Dnes pro vás máme článek, ve kterém se podíváme, kde se tančí ty nejkrásnější, nejzajímavější a nejexotičtější tance. Podívejte se do míst světa, kde se vlní boky, koulí oči a přechází dech. Račte do sálu, prosím.

Hawaii Polynésie tradiční tanečnice

Japonské divadlo kabuki

Jeden z nejpozoruhodnějších tanců můžete vidět v Japonsku. Je jím tanec kabuki, který má mnoha století dlouhou historii a těší se velké oblibě. Je to kombinace tance a zpěvu, herci nosí výrazné kostýmy a jsou extravagantně nalíčení. Dříve bývalo pro cestovatele nesrozumitelné, dnes můžete zajít na kabuki se sluchátky a rozumět tak každé větě díky simultánnímu tlumočení, nebo je vidět dokonce celé i v angličtině.
 
Japonské divadlo Kabuki, tradiční kimono z období Edo

Barong v Indonésii

Na ostrově Bali můžete být diváky tradičního tance, který ukazuje boj dobra se zlem. Tanečníci se připravují dlouho předem a s posvátnou úctou se chovají k maskám, které během představení nosí. Postava Barong je vůdcem dobrých sil, Rangda je královna démonů a strážkyně duchů. Vše končí dobře a ukazuje, že dobro vždy vítězí nad zlými silami. Tento tanec je kombinace mytologie, umění a nebezpečí, protože se tanečníci mohou během představení zranit.

Hula hula a Havajské ostrovy

Symbolem těchto panensky krásných ostrovů jsou tance, které vzdávají úctu přírodním divům. Můžete je vidět tančit při všech důležitých událostech, které se na ostrovech konají. V dřívějších dobách se pomocí pohybů vyprávěly legendy, příběhy a oslavovali bohové. S příchodem Portugalců se tance upravily a více zahalily, aby odpovídaly náboženskému přesvědčení Evropanů. Hula hula může i beze slov vyjádřit úplně vše. K pohybům se postupem času přidaly také hudební nástroje a písně, které je doprovází.

 
Hawajští tanečníci tradiční tanec na člunech kanoe

Yoruba v Nigérii

Teď se od posvátných tanců přesuneme do Afriky, kde není třeba speciálních masek, pódií a modliteb, tanec je v mnoha kmenech naprosto přirozenou součástí každého dne stejně jako třeba dýchání. Rytmus a pohyby jsou uložené v DNA každého dítěte nigerijských kmenů, ještě než se narodí, protože rodiče oslavují pohybem každou chvíli. Místnímu tanci dávají rytmus bubny a zkrášlují ho pestrobarevné kostýmy. Hýbe se především boky. Inspirujte se Nigerijci a zatančete si příště krátce, když budete mít z něčeho radost.

Fandango ve Španělsku

Zvednuté ruce, propnuté nohy, výrazné volány. Tak to je fandango, které může předvádět jeden nebo více tanečníků, sám nebo v páru. Jisté však je, že vášeň, kterou tanec ztělesňuje, se vám zaryje do paměti. Tento bujný tanec vznikl ve Španělsku a pak se rozšířil po celé zemi až do Portugalska a do dalších částí světa. Vystoupení doprovází živá kytara, tleskání rukou a případně i další hudební nástroje. Dlouhé splývavé šaty a živelná energie vás okouzlí. 
 
Španělské fandango flamenco tanečnice v černých šatech

Huli Vesha v Karnatace

Je tradiční forma tance, který pochází z oblasti Tulu Nadu v Karnatace. Tančí se během oslav svátku Navarátrí, který trvá devět nocí. Tímto tancem se má uklidnit bohyně Sharada, jejíž oblíbené zvíře je tygr. Proto jsou tváře tanečníků pomalované barvami tygřích pruhů po celou dobu svátku Navarátrí - od začátku až do posledního dne – a předvádí ty nejznámější příběhy spojené s tamní tradicí. Je to výjimečně zábavná podívaná.

Adumu v Africe

Ještě jednou se vrátíme do Afriky, tentokrát k Masajům. Tanec doprovází melodie flétny a nazývá se také „aigus“ nebo také „skákající tanec“. Je to soutěž mezi muži válečníky. Stojí v kruhu a střídají se, aby ukázali, jak umí energicky skákat a tančit. Musí mít správné přímé držení těla a jejich paty se nesmí dotýkat země. Svoje vystoupení doprovází hlasitým křikem, který jde do rytmu s tancem a skákáním. 
 
Masajský uvítací tanec


Ať se vydáte do jakéhokoli koutu světa pozorovat tanec, nebo ho sami tančit, myslete kromě na rytmus, radost a pohyby také na kvalitní cestovní pojištění. Vy cestujete. My se staráme.


Zdroje:thrillophilia.com, wikipedia.org, hedvabnastezka.cz, japan-guide.com