Rekordní počet zásahů horské služby v roce 2022
Praha, 22. 9. 2023 – Nejen léto, ale i podzim patří mezi oblíbená roční období pro dovolenou v horách, dokud ještě není sníh. S tím však souvisí i stále rostoucí počty úrazů a zásahů horské služby. Počet výjezdů Horské služby ČR během letní sezóny za posledních pět let stoupl o celých 24 %. V loňském roce evidovala přes 10 tisíc zásahů. Nejvážnější úrazy jsou z adrenalinových aktivit.
Za loňský rok Horská služba zaznamenala celkově 10 524 zásahů, což je nový rekord za celou její existenci. Stojí za tím hlavně velký nárůst zranění během letních měsíců. Záchranáři připisují neustálý růst případů čím dál větší popularitě dovolené na horách a také velkému rozvoji adrenalinových aktivit. Ty s sebou přinášejí ty nejtěžší úrazy. A to platí v českých horách i v zahraničí.
Cyklistika v horách jako nový fenomén
Mnohem více se také na horách jezdí na kolech, což je oproti minulosti, kdy bylo zvykem po horách převážně chodit, veliký rozdíl. Může za to stále větší obliba elektrokol, která usnadňují i svátečním jezdcům výlety do vyšších nadmořských výšek. Právě úrazy nadšenců horské cyklistiky tvoří zhruba polovinu ze všech výjezdů Horské služby na našem území.
Poslední roky počet ošetřených cyklistů v horách dokonce přesahuje tisícovku případů a stále větší podíl na nich mají uživatelé elektrokol. V roce 2021 bylo za celý rok ošetřeno 20 majitelů elektrokol z celkem 1109 nehod cyklistů, v následujícím roce 27 z 1003 a v letošním roce bylo jen do 10. července Horskou službou ošetřeno už 28 cyklistů na elektrických kolech z celkového počtu 300 zraněných. Elektrokola jsou těžší a tím pádem mohou být hůře ovladatelná. Často na ně navíc usedají méně zkušení cyklisté nebo starší lidé.
Nejčastěji dochází k úrazům hlavy nebo krku při nárazech do pevných překážek, jako jsou třeba stromy. Proto se v žádném případě nesmí podceňovat použití ochranných pomůcek, především přileb a brýlí. Podle celoevropských průzkumů nosí na kole helmu jen 51 procent českých cyklistů. Při sjezdech v extra náročných terénech by pak neměl chybět ani chránič páteře. Právě s rychlou jízdou v bikeparcích se podle zkušeností Horské služby pojí největší riziko.
I pěší turistika může bolet
Mnoho komplikací ale vzniká i při vysokohorské turistice, pěší turisté tvoří podle informací Horské služby kolem 17 % všech výjezdů. Mezi nejčastější zranění patří zlomeniny, odřeniny a pohmožděniny způsobené pády v náročném terénu. Vždy je také zapotřebí sledovat aktuální předpověď počasí a vyrážet do hor ideálně brzy ráno. Nehrozí pak nebezpečné sestupy v bouřkách nebo za tmy. Náhlé zhoršení počasí může překvapit i ve známém prostředí a záchranáři pak často vyráží na pátrací akce po ztracených turistech. V teplých měsících hrozí také úžehy a úpaly, proto je třeba využívat pokrývky hlavy a dodržovat pitný režim.
Klíčová je samozřejmě samotná výbava, se kterou turisté do hor vyráží. Často musí záchranáři Horské služby vyjíždět do terénu právě kvůli potížím způsobeným špatným vybavením zachraňovaného. Do čím větší nadmořské výšky se turista vydává, tím spíše se setká s náročným terénem a bude potřebovat profesionálnější a kvalitnější výbavu.
Do hor v zahraničí jen s cestovním pojištěním
I přes to, že je turista či cyklista perfektně připraven a svědomitě dodržuje veškerá bezpečnostní pravidla, nikdy si nemůže být naprosto jistý, že se mu nějaký nepříjemný úraz nestane. Proto se při podobné dovolené vždy na aktivity v horách vyplatí připojistit. Navíc v Evropě na zásahy Horské služby nelze uplatnit Evropský průkaz zdravotního pojištění, tzv EHIC kartu. Při cenách za zásahy Horské služby, které se mohou vyšplhat až na 400 euro, se tak pojištění rozhodně vyplatí. ERV Evropská pojišťovna nabízí pojištění přímo pro horaly.
To vedle pojištění léčebných výloh, úrazového pojištění pro případ trvalých následků či smrti, nebo pojištění odpovědnosti za škodu na zdraví a majetku zahrnuje právě i zásah horské služby a vzlet vrtulníku v tísňové situaci. Vztahuje se na pohyb až do výšky 3500 metrů nad mořem (pokryje většinu evropských/alpských hor), turistiku nebo trekking do stupně obtížnosti UIAA1 bez použití horolezeckých pomůcek, via ferraty stupně obtížnosti A a B, stezky v korunách stromů, lanová centra a zipline, nebo běžnou horskou cyklistiku a e-cyklistiku.
Řada horalů má zařízené členství v klubu Alpenverein, ale je vhodné ho zkombinovat s cestovním pojištěním od ERV Evropské. „Alpenverein vám sice také zajistí úhradu nákladů na záchranu, repatriaci i ošetření vzniklé v zahraničí, na rozdíl od našeho pojištění už ale nepokrývá škody vzniklé při řízení vozidla cestou na hory nebo jízdu na kole na veřejných komunikacích. Navíc i základní verze našeho pojištění pokryje léčebné výlohy do vyšších limitů,“ říká Vlastimil Divoký, manažer marketingu a komunikace ERV Evropské pojišťovny.
Pro mnoho klientů může být u Rakouského horského svazu také problémem komunikace, která probíhá pouze v angličtině a němčině „U ERV Evropské jsou neomezené asistenční služby a speciálně vyškolení zaměstnanci asistenčního centra hovoří česky. Součástí našeho pojištění je také pojištění odpovědnosti a právní ochrany mimo EU,“ říká Vlastimil Divoký.
Pro dobrodružnější horaly a příznivce rizikových sportů či treků do více než 3500 metrů nad mořem, má pojišťovna v nabídce i připojištění rizikových sportů. „Plánujete-li tak absolvovat bungee jumping, canyoning, treky do stupně obtížnosti UIAA3 nebo třeba ferraty obtížnosti C ve vyšších nadmořských výškách, doporučujeme právě toto připojištění,“ dodává Vlastimil Divoký.
Vlastimil Divoký
Manažer marketingu a komunikace ERV Evropské pojišťovny