Praha, 17. října 2018 – Trh cestovního ruchu v posledních dvou letech rekordně roste. Češi vyráží do zahraničí opakovaně a vícekrát během jednoho roku. Vzhledem k příznivému vývoji české ekonomiky, kdy dochází k růstu platů, se nově střední třída vydává za hranice dokonce i čtyřikrát ročně. Potvrzuje to i rostoucí zájem o zimní dovolenou v letošním roce.

„Již v polovině letošního října si zimní dovolenou zakoupilo o 12 % více lidí než v roce 2017 a další nárůst očekáváme v nadcházejících měsících,“ říká Vlastimil Divoký, manažer marketingu a komunikace ERV Evropské pojišťovny.

Nedočkavci mohou na hory vyrazit již nyní

Lyžaři, kteří chtějí brázdit zasněné svahy již nyní, mohou vyrazit do zahraničních středisek. Je ale nutné si uvědomit, že lyžování je druhým nejrizikovějším sportem a každý třetí úraz ze sjezdovky je vážný, což vyplývá z dat ERV Evropské pojišťovny. Vlajkovou lodí podzimního lyžování je Rakousko. Vybírat můžeme z několika ledovců, např. Hintertux, Kaunertal, Mölltal, Pitztal, Sölden a Stubai. Lyžovat v říjnu je také možné v italských střediscích Val Senales a Cervinia-Breuil. Ve Francii pak můžeme zavítat do Les 2 Alpes nebo Tignes. Výhodou je, že sjezdovky nejsou přeplněné a lyžařské rezorty nabízí cenově zvýhodněné skipasy.

Než vyrazíte, připravte se

Během prvních jízd se nejčastěji projeví špatná příprava vybavení i nás samotných. Výrobci lyží proto apelují, abychom si před nadcházející sezonou nechali udělat servis vybavení. Kontrolou by měl projít minimálně stav hran, skluznice a vázání. Podle údajů ERV Evropské si nechává lyže a snowboard seřídit ale jen polovina Čechů. „Špatně seřízené vybavení je přitom na vině každé páté nehody či kolize na sjezdovce,“ říká Vlastimil Divoký.

Abychom zraněním předešli, je vhodné tělo protáhnout sérií cviků, které nám zahřejí svaly. Rozcvička na sjezdovce ale nic neříká celé třetině českých lyžařů. Další třetina se před nástupem na lanovku protáhne jen zcela výjimečně a jen 15 % sportovců se rozcvičuje pravidelně. Naprostým základem je pak použití helmy a chrániče páteře. „Přesto dnes helmu nosí pouze dvě třetiny lyžařů a snowboardistů, chránič páteře si nasadí dokonce jen 8 % z nich,“ říká Vlastimil Divoký.

Specifika lyžování na ledovci

Kvůli vysoké nadmořské výšce ledovců je nutné sledovat aktuální počasí. Noční teploty klesají hlouběji pod bod mrazu. Při ranních jízdách se proto musíme připravit na tvrdý podklad sjezdovky.

Lyžování na ledovci je celkově rychlejší, a proto je nutné počítat s možnými riziky. „Ve vyšší rychlosti snadněji dochází k vyjetí z oblouku, pádu a následnému zranění,“ upozorňuje Vlastimil Divoký. Zásah horské služby se ve většině případů neobejde bez přítomnosti vrtulníku, proto je nutné, aby lyžaři dbali i na kvalitní cestovní pojištění, které obsahuje dostatečné limity na transport do zdravotního zařízení.

 

 

Vlastimil Divoký,
manažer marketingu a komunikace ERV Evropské pojišťovny