami. Mějte na paměti, že i když jste očkovaní proti malárii, musíte být během cesty opatrní. Tolik lidí si myslelo, že vakcína stačí a nemusí spát za moskytiérou.

7. Před sluncem mezi 11. a 15. hodinou. Před sluněním se natřete odpovídajícím ochranným faktorem. Při opalování mějte po ruce brýle, pokrývku hlavy, tričko a dostatek pitné vody.

8. Botami do vody – chodidla vám poděkují za to, že se nepotkají s mořským ježkem.

Vyhněte se

9. Dobrotám a pití, za které nemůžete ručit. Mezi ně patří nápoje bez originálních obalů, voda z kohoutku, oloupané ovoce, nepasterované mléko a sýry, domácí mléčné výrobky a jakékoliv syrové maso. I kdyby byly od paní domácí, v jejímž krásném domě budete bydlet. Klimatické a stravovací rozdíly nám na cestách způsobují ta největší trápení. Chcete si volné dny užít na čerstvém vzduchu, ne s horečkou v posteli, nebo mezi čtyřmi stěnami toalety, že? Dejte si pasterizované mléko a sýry, balenou zmrzlinu a sami si oloupejte banán nebo pomeranč.
 

„Nejdražší“ na celé dovolené je vaše zdraví. Dejte ho proto na první místo, kam patří.

10. Investujte do očkování, lékárničky a kvalitního cestovního pojištění a kdyby se vám přece jen na cestách něco stalo, mějte kartičku zdravotního pojištění vždy po ruce.

Zdroje: zdravi.euro.cz, mahalo.cz, szu.cz