Holandsko, které chutná a nikdy nenudí!
Holandsko, vyrýsované vodními kanály do travnatých geometrických tvarů posetých stády pasoucího se dobytka, je v mnohém tradiční vyspělou evropskou kulturou. V čem je tato země a její největší města pikantní a jiná? Je toho dost, od ultra moderní architektury za války zničeného Rotterdamu, až po nezvykle liberální názory na choulostivá témata jako euthanasie nebo třeba osvojování dětí homosexuálními páry. Trochu problematickou, ačkoliv pro turisty často lákavou stránkou Holandska, je poněkud volnomyšlenkářský postoj k drogám nebo třeba lehkým ženštinám ve výlohách :) Jisté je ale jedno, ať už jste milovníky umění, tance, jízdy na kole, plachtění, dobrého jídla, kávy, architektury nebo květin, nudit se tady rozhodně nebudete. V pestrém Holandsku si totiž nepřijde na své snad jedině horolezec :)
Amsterdam
O něm už jsme na našem blogu psali. Je to metropole s atmosférou a nábojem, kterou nemá snad žádné jiné evropské hlavní město. Také muzeí na m2 je zde jako nikde jinde na světě. Vedle těch klasických, viz náš dřívější článek, jsou zde i speciality jako Muzeum brýlí, Muzeum kabelek a peněženek nebo dokonce Muzeum hašiše a marihuany či Muzeum prostituce v bývalém nevěstinci v populární Čtvrti červených luceren. Až vás místní muzea přestanou bavit, zajímavým nápadem může být návštěva blešího trhu v bývalé židovské čtvrti na náměstí Waterloo. Vše od jídla, přes originální suvenýry, až po oblečení seženete na jednom z nejrozlehlejších evropských trhů Albert Cuypmarket. Nákupní ulice Kalverstraat zase nabídne obchody světových značek. Amsterdam i Rotterdam jsou již hezkou řádku let vyhledávány milovníky taneční hudby. V místních klubech hrají slavní dýdžejové a konají se zde prvotřídní koncerty a párty. Legendární Amstr je prostě synonymem zábavy!
K autentické chuti a vůni Amsterdamu neodmyslitelně patří typické „hnědé kavárny“ (bruin café), jejichž svérázně tmavý dřevěný interiér zdobí hnědé zdi prosycené letitými nánosy nikotinu. Jsou ideálním místem pro lenošení u šálku lahodné kávy s kouskem vynikajícího koláče. Také o místních hospůdkách kolují legendy. A co jiného si v nich dát, než skvěle vychlazený Heineken, holandské pivo, jehož zelené lahve se proslavily po celém světě?
Rotterdam
Je naprosto odlišný od ostatních holandských měst. Kompletně vybombardovaný za druhé světové války, Rotterdam povstal z popela ve fungl novém kabátě. Ne nadarmo se mu přezdívá „holandská Amerika“ – jeho panorama je naprosto ojedinělé a najdete tu více než 30 mrakodrapů a několik desítek dalších výškových budov. Toto druhé největší holandské město je opravdovým rájem milovníků moderní architektury, kteří se zde mohou pokochat bohatou sbírkou novátorsky řešených futuristických a kubistických budov. Panorama tohoto výjimečného města si nejlépe vychutnáte z vyhlídkové věže Euromast, původně zbudované u příležitosti Světové zahradnické výstavy v šedesátých letech minulého století.
Haag
Toto město, nacházející se na jihozápadě Holandska, je sídlem vlády i královské rodiny a je vpravdě politickým srdcem země. Mimo jiné tu najdete působivou budovu Mezinárodního soudního dvora, jehož stavbu financoval známý filantrop Andrew Carnegie. Centrum města se však rozkládá kolem jiné důležité budovy, a sice starobylého hradu Binnenhof, v němž kdysi sídlila holandská hrabata, a který je obklopen množstvím historických budov a muzeí v čele s galerií Mauritshuis, ukrývající takové poklady výtvarného umění, jako je Rembrandtova Anatomie doktora Tulpa nebo populární Vermeerova Dívka s perlou. Pokud cestujete s dětmi, bude pro vás vynikající volbou návštěva Madurodamu (tzv. malého Holandska), což je působivý park vystavující zmenšeniny významných holandských staveb v měřítku 1:25. Budete zde mít celou zemi jako na dlani, včetně např. miniaturního letiště Schiphol, větrných mlýnů a květinových polí.
Sýry jako kola od vozu i lahodné rybičky
Pokud chcete Holandsko vychutnat nejen obrazně, ale i doslovně, sýry a rybí speciality jsou zde logickou volbou a sázkou na jistotu. Holandsko je poseté sýrárnami produkujícími neuvěřitelné množství zlatavých kol holandského sýra o váze až 20 kg. Vlajkovými loděmi zdejší produkce jsou Gouda a Eidam, pojmenované po městech jejich vzniku. První z nich může mít až desítky různých příchutí vč. např. wasabi, které zbarví sýr dozelena, nabízí několik stupňů zralosti a vyrábí se hned z několika různých druhů mléka. V Holandsku můžete navštívit i tradiční sýrový trh ve městě Alkmaar, který se koná již od 14. století a je jednou z hlavních turistických atrakcí celé země.
Nizozemsko, které kdysi bohatlo na námořním obchodu, nabízí svým návštěvníkům také řadu rybářských vesniček a přímořských městeček s vynikajícími rybími restauracemi, ve kterých si můžete objednat čerstvě ulovené ryby a dary moře. Tady můžete ochutnat také populární holandské rybí lahůdky. Co třeba sleď podávaný s cibulí a zeleninou v housce nebo místní specialita „kibbeling“ - kousky tresky obalené v těstíčku?
Pokud vás teď postihl tak trochu Pavlovův reflex a v puse se vám nahromadily sliny, neváhejte a už začněte plánovat holandské dobrodružství! A nezapomeňte si sjednat kvalitní cestovní pojištění, ať si můžete výlet vychutnat plnými doušky, všemi smysly a v naprosté pohodě!
Zdroje: radynacestu.cz, holandsko.cz, mundo.cz
Autor: LFI/ERV