Jak se slaví Halloween ve světě?
Řekněme si to hned na začátku. Halloween je svátek, který rozděluje společnost. Kde se vůbec vzal a co původně znamenal a jaká je jeho současná podoba? Pojďte se dozvědět něco o jeho původu a zároveň nahlédnout pod pokličku současných typických halloweenských oslav v jednotlivých zemích světa, kam tento svátek s původem na britských ostrovech doputoval.
Halloween, neboli svatý večer („All Hallows' Evening", tedy „Předvečer Všech svatých")., je keltská tradice, jejímž prapůvodním účelem bylo oslavit pohanskými obřady konec keltského kalendářního roku (Samhain) a zároveň přivítat nástup zimy. Irští přistěhovalci svátek přivezli do USA, kde se proměnil v jakýsi lidový strašidelný rej. V jeho křesťanské podobě si jej dodnes připomínají zejména lidé v anglosaských zemích, a to v předvečer křesťanského svátku Všech svatých, tedy 31. října.
Ve své komercionalizované podobě importované z USA se Halloween rozšířil do evropských zemí, kde předtím nikdy tradici neměl, a zabydlel se tak v evropském kalendáři oslav. Je populární zejména mezi dětmi a teenagery a s úspěchem se rozšiřuje do dalších, dnes už nejen anglicky mluvících zemí světa. Jaké jsou tedy způsoby oslav v různých zemích světa?
USA
Zde vypukají pečlivé přípravy na Halloween již několik dní předem. Malí i velcí se nastrojí do co možná nejvíce strašidelných kostýmů. Domy a jejich okolí se vyzdobí dýněmi, kterých je skoro stejně neuvěřitelný počet, jako žárovek, nafukovacích Santů a všemožných dalších dekorací na Vánoce! V dýních jsou zapáleny svíčky k odehnání zlých duchů. V USA jsou typické velké strašidelné průvody. Mystickým místem, na kterém se tradičně koná sraz halloweenských převleků je nejstarší část Manhattanu Greenwich Village s bohémskou historií a kulturou.
Irsko
Irsko, kolébka tohoto svátku, Halloweenem skutečně žije. Nutno podotknout, že oslavy probíhají už i zde v poněkud časem uzpůsobené, světštější formě. Děti ve strašidelných kostýmech obcházejí domy v sousedství a s výkřikem „Trick or Treat" (což ve volném překladu znamená něco jako „Dejte koledu nebo se pomstím!") čekají na sladkosti. Pokud se jich nedočkají, natřou bez uzardění dveře domu třeba zubní pastou nebo syrovými vejci. No a dospělí? Ti dnes slaví tento svátek v typických irských pubech s láhví kvalitního pití v ruce.
Kanada
V Kanadě se již také ujala koleda dětí dům od domu včetně lumpáren (možná bychom mohli říci kanadských žertíků?). Kanaďané vyřezávají dýně a domy zdobí suchým kukuřičným listím.
Francie
Přestože se hrdí Francouzi k tomuto komerčnímu „americkému" svátku staví spíše skepticky, i tak zde, zejména v obchodech, Halloween pomalu ale jistě zakořenil. Obvykle se zde slaví v dobových kostýmech a lidé všech věkových kategorií jdou na párty nebo do klubů s přáteli. Kostýmy bývají tradičně „děsivé" - mumie, duchové, skřítci, čarodějnice. Zvyk koledovat sladkosti je zde spíše vzácný, pokud existuje, koledníci nechodí po domácnostech, ale spíše po obchodech.
Belgie
V Belgii se uctívají svatí rozsvícenou svíčkou za oknem, což ukazuje spíše na tradiční pojetí předvečera svátku Všech svatých.
Také v Německu, Švédsku či Maďarsku se pořádá stále více halloweenových party povzbuzených americkými hororovými filmy.
Čína
V Číně jsou rozsvíceny svíčky a ohně v domech i na ulicích, aby osvětlovaly cestu duchům. Zde se věří, že duchové zemřelých násilnou smrtí, utonutím nebo při úraze, se potulují mezi lidmi a jsou nebezpeční. Světla svíček jim mají ukázat cestu do nebe.
Singapur
V Singapuru můžete zažít např. čajovou party hrůzných, obřích a lidojedských příšer.
Srí Lanca
Jedna rozhlasová stanice na Srí Lance zase pořádá soutěž o nejděsnější halloweenové recepty a nejstrašlivější výkřiky smrti.
Bahamy
Na Bahamách pak Halloween zcela vytlačil starý svátek na paměť popravy místního zrádce Guye Fawkese.
A co Česká republika?
U nás se svátek ujímá pozvolna. Oslavy spojené se strašidelnými maskami a kostýmy pro své žáky připravují především mezinárodní základní a mateřské školy. Původně lidový strašidelný rej, pořádaný poslední říjnový večer, je nyní pojímán hlavně jako slavnost dětí a teenagerů. Pořádají se také oslavy na hradech nebo opuštěných zříceninách. O kostýmy zatím lidé masový zájem nejeví.
Ne všichni Halloween vítají s otevřenou náručí. Katolická církev je znepokojena, že tento světský a komerční svátek zastiňuje nebo dokonce potlačuje svátky svatých a zesnulých připadajících na 1. a 2. listopad. Její hodnostáři v tomto období proto nabádají své věrné, aby své myšlenky raději věnovali věčnosti než "nežádoucímu zahraničnímu importu", jenž odporuje domácím křesťansky založeným tradicím.
A jak to máte vy? Je pro vás Halloween stejně nepříjemný jako jeho průvodní děsivé masky a protivný jako mnoho dalších pseudo-kulturních amerických importů?
Nebo je pro vás spíše vtipným odreagováním od všednodenních starostí v čase, kdy se dny krátí a brzké stmívání se hlásí o slovo?
Ať už jste založeni jakkoliv, užijte si tento svátek podle svých představ. Pokud máte v plánu jej oslavit v zahraničí, nezapomeňte na kvalitní cestovní pojištění, ať se váš Halloween nepromění v nejhrůzostrašnější a také nejdražší zážitek, který si lze představit!
Zdroje: revueidnes.cz, creativelife.cz
Autor: LFI/ERV