Změny v cestování mají velký vliv na škodní události
Cestovní ruch a zdravotní péče v zahraničí prochází velkými změnami. Vzhledem k bezpečnostní situaci v první polovině roku 2016 Češi přehodnotili své plány ohledně dovolených. Ve velké míře s cestou do zahraničí vyčkávali a následně volili vzdálenější exotické destinace než v předchozích letech. Kvůli těmto cestám výrazně stouply náklady na ošetření.
I když v roce 2016 klesl celkový počet škod o 10 % oproti roku 2015, průměrná výše škody strmě stoupla o 16 % na 11,5 tisíce korun. ERV Evropská evidovala škody převážně z léčebných výloh. Dramaticky vzrostlo (o 53 %) pojistné plnění za tzv. velké škody nad 100 000 Kč, i když těchto škod bylo na počet zhruba stejně jako v roce 2015. Důvodem je využívání kvalitnějších a dražších zdravotních zařízení, do kterých ERV Evropská transportuje své klienty. „Naším cílem je vždy poskytnout ten nejlepší servis, proto jsme ochotni vydat celkově vyšší náklady na transport a léčbu našich klientů,“ říká Štěpán Landík, ředitel správy pojištění a pokračuje: „Problémem v řadě nových atraktivních destinací je absence kvalitních zdravotních zařízení. Investoři v první řadě myslí na kvalitní hotely, ale infrastrukturu klinik opomíjejí.“
Průměrná velká škoda byla 338 tisíc korun, což je o třetinu více než o rok dříve. Vloni ERV Evropská také vyplácela historicky nejdražší pojistné plnění. Jednalo se o klienta, který po mozkové příhodě zůstal měsíc v nemocnici v Kanadě. Následně byl leteckou ambulancí transportován zpět do České republiky. Celkové náklady se vyšplhaly na 9 milionu korun.
Léčebné výlohy tvoří 65 % všech škod
Náklady na léčbu rostou také u běžných škod. V minulém roce evidovala ERV Evropská nárůst jejich průměrné výše o třetinu. 30 % všech léčebných výloh bylo z důvodu gastroenteritidy, která je největším zdravotním rizikem v Egyptě a v Bulharsku. 15 % tvoří nemoci horních cest dýchacích, způsobené zejména vysokým teplotním rozdílem mezi venkovní teplotou a klimatizovanými budovami. Tyto komplikace mohou ve zvýšené míře ohrožovat děti a seniory. Mezi časté problémy dále patří úrazy rukou a nohou, kožní alergie, či nachlazení. V minulém roce obecně stoupala turistická aktivita seniorů, se kterou je spojen i vyšší počet zdravotních potíží u této věkové skupiny. Průměrná léčba seniora nad 70 let stála vloni 5krát víc než dítěte a 1,8krát více než dospělého do 70 let
Škody dle destinací
Nejvíce škod zaznamenala ERV Evropská z Egypta (31 %), Řecka (21 %) a Bulharska (11 %). Nejvyšší průměrné škody byly vloni v Kanadě, Afghánistánu, Singapuru, Réunionu a USA. Kvůli zvýšenému zájmu o letní exotické země také přibývá drahých škod z destinací jako Seychely, Dominikánská republika, Kapverdy, Srí Lanka, Venezuela, Ekvádor, Mexiko, Kuba. „Právě cesty do těchto zemí reflektují změny v chování českých turistů,“ dodává Landík.
Pojištění storna
V druhé polovině roku 2016, kdy Češi začali masově vyrážet do přímořských letovisek, vzrostly škody z pojištění storna. Vzhledem k výběru vzdálenějších a dražších destinací stoupla průměrná výše škody o 6 % na 16 300 korun. Nejdražší škodou vyplacenou v roce 2016 z pojištění storna, je téměř 670 tisíc korun za neuskutečněnou rodinnou dovolenou v JAR.
Vlastimil Divoký
manažer marketingu a komunikace
ERV Evropská pojišťovna, a. s.