Irsko - průvodce Smaragdovým ostrovem
Irsko je země s krásnou a rozmanitou krajinou. Zde uvidíte drsné pobřeží tvořené vápencem z ledovcové éry, rozeklané poloostrovy v oceánu, lemované bílými písečnými plážemi i do dálky se táhnoucí zelené pahorky.
Zdaleka však není všechno jen o idylických přírodních scenériích a keltských odkazech. V Irsku se setkáte také s moderní městskou zástavbou, historickou georgiánskou architekturou i vynikající irskou kuchyní.
Láká vás vědět, kam se na Smaragdovém ostrově vydat za úchvatnými výhledy (a pinty Guinnesse)? Už nehledejte dál. Přečtěte si následující tipy na zajímavá místa, která v Irsku stojí za to vidět, a přidejte si je na seznam svých cestovatelských přání.
Obsah článku:
- Irsko nebo Severní Irsko?
- Dublin
- Kilkenny
- Galway
- Cork
- Okruh Irskem Ring of Kerry
- Ostrovy Skellig
- Památné místo Rock of Cashel
- Nejvyšší vrchol Irska - Carrauntoohil
- Západní pobřeží - Wild Atlantic way
- Mohérové útesy
- Národní park Connemara
- Neolitická mohyla Newgrange
- Zajímavosti o Irsku
- Irské pivo a whiskey
- Jídlo a historie - irský hladomor
- Co ochutnáte v Irsku?
- Dobré počastí v Irsku
Irsko a Severní Irsko
Pro pořádek mezi Irsky. Irsko je samostatná republika od roku 1937 a zaujímá většinu povrchu stejnojmenného ostrova. Jeho hlavním městem je Dublin.
Severní Irsko leží na severo-východě ostrova Irsko a je jednou ze čtyř zemí Spojeného království Velké Británie a Severního Irska. Hlavním městem Severního Irska je Belfast.
My se v dnešním článku zaměříme na Irskou republiku.
Co vidět v Irsku
1. Dublin
Určitě navštivte hlavní město Dublin. Můžete se ztratit v jeho dlážděných uličkách, obdivujíc všudypřítomnou georgiánskou architekturu, i procházet se v zelené blízkosti dubliských říčních ramen. Řeky Liffey, Dodder a Tolka přitékají z pevniny, a poté co obejmou město ze tří stran, vlévají se v přístavu do moře. Dublin je takto díky své poloze neodolatelným městem na vodě. Hledejte cestu k dublinským kanálům Grand Canal, Royal Canal, dále k přístavu, k dokům, i na nábřeží.
Mezi hlavní dublinské památky patří zcela jistě Dublinský hrad, sídlo irské vlády, katedrála sv. Patrika a areál univerzity Trinity College. V něm se můžete těšit na návštěvu georgiánské Staré knihovny z 18. století (Old library) a na 3D zážitek Book of Kells, zprostředkující návštěvníkům ponor do světa fantastických středověkých iluminací, které zde v 9. stol. mniši vytvořili.
Malebné uličky plné podniků s živou hudbou najdete v Temple bar district. Můžete tam také navštívit pivovar slavného irského piva Guinness. Nebo podle své chuti vyhledejte destilérku Jameson.
Nejvýznamnější uměleckou institucí je Irská národní galerie v Dublinu, která je otevřená od roku 1864. Uvidíte zde rozsáhlou sbírku irského malířství i významné obrazy italských (Tizian) a nizozemských mistrů (Avercamp, Rembrandt, Rubens). Mezi nejslavnější irské malíře patří Francis Bacon a William Orpen.
Irsko se může chlubit také světově oceňovanými literáty a dramatiky - Samuelem Beckettem, Jamesem Joycem nebo Oscarem Wildem, kteří všichni jistě chodívali po chodbách Trinity Colledge.
- Více jsme se o Dublinu rozepsali v článku Navštivte výjimečná evropská města.
Tip na výlet: Z Dublinu si udělejte výlet do Wicklow Mountains, vysočiny s nejvyšším kopcem Sugar Loaf (501 m. n. m.). Na okraj oblasti vás dopraví dublinské MHD.
2. Město Kilkenny
Kosmopolitní Kilkenny je vážným konkurentem Dublinu. Leží v provincii Leinster, jen 117 km na jihozápad od něj. Nejkrásnější středověké město Irska leží na řece Nore, a založili ho mniši v 6. století. Jeho postaveno z vápence, který opracováním získává černou barvu a přezdívá se mu proto mramorové.
Co vidět v Kilkenny?
- Hrad Kilkenny, původně z 12. století – nyní ve vlastnictví rodu Butlerů
- St. Canice´s Cathedral – katedrála postavena na místě původního zakládajícího kláštera ve 13. století a představuje nádhernou ukázku architektury vrcholného středověku
- Promenáda, The Parade, vede od hradu až do města,
- Hlavní ulicí města je High street, na níž najdete tržnici Thosel z 18. století
- I v Kilkenny si můžete vychutnat prohlídku pivovaru: v Kilkenny Brewery se vaří místní pivo Smithwick
3. Město Galway
Město Galway v zálivu Galway najdete na západním pobřeží Irska. Je to hustě osídlená oblast a hlavní město irské kultury a festivalů, jichž se zde odehrává zhruba 122 ročně. To je více než dva festivaly za jeden víkend!
Jezdí se sem hlavně za atmosférou, památek tu zas tolik není. Nejvýznamnějším festivalem je Galway Arts festival v červenci. Do města přináší hudbu, divadlo, poezii, výtvarné umění i tanec.
V ulicích Galwaye můžete uslyšet i starý keltský jazyk (irštinu), kterým zde dosud mluví asi 10 % obyvatel.
Černé lodě, které můžete spatřit v zálivu, jsou tradiční hookery, kdysi se jich do přístavu vešlo až 300.
4. Město Cork
Po Dublinu druhé největší město Irska. Původně mnišské osídlení obsadili v 10. století Vikingové a založili zde obchodní přístav. Ve středověku představovalo město ostrůvek anglické kultury v gaelském prostředí.
Co vidět v Corku
- Katolickou katedrálu sv. Marie a věž sv. Anny se shandonskými zvony,
- Anglikánskou katedrálu sv. Finbara
- Anglický starý trh a galerii Crawford Art Gallery
No a nakonec, nejslavnější místo v Corku, hrad Blarney. Není jen místem, kam se zástupy turistů štosují do řady pro možnost vystoupit na věž a políbit kámen o němž se věří, že může zprostředkovat výmluvnost a schopnost pronášet neodolatelné lichotky. Hrad sám je přístupný prohlídce a leží uprostřed romantických zahrad a lesů - samozřejmě ne ve francouzském, ale v mlhy zahaleném irském stylu.
5. Menší okruh Irskem - Ring of Kerry
Turistický okruh, silnice o délce 179 km, podél níž je naskládané mnoho z největší krásy celého Irska. Jsou zde zlatavé písčiny, rozeklané horské průsmyky, svěží zelené pahorky i malé vesničky a nepřeberné množství historických památek.
Co na vás čeká v okruhu Ring of Kerry?
Polostrovy Iveragh a Dingle, písčiny White strand, středověké hrady, útesy Bray head, městečko Killarney, průsmyk Gap of Dunloe a mnoho dalšího, například:
6. Ostrovy Skellig
Tyčí se jako nepřístupné skály z moře, jsou před veřejností chráněné, ale filmaři výpravných filmů jako např. Star Wars si je oblíbili. Dají se na nich spatřit i papuchalčí kolonie. Nejzajímavější jsou pro pozůstatky raně středověkého kláštera na ostrově Skellig Michael, kde proto panuje zvláštní duchovní atmosféra. Klášter z 6. století patří do fondu světového dědictví UNESCO. Na ostrov se jede výletem lodí.
7. Nejvyšší vrch - Carrauntoohil
Carrauntoohil (1,038m) – nejvyšší vrch Irska, leží v hrabství Kerry, a výstup na něj doporučujeme pro všechny nadšence trekkingu. Je tam krásně, a z jeho vrcholu uvidíte celé pohoří MacGillycuddy’s Reeks range.
8. Památné místo - Rock of Cashel
Katedrála Rock of Cashel je jednou z nejznámějších památek Irska, místo kde sv. Patrik pokřtil krále Aenguse a započal tím christianizaci země, a tím i její připojení k římskému dědictví a tradici.
9. Okruh Irskem - Wild Atlantic way
Wild Atlantic Way je scénická trasa podél západního pobřeží. Trasa je dlouhá 2 500 km a prochází třemi irskými provinciemi. Prochází kolem rozeklaného pobřeží, podél majestátních hor i mírných kopců, vysokých útesů, zelených pastvin, písečných pláží, starověké i středověké památky, městečka i města.
10. Mohérové útesy - Cliffs of Moher
Tyto slavné útesy jsou přes 200 metrů vysoké a vznášejí se nad oceánem na západním pobřeží Irska. K útesům vede silnice a po nich pěší turistická stezka. Když vám bude počasí přát, otevře se před vámi překrásný výhled.
11. Connemara – jezera u kterých zní irština
Na západě Irska je národní park Connemara s výjimečnou krajinou a jezery. Nejslavnějším místem v něm jsou vrcholy Twelve Beans. Tamní obyvatelé mezi sebou mluví irsky, což je velká výjimka. Většina Irů totiž mluví anglicky, irsky mluví jen několik desítek tisíc Irů v oblastech zvané Gaeltachty.
12. Newgrange – neolitická mohyla
Mohyla Newgrange leží na břehu řeky Boyne hodinu cesty severně od irského hlavního města Dublinu. Na první pohled připomíná veliký bochník chleba. Byla vybudována kolem roku 3200 př. n. l., je tedy starší než egyptské pyramidy i Stonehenge. Uvnitř se nyní nachází expozice o životě prehistorických lidí. O zimním slunovratu sem zvláštním otvorem proniká paprsek světla.
Zajímavosti o Irsku
- Hlavním svátkem je Den sv. Patrika, který se slaví 17. března. Celé Irsko se zahalí do zelené a slaví se všude.
- Mohutně se oslavuje také starobylý podzimní svátek Halloween.
- Národním hudebním nástrojem je harfa, kterou uslyšíte v mnoha irských skladbách a najdete ji dokonce i v logu irských aerolinek Ryanair.
- Dalším národním symbolem je zelený trojlístek (shamrock). Dnes je atributem svatého Patrika, ale byl přítomný i v původním druidském náboženství.
- Významným symbolem je keltský kříž, který je typický pro Irsko a okolní země. Je kombinací kříže a kruhu kolem jeho ramen. Objevuje se na památkách, špercích a hřbitovech. Dnes je symbolem tradice a národní hrdosti.
- Zemi proslavila také skupinová vystoupení různých irských tanců, které se dělí na několik druhů (step dancing, seán nos a ceilí).
- Pokud rádi rybaříte, tak na západním pobřeží Irska jsou jezera a řeky plné divokých pstruhů, mořských pstruhů a lososů atlantských. Najdete tam také jeden z nejvyšších vodopádů v Evropě, Powerscourt.
Tip: Přečtěte si náš článek 9 skvělých destinací pro rybaření v Evropě.
Irské pití - černé pivo, irská whiskey
Irové jsou známí tím, že ovlivnili celý svět svými nápoji - černým pivem s krémovou pěnou (Guinness z Dublinu), kombinací tmavého piva a šampaňského (Black Velvet) a likéry (Baileys).
Dále je slavná irská whiskey (Tullamore Dew, Jameson ale i Bushmills či Kilbegan). Poznáte je podle toho, že mají v názvu “e” oproti skotské a anglické whisky. Pravá irská whiskey je destilovaná třikrát a je bez kouřové příchuti, kterou má skotská whisky. Vyrábí se dva druhy - sladová a obilná. Po celém světě se dává do irské kávy. Irská whiskey je mimochodem nejoblíbenější pálenkou v ČR.
Povolená tolerance alkoholu v krvi za volantem v Irsku je 0,8 promile, což je nejvyšší v Evropě. Pro vaše bezpečí to ale rozhodně nedoporučujeme. V případě nehody je pak těžké uplatnit cestovní pojištění.
Historie a jídlo
Na tomto izolovaném ostrově, byť s čilými obchodními styky, jsou tradiční jídla pokaždé alespoň trochu spojená s irskou historií.
Brambory – temná část irské historie
Významné místo v irské kuchyni hrají brambory, které sem pronikly po objevení Ameriky v současné odrůdě na konci 16. století. Postupně se staly hlavním až jediným zdrojem obživy mnoha chudých farmářů.
A pak nastala ve 40. letech 19. století evropská epidemie bramborové plísně, načež pronikla i do Irska. Způsobila v roce 1845, 46 a 47 velký irský hladomor, během něhož se až 1 mil. Irů vystěhovalo ze země a další 1 mil. lidí zemělo na následky podvýživy. Tato epidemie způsobila velké změny také v Evropě, kde vyvrcholila revolucemi let 1848.
Při své návštěvě Irska se setkáte s řadou památek připomínajících velký hladomor v polovině 19. století.
Přístavem města Cobh v hrabství Cork projelo během 100 let následujících po hladomoru na 2,5 milionu vystěhovalců. V Cobhu se tak můžete seznámit s příběhem Annie Mooreové, která se stala vůbec první emigrantkou, která byla odbavena v Americe na ostrově Ellis Island při jeho oficiálním otevření 1. ledna 1892.
Památníky jako Famine Ship v Dunbrody, House & Famine Museum ve městě Strokestown a dublinský Památník hladomoru jsou trvalou připomínkou obětí, které přišli o život nebo byli nuceni emigrovat v důsledku hladomoru.
V současnosti to s konzumací brambor v Irsku už není tak horké, byť mnoho národních jídel je přirozeně obsahuje.
Co teda v Irsku ochutnáte?
- Irským národním jídlem je Irish stew, dušené skopové maso s bramborami, mrkví a cibulí.
- Určitě ochutnejte Shepherd's pie, slaný koláč z mletého skopového masa s vrstvou bramborové kaše posypané sýrem.
- Často narazíte i na Bacon and cabbage, slaninu se zelím a s bramborami.
Irsko je zemí farmářů a pastevců.
Oblíbené jsou proto sýry podle tradičních receptur - polotuhý plátkový Gubbeen a Gigginstown, smetanový Irish goat, horský sýr Gabriel, tvrdý sýr s ořechy Cais nan deise a mnohé další.
Irskou zajímavostí je chléb Soda farl, do kterého se místo kvasnic dává jedlá soda.
Dobré počasí v Irsku
Ať jedete do Irska kdykoliv, vždy s sebou mějte oblečení do deště. Počasí se na ostrovech nenadálemění. Větu, která zazněla ve filmu Braveheart, Statečné srdce: „Fine scottish weather“ (Hezké skotské počasí) je možné aplikovat zrovna tak na Irsko. Během hodiny zde vystřídáte klidně dva krát slunce a jednou déšť.
Podnebí je v Irsku oceánské, takže rozdíly teplot mezi ročními obdobími, ale i mezi dnem a nocí jsou malé. U západního pobřeží počítejte s větrnějším a deštivějším počasím.
Nejčastěji lidé vyráží do Irska během léta (červen až srpen), ale i podzimní období do listopadu je v Irsku překrásné, protože turisté už odjeli a příroda, městské parky a botanické zahrady se halí do teplých barev. Od listopadu do února je Irsko nekomfortně studené, deštivé, větrné a obloha je šedivá, proto se mu většina cestovatelů v tomto období vyhýbá. V zimě skoro nikdy nepadá sníh.
Ať už se vydáte do Irska kdykoliv, mějte s sebou kvalitní cestovní pojištění.
Vy cestujete. My se staráme.
Zdroje:cs.wikipedia.org, cestujlevne.com, idnes.cz, cs.wikipedia.org/wiki/Shamrock, ireland.com, nationalgallery.ie, blog ERV, crystal-travel.com, mundo.cz, journeywoman.com,