Navštivte ty nej hrady v Evropě
Bezděz, Bouzov, Kokořín nebo Karlštejn. Také je znáte, že? Vždyť jde o naše nejznámější a nejnavštěvovanější hrady. Hradní nej- ale najdete i za našimi hranicemi a věřte, že vám z nich spadne brada.
Hrady dnes patří k nejčastějším cílům rodinných výletů. Jsou to vlastně takoví pamětníci hodně dávných časů. Vždyť drtivá většina z nich pochází ze středověku. Najdete mezi nimi rozsáhlé pradávné pevnosti, malinké pevnůstky i takové, které se časem změnily spíše v pohádková sídla.
Nejznámější hrady Evropy
Kdybyste se náhodně ptali lidí na ten nejznámější hrad Evropy, pravděpodobně byste nejčastěji slyšeli slovo Neuschwanstein. Tato ikonická stavba, kterou najdete na samém jihu Bavorska, hrad sice skutečně připomíná, ale ve skutečnosti jde o romantický zámek z 19. století. Ač jeho věže vypadají, že by v jejich okolí mohli bojovat rytíři, ony samy obrannou funkci neměly. To jim však neubírá na kráse. Vždyť právě tento zámek inspiroval Walta Disneyho a stal se předlohou jeho pohádkového kresleného zámku.
Ani druhý zřejmě nejznámější hrad Evropy definici hradu tak úplně nenaplňuje. Klášterní komplex Mont Saint-Michel sice opevněním je, ale nikoliv feudálním sídlem. Proslulý je svou dramatickou polohou. Byl vytesán na skále, která doslova vystupuje z mořských vln, alespoň tedy při přílivu. Při odlivu ho tady na severozápadě Francie můžete dobýt suchou nohou.
Opravdovým hradem je tak až třetí z našeho výčtu nejslavnějších hradů Evropy. Hrad Edinburgh ve Skotsku je skutečnou historickou pevností, která dominuje skotskému hlavnímu městu. Kdy přesně vznikl, se dodnes neví. Historici předpokládají, že tu stál již v 7. století. Titulem královský hrad se pak může pyšnit nejméně od konce 11. století.
Skryté perly a méně známé hrady
Pak jsou tu ale i další hrady, na které se stačí podívat, aby se vám rozbušilo srdce a v našich luzích a hájích až tak známé nejsou. Mezi ně patří i hrad Hohenzollern v Německu. Jak už možná tušíte, jde o rodové sídlo Hohenzollernů, tedy rodu, který vládl v Prusku a v Braniborsku až do konce 1. světové války. Dnes si ale více užijete romantický pohled na něj i z něj. Stojí totiž na vrcholu kopce, a na podzim jej často zahaluje mlha.
Ještě méně známým, ale snad ještě krásnějším je hrad Hochosterwitz na jihu Rakouska, nedaleko slovinských hranic. Byl vystavěn na dramatické dolomitové skále, což mu dává opravdu romantický vzhled, který je podpořen bělostnými zdmi. Není se čemu divit, že právě on inspiroval spoustu pohádkových příběhů, údajně i ten o Sněhurce.
A když jsme u těch pohádek a nadpřirozena, co takhle trochu strachu? O Vladu Drákulovi jste určitě slyšeli, ale tušíte, na kterém hradě sídlil? Jeho jméno je spojováno s hradem Bran, rumunskou národní památkou, kterou najdete mezi karpatskými pohořími. Abychom ale uvedli příběh na pravou míru, tento kaštel sice spisovatele Brama Stokera skutečně inspiroval, ovšem Drákula zde nikdy nežil.
Nejlepší hrady pro rodinné výlety
Pokud hledáte nějaký světoznámý hrad jako cíl rodinného výletu, nesmíte vynechat anglický Windsor. Královské sídlo, které stále využívá britská královská rodina, to je zážitek na celý život i pro děti. Stavba, kterou si vaši potomci spojí s populárními členy královské rodiny, jako jsou například princové William a Harry nebo vévodkyně Kate, v sobě nese prvky tisíciletého vývoje architektury. Tato stavba je totiž opravdu téměř tisíc let stará.
Bedekry zaměřené na rodinné výlety také velmi často doporučují německý Hrad Eltz. Nejenže vypadá skutečně majestátně, ale může být i příkladem rodinných tradic a rodinné soudržnosti. Vždyť je v majetku hrabat z Elzu déle než 800 let.
Čím jsou návštěvy hradů specifické?
I když středověké hrady a pevnosti vypadají romanticky a lákají spousty turistů, při jejich návštěvě, zejména s malými dětmi, je třeba mít na zřeteli několik potenciálně rizikových faktů. V první řadě jde o to, že jejich stavitelé se snažili o jejich nedobytnost. Ani dnes tak není nejlepší nápad vyrazit prozkoumávat tyto prastaré stavby ve střevíčkách na jehlách. Čekají vás často prudké výšlapy, schody, kameny, a proto vhodně volte obuv. Počítejte také s tím, že silné kamenné zdi a hluboké sklepy mohou být vlhké a chladné. Nějaká ta vrstva oblečení navíc se tak určitě bude hodit.
Odměnou za trochu toho trmácení vám může být nejen spousta poučení, ale třeba i fotka, ke které se rádi budete vracet. Vychytejte zlatou hodinku - několik desítek minut po východu nebo před západem slunce. Najděte si vhodnou kompozici a počkejte si na nějaký ten mrak v pozadí. To bude lajků na Instagramu!
Návštěvy hradů jsou úžasnou kratochvílí, která spojuje čas strávený s těmi, které máme rádi, na místech, kudy kráčela historie a která nabízejí nevšední estetický zážitek. Evropa přitom ukrývá spousty opravdu fantastických hradů, které jen čekají, až je dobudete, ovšem nikoli s mečem, ale s fotoaparátem v ruce. Tak je nenechávejte čekat dlouho!
Zdroje:
- https://cs.wikipedia.org/wiki/Mont-Saint-Michel
- https://cs.wikipedia.org/wiki/Neuschwanstein
- https://cs.wikipedia.org/wiki/Eltz_(hrad)
- https://cs.wikipedia.org/wiki/Windsor_(hrad)
- https://cs.wikipedia.org/wiki/Bran_(hrad)
- https://cs.wikipedia.org/wiki/Hochosterwitz
- https://cs.wikipedia.org/wiki/Hohenzollern_(hrad)
- https://cs.wikipedia.org/wiki/Edinbursk%C3%BD_hrad